Przejdź do treści

Łąkotka przyśrodkowa – funkcje, uszkodzenie, rehabilitacja

Łąkotka przyśrodkowa - funkcje, uszkodzenie, rehabilitacja Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Poradnik Akcji Menstruacja już jest dostępny! To ważny krok w drodze do zmniejszenia skali ubóstwa menstruacyjnego w Polsce
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej to jeden z najczęstszych urazów kolana, szczególnie często występujący u osób uprawiających sport. Pęknięta łąkotka przyśrodkowa objawia się bólem w części przyśrodkowej kolana, nasilającym się podczas wysiłku fizycznego. Łąkotka ma znikome zdolności do regeneracji, a zatem leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów. Wykonywany jest zabieg chirurgiczny, po czym realizowana jest fizjoterapia. Jak rozpoznać uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, jak leczyć uraz i czy można mu zapobiec?

Co to jest łąkotka przyśrodkowa?

W stawie kolanowym znajdują się dwie łąkotki – boczna i przyśrodkowa. Łąkotki to struktury chrzęstno – włókniste, posiadające kształt półksiężyca. Łąkotki zlokalizowane są między stawowymi powierzchniami kości udowej i piszczelowej. Rolą łąkotek stawowych jest stabilizowanie stawu, pogłębienie ruchu stawu, umożliwienie wykonywania ruchów obrotowych przy zgiętym kolanie. Ponadto łąkotki kolanowe dopasowują powierzchnie stawów, absorbują drgania i wstrząsy oraz rozprowadzanie płynu stawowego.

W kolanie zlokalizowane są dwie łąkotki – boczna oraz przyśrodkowa. Łąkotka przyśrodkowa ma kształt półksiężycowaty, jest dłuższa i szersza niż łąkotka boczna. Gdzie jest łąkotka przyśrodkowa? Łąkotka ta ciągnie się od przedniej części guzka międzykłykciowego bocznego do pola międzykłyciowego tylnego. Jest połączona z więzadłem pobocznym piszczelowym, dlatego jest mniej ruchoma niż łąkotka boczna. Łąkotka boczna jest krótsza i tworzy bardziej zakrzywioną, okrągłą strukturę.

Funkcje łąkotki przyśrodkowej

Łąkotki kolanowe usprawniają ruchy stawu kolanowego. Podczas ruchów kolana łąkotki przesuwają się na panewkach kości piszczelowych. Podczas zginania łąkotki przesuwają się do tyłu, a wyprostowi kolana towarzyszy przesunięcie łąkotek do przodu. Taki zakres ruchu łąkotek to co najmniej jeden centymetr. Także wykonywaniu ruchów obrotowych stawu kolanowego towarzyszy przesuwanie łąkotek po powierzchni kości piszczelowych. Rotacja zewnętrzna goleni wyzwala ruch łąkotki przyśrodkowej w tył, a podczas rotacji wewnętrznej sekwencja ruchów jest odwrotna.

Poza aktywnym uczestniczeniem w ruchu stawu kolanowego, łąkotka przyśrodkowa zabezpiecza torebkę stawową i błonę maziową przed zakleszczeniem. Kolejna istotną funkcją jest przeniesienia obciążenia z powierzchni stawowych na nadkłykciach kości udowej na powierzchnie stawowe na kłykciach kości piszczelowej. Ponadto łąkotka przyśrodkowa uczestniczy w procesie propriocepcji, czyli stabilizacji stawu kolanowego.

Kobieta z bólem w kolanie podczas chodzenia

Na czym polega uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej?

Łąkotka przyśrodkowa ulega uszkodzeniom częściej niż łąkotka boczna, co wynika z jej ograniczonej ruchomości. Pęknięcie łąkotki przyśrodkowej zazwyczaj nie występuje jako samodzielny uraz, a towarzyszy innym urazom stawu kolanowego. W przebiegu urazu powstaje poziome pęknięcie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, czy rozerwanie struktury łąkotki. Często takiemu urazowi towarzyszy uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego i pobocznego.

Poza uszkodzeniem rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, które występuje najczęściej, może dojść także do uszkodzenia części centralnej łąkotki przyśrodkowej, towarzyszące skręceniu kolana. Rzadkim urazem jest uszkodzenie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej, spotykane u piłkarzy wykonujących ruch kopania i przeprostu kolana.

Przyczyny uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej

Pozioma szczelina pęknięcia łąkotki przyśrodkowej może pojawić się w efekcie urazu mechanicznego kolana. Wówczas czynnikiem generującym uraz może być nagłe wyprostowanie kolana, znajdującego się w częściowym zgięciu i rotacji. Na uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej narażone są ponadto osoby przebywające długotrwale w pozycji na kucki, np. pracownicy zajmujący się kładzeniem płytek podłogowych. Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej możliwe jest także u osób cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe i degeneracyjne stawu kolanowego.

Przeprost kolana

Jakie objawy daje uszkodzona łąkotka przyśrodkowa?

Nie każdy uraz łąkotki przyśrodkowej daje dolegliwości bólowe. Takie urazy określane są mianem uszkodzeń stabilnych i charakteryzują się tym, że w przebiegu urazu nie dochodzi do wpuklenia się łąkotki do wnętrza stawu. Z kolei w przebiegu urazów niestabilnych łąkotka wpukla się do wnętrza stawu i zakleszcza – a to jest źródłem dolegliwości bólowych. Gdy wystąpi uraz łąkotki, objawy mają przede wszystkim charakter bólowy. Ból łąkotki pojawia się w przyśrodkowej części kolana i nasila się podczas ruchu. Obserwowane jest ograniczenie ruchu w stawie kolanowym, określane jako „zablokowanie” kolana – nie ma możliwości wykonania ruchu zgięcia lub wyprostu kolana.

Jakie jeszcze objawy może dawać łąkotka przyśrodkowa? Uszkodzenie tej struktury może prowadzić do obrzęku kolana, trzaskania i przeskakiwania w kolanie, a także niestabilności stawu.

Diagnostyka uszkodzenia tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej

W celu rozpoznania pękniętej łąkotki przyśrodkowej konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Zdjęcie rtg kolana, badanie USG lub rezonans magnetyczny pozwalają na zlokalizowanie urazu i ocenę jego rozległości. Na podstawie wyniku badania, pacjent jest kwalifikowany do odpowiedniej terapii.

Kontuzje kolana

Pęknięta łękotka – jak leczyć?

Gdy zdiagnozowane zostanie uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, leczenie zachowawcze jest mało skuteczne, gdyż łąkotka ma małe zdolności do regeneracji. Wskazane jest leczenie zabiegowe, polegające na zeszyciu uszkodzonego fragmentu łąkotki lub usunięciu uszkodzonego fragmentu. Przy pęknięciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, leczenie najczęściej ma charakter artroskopii. Zabieg polega na wykonaniu dwóch nacięć skóry, przez jedno wprowadzana jest kamera, a przez drugie – narzędzie chirurgiczne. Wykonane może być zszycie pękniętej łąkotki, częściowe usunięcie uszkodzonego fragmentu, przyczepienie zerwanej łąkotki do miejsca anatomicznego przyczepu. Ile kosztuje operacja łąkotki? Koszt to około 5500-7500 zł.

Operacja to pierwszy etap leczenia, obejmujący wycięcie uszkodzonego fragmentu lub szycie łąkotki. Ile o kulach trzeba chodzić po operacji? Kolano powinno być odciążane przez około sześć lub osiem tygodni. Potem konieczny jest drugi etap leczenia pękniętej łąkotki przyśrodkowej – rehabilitacja. Po operacyjnym wyleczeniu uszkodzenia tylnego rogu łąkotki przyśrodkowej, rehabilitacja zapobiega powstaniu zrostów oraz przywraca pełny zakres ruchu w stawie kolanowym.

 

Bibliografia:

  1. Korpanty J. i in., Uszkodzenie więzadeł, łąkotki stawu kolanowego – narciarstwo alpejskie; Journal of Clinical Healthcare, 4/ 2017

 

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Skleroterapia – co to jest, efekty i skutki uboczne

Tendinopatia – co to jest, rodzaje, leczenie

Szyna CPM – co to jest, jak ćwiczyć? Wypożyczalnie szyn

Mięsień czworogłowy uda – budowa, funkcje, ćwiczenia

Budowa kolana – rzepka, łąkotka, więzadła

Mięśnie uda – budowa, funkcje, ćwiczenia, co na zakwasy

Staw kolanowy – budowa, urazy, jak wzmocnić kolana

Co słychać? O dziwnych odgłosach organizmu

Kobiece nogi z tatuażami

W jaki sposób poradzić sobie z łatwo powstającymi siniakami? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna

nogi

Zakrzepica żył głębokich i powierzchownych – objawy, leczenie

kobieta nad morzem

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie, operacja

Zespół niespokojnych nóg

„Proszę sobie wyobrazić, że nie jest pani w stanie pójść do kina czy teatru, nie może pani wysiedzieć w pociągu lub na zebraniu w pracy” – o zespole niespokojnych nóg mówi prof. Adam Wichniak, neurofizjolog

Puchnięcie nóg latem - jak sobie radzić?

Puchnięcie nóg latem i obrzęki – jak sobie pomóc i jak zapobiegać?

wzmacnianie kolan w domu

Chodzisz po górach? Biegasz? Fizjoterapeutka tłumaczy, jak wzmocnisz kolana

Brzydkie kolana? To już nie problem.

Brzydkie kolana – jak im przeciwdziałać w każdym wieku?

Biegacz trzyma się za bolące z tyłu kolano

Ból kolana – co może być przyczyną i jak się go pozbyć?

Stopy i kwiatki

Masz uczucie ciężkich nóg? Zobacz, co najczęściej jest tego przyczyną i jak sobie pomóc. Wyjaśnia flebolog

Rehabilitacja w domu - jak wygląda i kto może z niej skorzystać?

Rehabilitacja w domu – jak wygląda i kto może z niej skorzystać?

Uważaj. Kolana można łatwo przeciążyć

Uważaj. Kolana można łatwo przeciążyć. Jak o nie zadbać?

Staw ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i sposób leczenia

Staw ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i sposób leczenia

Splot ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i ich leczenie

Splot ramienny – budowa, najczęstsze urazy, kontuzje i ich leczenie

Złamany obojczyk - objawy, leczenie, rehabilitacja

Złamany obojczyk – objawy, leczenie, rehabilitacja

Obręcz barkowa - budowa, kontuzje i ich leczenie

Obręcz barkowa – budowa, kontuzje i ich leczenie

Przeprost kolana

Czym jest przeprost kolana? Przyczyny, objawy, leczenie

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?