Przejdź do treści

Jak korzystać z sauny infrared (na podczerwień)? Czy pomaga schudnąć?

Jak korzystać z sauny infrared? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Regularne korzystanie z sauny ma pozytywny wpływ na organizm, wspomagając przede wszystkim układ kostno-stawowy, odpornościowy, oddechowy czy nerwowy. Specyficznym typem sauny jest sauna infrared, czyli sauna na podczerwień. Co różni ją od sauny fińskiej i tradycyjnej? Jak korzystać z sauny infrared i jakie są tego zalety? Sprawdź! 

Co to jest sauna infrared? 

Sauna infrared, inaczej sauna na podczerwień, to sauna, której działanie opiera się o promienniki (zazwyczaj kwarcowe), które emitują promienie podczerwone. W porównaniu do sauny fińskiej, gdzie optymalna temperatura wynosi 80-120°C, w saunie infrared panuje stosunkowo niska temperatura – do 60°C. Z tego powodu ten rodzaj sauny nazywa się niskotemperaturową. Sauna infrared cechuje się też niską wilgotnością powietrza – 5-25%.  

Przewagą sauny infrared w porównaniu do innych saun jest siła działania promieni podczerwonych. Promienie emitowane przez promienniki kwarcowe wnikają głęboko w skórę, nawet na głębokość 3 milimetrów. Sauna infrared umożliwia przede wszystkim nagrzanie ciała, a nie powietrza. Z powodu stosunkowo niskiej temperatury saunę infrared można polecić także osobom, którym zaleca się ostrożne korzystanie z sauny, a więc dzieciom i osobom starszym. 

Jak korzystać z sauny infrared? 

Część zaleceń do korzystania z sauny infrared pokrywa się z tymi, które obowiązują w innego rodzaju saunach. Do sauny na podczerwień nie wolno wchodzić po spożyciu alkoholu, po spożyciu posiłku (od zjedzenia posiłku warto odczekać godzinę) ani na czczo. Przed skorzystaniem z sauny należy wziąć prysznic i wytrzeć się do sucha. Nie należy nakładać na ciało kremów ani innych kosmetyków. 

Jak się ubrać do sauny infrared? 

Do sauny infrared należy wejść bez ubrania, można jednie owinąć się ręcznikiem. Klapki, biżuterię, okulary i telefon komórkowy należy zostawić przed drzwiami sauny. Dla niektórych osób zaletą sauny infrared jest to, że można z niej korzystać przy otwartych drzwiach. 

Jak często korzystać z sauny infrared i jak długo może trwać jedna sesja? 

Z sauny infrared można korzystać maksymalnie 3 razy w tygodniu. Sesja powinna trwać 15-30 minut. Podczas jednej sesji nie trzeba robić przerw, jak ma to miejsce w przypadku sauny parowej i suchej. Po zakończonej sesji należy odpocząć przez około kwadrans, siedząc lub leżąc, a także pić wodę, by nawodnić organizm. Dopiero po odpoczynku można wziąć prysznic, ale w porównaniu do innych saun schłodzenie zimną wodą nie jest konieczne. Jeśli podczas korzystania z sauny poczujesz dyskomfort, osłabienie czy ból, wyjdź z pomieszczenia. 

Zalety korzystania z sauny infrared  

Regularne korzystanie z sauny infrared może przynieść liczne korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia.  

Korzyści dla zdrowia  

Nie bez powodu saunę infrared można znaleźć nie tylko w gabinetach SPA, ale także sanatoriach. Korzystanie z tego rodzaju sauny wspomaga leczenie dolegliwości stawów i kręgosłupa, a także chorób dróg oddechowych. Wśród zalet sauny infrared można wymienić: 

  • łagodzenie bólów kręgosłupa i stawów; 
  • leczenie chronicznego bólu (w tym w przebiegu RZS); 
  • uzupełnienie rehabilitacji po urazach narządów ruchu dzięki zwiększeniu rozciągliwości tkanek kolagenowych korzystanie z sauny infrared pozwala przywrócić stawy i mięśnie do normy; 
  • wspomaganie leczenia zapalenia stawów (ostrego i chronicznego), rwy kulszowej, porażenia nerwu twarzowego; 
  • poprawę krążenia krwi; 
  • obniżenie ciśnienia krwi; 
  • działanie antydepresyjne. 

Korzyści dla urody 

Korzystanie z sauny infrared nie tylko wspomaga leczenie pewnych schorzeń, ale wpływa też pozytywnie na pielęgnację ciała. Promienie podczerwone, na których opiera się działanie sauny, wnikają bardzo głęboko w skórę, dlatego w porównaniu do sauny fińskiej (suchej) czy tradycyjnej sauny parowej jej działanie na skórę będzie silniejsze. Ponadto regularne korzystanie z sauny na podczerwień przyspiesza redukcję cellulitu i poprawia kondycję skóry, szczególnie po łuszczycy, trądziku, a także przy występowaniu blizn. 

Wiele osób zastanawia się, czy sauna infrared odchudza. Rzeczywiście, regularne seanse w saunie infrared pomagają zlikwidować nadmierną tkankę tłuszczową. Dzięki intensywnemu poceniu się w saunie infrared można spalić nawet 600-900 kcal w ciągu 30 minut. 

Przeciwwskazania do korzystania z sauny infrared 

Przeciwwskazania do korzystania z sauny infrared częściowo pokrywają się z przeciwwskazaniami do korzystania z innych rodzajów saun. Należą do nich: 

  • niedoczynność nadnerczy; 
  • stwardnienie rozsiane; 
  • choroba Parkinsona; 
  • neuropatia cukrzycowa; 
  • grzybica skóry; 
  • hemofilia;
  • ostry uraz stawu (do 48 godzin od wystąpienia urazu); 
  • toczeń rumieniowaty; 
  • ciąża; 
  • zażywanie leków zmieniających odczucie bólu i wpływających na gospodarkę cieplną (m.in. leki psychotropowe, antyhistaminowe, moczopędne). 

Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny mogą być także wszczepione implanty chirurgiczne lub silikonowe. W takim przypadku przed skorzystaniem z sauny infrared należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę w saunie infrared mogą z niej korzystać dzieci i osoby starsze, jednak w przypadku tych grup warto skonsultować się z lekarzem. 

Ile kosztuje sauna infrared do domu? 

Osoby często korzystające z sauny, dysponujące wystarczającą ilością miejsca w domu i budżetem decydują się na montaż sauny u siebie w domu. Źródłem ciepła w takiej saunie mogą być promienniki kwarcowe, węglowo-magnezowe i ceramiczne. Ceny sauny infrared zaczynają się od 6000 zł. Sauny zewnętrzne, z prysznicem to już koszt od 20 tysięcy złotych w górę. 

 

Bibliografia: 

 

  1. Pawłowski J., Pawłowska M., Bochyński R., „Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym”, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 3, 282–288, https://www.monz.pl/pdf-73594-10414?filename=Sauna%20i%20jej%20znaczenie%20w.pdf [dostęp 17.04.2023].
  2. Sandell, Jörgen & Davies, Mark. (2023). Benefits of sauna on lung capacity, neurocognitive diseases, and heart health. World Journal of Advanced Research and Reviews. 17. 057-062. 10.30574/wjarr.2023.17.1.1414, https://www.researchgate.net/publication/367542874_Benefits_of_sauna_on_lung_capacity_neurocognitive_diseases_and_heart_health  [dostęp 19.04.2023].
  3. Tomczak H., Sauna Infrared – fakty i mity, https://www.drtomczak.pl/uploads/images/dokumenty/Hanna%20Tomczak%20Sauna%20IR-%20fakty%20i%20mity-poster.pdf [dostęp 14.04.2023]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.