Przejdź do treści

Kłopoty ze słuchem, zawroty głowy, szum w uszach? To może być choroba Meniere’a!

ból głowy
Kłopoty ze słuchem, zawroty głowy, szum w uszach? To może być choroba Meniere'a! Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Mamy przepis na pączki nietłuściochy!
Tłusty czwartek. Mamy przepis na pączki nietłuściochy!
Kobieta z telefonem, przy komputerze
Przeglądarka skierowań. Co to jest i jak z niej skorzystać?
Adele / gettyimages
Dieta Adele. Adele schudła kilkadziesiąt kilogramów dzięki specjalnej diecie. Chodzi o dietę sirtfood. Jakie są jej zasady?
IKEA Kraków wprowadziła wtorki przyjazne sensorycznie dla osób ze spektrum autyzmu
Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska / Dietosfera
Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska i Ewa Sypnik-Pogorzelska: Zbilansowana dieta wegańska wcale nie musi być jednostajna. Kluczem jest sezonowość!

Choroba Meniere’a, inaczej wodniak endolimfatyczny lub wodniak błędnika pozostawiona bez leczenia kończy się zwykle kłopotami ze słuchem. Może ją wyzwolić stres, czasami poprzedza migrena.

Napady choroby Meniere’a zwykle nie mają wyraźnej przyczyny, choć u niektórych występują sezonowo, nasilając się wiosną i jesienią. Poznaj jej przyczyny i leczenie.

Niestety, ponieważ nie znamy powodów występowania choroby Meniere’a,  możemy tylko łagodzić jej dolegliwości. Nawet zabiegi operacyjne stosowane w stanach, kiedy jest bardzo uciążliwa, nie przynoszą ostatecznego rozwiązania problemu.

 

Choroba Meniere’a – niejednoznaczne przyczyny

Bezpośrednią przyczyną choroby Meniere’a jest wzrost ciśnienia płynów w uchu wewnętrznym. Miejsce to, odpowiedzialne za równowagę i słyszenie, wypełnione jest endolimfą. Kiedy organizm wytworzy jej zbyt dużo, albo powstają zaburzenia w jej przepływie, zaczynamy gorzej słyszeć i nasilają się zawroty głowy.

Wśród czynników, które mogą mieć na to wpływ, znajdują się zakażenia wirusowe i choroby metaboliczne. W wielu rodzinach obserwuje się predyspozycje genetyczne i choroba pojawia się u przedstawicieli kolejnych pokoleń. Przyczyną mogą być także nieprawidłowości w budowie anatomicznej, przede wszystkim  niedrożność przewodu endolimfatycznego, która powoduje wzrost ciśnienia  płynu. Lekarze widzą też związek między chorobą Meniere’a a migrenami. W wywiadzie wielu chorych zapisane jest występowanie migreny w przeszłości.  Nie wyklucza się także autoimmunologicznego podłoża problemu.

zatkane uszy - kobieta zatyka uszy palcami

Choroba Meniere’a – objawy

Komplet objawów typu: zawroty głowy, szum w uszach, pogorszenie słuchu i zaburzenia równowagi to dla laryngologa wskazanie do pogłębionej diagnostyki.

Zwykle dolegliwości dotyczą jednego ucha, tylko ok. 10 proc. przypadków ma charakter obustronny. Gwałtownym zawrotom głowy, które chorzy nazywają „wirowym”, towarzyszą postępujące kłopoty ze słuchem. Często chorzy nie słyszą wybiórczo, np. tylko wysokich dźwięków czy rozmowy prowadzonej w hałaśliwym miejscu. Dochodzi do tego nieprzyjemny i męczący szum w uszach a także uczucie ich „zapchania”.  Niektórzy chorzy skarżą się także na nadpotliwość, uczucie niepokoju, podwyższone ciśnienie i ból głowy.

Ostre objawy mogą utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin, a następnie ustąpią. Będą jednak nawracać. Zaniedbanie choroby Meniere’a może doprowadzić do upośledzenia słuchu.

lekarka

Choroba Meniere’a  – diagnozowanie

Nie ma badań, które jednoznacznie diagnozowałyby chorobę Meniere’a. Pogłębiony wywiad lekarski można wzmocnić  tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym, które pozwolą wykryć ewentualne wady wynikające z budowy ucha. Lekarz zleci także badania słuchu i przeprowadzenie testów glicerolowych. Podany podczas badania doustny glicerol poprawia słuch w audiometrii, ale może potęgować zawroty głowy. Wiele osób reaguje wymiotami na glicerol.

Przydatna będzie ocena układu równowagi przeprowadzona przez neurologa oraz elektronystagmografia (badanie ruchu gałek ocznych) i elektrokochleografia (badanie potencjałów wzrokowych z wykorzystaniem urządzenia podobnego do EEG).

W diagnozowaniu wodniaka endolimfatycznego bardzo ważne jest doprowadzenie do rozpoznania, bo podobne objawy mogą występować także w przypadku chorób takich jak zapalenie ucha wewnętrznego, zaburzenia móżdżkowe,  stany po urazach głowy czy choroba lokomocyjna. Zawroty głowy, niedosłuch i szum w uszach to niekiedy także objawy alergii czy problemów z drożnością tętnic u podstawy czaszki.

Specjalne urządzenie do badania słuchu

Choroba Meniere’a – leczenie farmakologiczne

Wodniak błędnika leczony jest przede wszystkim lekami odwadniającymi, które pomagają zmniejszyć objętość płynu, a tym samym obniżyć ciśnienie w przewodach słuchowych. Pomocne mogą być także leki przeciwalergiczne. By złagodzić objawy  stosuje się leki przeciwwymiotne i przeciw zawrotom głowy.  Trzeba pamiętać, że choroby Meniere’a nie da się całkowicie wyleczyć. Możemy pomóc sobie tylko w złagodzeniu objawów.

Choroba Meniere’a – leczenie operacyjne

Kiedy dolegliwości są bardzo uciążliwe, lekarze decydują się na metody bardziej inwazyjne – drenaż jamy bębenkowej lub przecięcie nerwu przedsionkowego. Zabiegi te wykonuje się pod narkozą albo w znieczuleniu miejscowym.

By wykonać drenaż, lekarz nacina błoną bębenkową specjalnym nożem i wprowadza do środka plastikową rurkę. Dzięki niej gromadząca się wydzielina ma możliwość przepływu, co zmniejsza ciśnienie w uchu środkowym.  Wyraźnie zmniejsza to ból, poprawia słuch i ogranicza zawroty głowy. Po pewnym czasie dren jest usuwany.

kobieta w łóżku

Neurektemia (przecięcie) nerwu przedsionkowego powoduje, że droga przesyłania impulsów między błędnikiem a mózgiem zostaje przerwana, a tym samym chory nie odczuwa już skutków zawrotów głowy. Lekarz przecina część nerwów, przerywając ich przewodzenie do mózgu. Pozostawia jednak te, które odpowiadają za słuch.

Sposobem radykalnym, ale skutecznym jest labiryntektomia, czyli usunięcie ucha wewnętrznego. Chory nie słyszy już na operowane ucho, ale też ponad 90 proc. operowanych nie ma już zawrotów głowy.

Choroba Meniere’a – dieta

Jeśli chodzi o dietę, lekarze zalecają ograniczenie alkoholu, tytoniu, kawy, soli i czekolady, czyli wszystkiego, co sprzyja także występowaniu migreny.  Szczególnie ważna jest eliminacja sodu, który przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Ważne jest także, aby unikać stresu i dużo odpoczywać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Głusi rodzice tego nie słyszą, ale ich słyszące dzieci wciąż dowiadują się, że są jacyś dziwni, zachowują się jak małpy, nie potrafią rozmawiać, robią dziwne miny, machają rękoma”

zatkane uszy

Zatkane uszy? Powodem może być alergia

otolaryngolog

Ucho pływaka i inne problemy ucha zewnętrznego. Poznaj ich przyczyny i objawy

hałas

Słyszysz szum w uszach? To może być początek poważnej choroby! Poznaj przyczyny, objawy i leczenie

Doda ma problemy ze słuchem. Wokalistka prosi fanów o pomoc

Doda ma problemy ze słuchem. Wokalistka prosi fanów o pomoc

Choroba Meniere'a — przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Meniere’a – przyczyny, objawy, leczenie

Skrzypienie styropianu, pisk kredy. Dlaczego nie cierpimy pewnych dźwięków?

Ile razy mam to jeszcze powtarzać? – czyli dlaczego czasem naprawdę nie chcemy słyszeć

Dziewczyna biegnie i słucha muzyki

Coraz więcej młodych osób traci słuch. Laryngolog Maria Balcerzak wyjaśnia, jak hałas na nas wpływa

chrzan

Chrzan to wciąż niedoceniony naturalny antybiotyk. Dietetyczka mówi, jakie ma właściwości lecznicze

kobieta u lekarza

Na co lekarz może wystawić skierowanie? Sprawdź, co ci się należy!

Anna Boenish / Instagram

Anna Boenish szczerze o chorobie: lata anoreksji bulimicznej nauczyły mnie, że jedzenie to wróg, że trzeba liczyć kalorie, ważyć się codziennie, ćwiczyć i jeść mało albo wcale

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Śmierć dziecka z powodu grypy / istock

W jednym z polskich szpitali zmarło 9-letnie dziecko. To pierwszy od lat przypadek zgonu z powodu grypy

kawa

Kawa z rana jak śmietana? Dietetyczka Barbara Dąbrowska tłumaczy, dlaczego picie kawy to nie powinna być pierwsza poranna czynność

Leczenie endometriozy / gettyimages

W Polsce nie ma żadnego programu leczenia endometriozy. Trwa akcja, której celem jest wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia. Cierpią miliony Polek

Dieta a płodność / freepik.com

Płodność – czy da się wspierać ją zdrowym odżywianiem? Dietetyczka odpowiada

Częste oddawanie moczu / istock

Wydaje ci się, że oddajesz mocz częściej niż koleżanki? Sprawdź, czy to nie syndrom nadreaktywnego pęcherza

mrożone warzywa

Warzywa na patelnię z popularnej sieci sklepów wycofane z obrotu. Sprawdź, czy ich nie kupiłaś

Brzuszki szkodzą / unsplash

Robienie brzuszków szkodzi! Gosia Włodarczyk tłumaczy, dlaczego to najgorsza opcja na wzmocnienie mięśni brzucha

Orgazm a mięśnie dna miednicy / istock

Mięśnie dna miednicy a orgazm. Czy wiesz co mają ze sobą wspólnego? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Tego możesz nie wiedzieć o zapaleniu zatok

5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o zapaleniu zatok

antybiotyk

Antybiotyk to nie witaminka! Dlaczego nie powinnyśmy brać go zbyt często?

Jak rozpoznać zawał i pomóc osobie, która go przechodzi? Poznaj porady ratownika medycznego!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie

Borelioza IgG – jak interpretować wyniki?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

8 sposobów na podniesienie libido

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności