Przejdź do treści

Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po”? „Wbrew panującej opinii nie musi być to lekarz ginekolog” – wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober / fot. Guido Mieth, GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od czterech lat pigułek „po” nie kupimy bez recepty, co powoduje, że wielu lekarzy nie chce się zgodzić na ich przepisanie. „Skoro w przypadku innych leków wystarczające jest zapytanie pacjentki czy nie jest w ciąży, to dlaczego w przypadku tych leków mielibyśmy postępować inaczej?” – pisze na profilu na Instagramie @prawodozdrowia Patrycja Pieszczek-Bober i wyjaśnia, kto może przepisać tabletkę „dzień po”.

Antykoncepcja awaryjna – kto ją może przepisać?

Do 2017 tzw. tabletki „po” były dostępne bez recepty. Od tego czasu, po zmianie przepisów, decyzję o przepisaniu antykoncepcji hormonalnej musi podjąć lekarz.

„Z prawnego punktu widzenia oprócz kategorii dostępności istotne jest to, kto może wystawić receptę na taki lek. Wbrew panującej opinii nie musi być to lekarz ginekolog. Taką receptę może wystawić dowolny lekarz” – podkreśla Patrycja Pieszczek-Bober.

Jak dodaje, zdarza się, że niektórzy lekarze odmawiają wystawiania takich recept tłumacząc to faktem, że w informacji na temat leku jest wyraźnie zapisane, że przeciwwskazaniem jest ciąża.

„Zastanówmy się jednak jak wiele jest na rynku leków, w których znajdziemy podobną adnotację. Otwórzcie domową apteczkę, weźcie dowolny lek i na 90 proc. znajdziecie tam informację, że przeciwskazaniem jest ciąża. Skoro w przypadku innych leków wystarczające jest zapytanie pacjentki czy nie jest w ciąży, to dlaczego w przypadku tych leków mielibyśmy postępować inaczej?” – pyta prawniczka.

Wyjaśnia, że obowiązkiem lekarza jest pouczyć pacjentkę o tych przeciwskazaniach, a zatajenie przez pacjentkę informacji o ewentualnej ciąży nie rodzi odpowiedzialności po stronie lekarza. „Pamiętajcie, że w przypadku odmowy wystawienia recepty lekarz powinien odnotować ten fakt w Waszej dokumentacji medycznej” – dodaje ekspertka.

"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję

Co to jest tabletka dzień po?

Tabletka „dzień po” (inaczej: pigułka po stosunku, pigułka „po”) to doraźna forma antykoncepcji, która może być zastosowana awaryjnie w celu zapobiegania ciąży

Tradycyjne metody antykoncepcji hormonalnej polegają na blokowaniu owulacji oraz zagęszczeniu śluzu szyjki macicy, dzięki czemu plemniki nie mogą dostać się do jajników. Tabletki „dzień po” różnią się tym, że działają doraźnie. Co ważne, nie są one preparatami wczesnoporonnymi, ponieważ nie przerywają ciąży i nie prowadzą do obumarcia płodu.

Pigułkę „po” można przyjąć w dowolnym momencie cyklu miesięcznego, ale wyłącznie okazyjnie. Zbyt częste stosowanie antykoncepcji awaryjnej może zaburzać cykl hormonalny i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Prawo do zdrowia

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instgramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Piszę m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje ponad 14 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Prawo do zdrowia (@prawodozdrowia)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: