Przejdź do treści

Laparotomia – wskazania, przebieg i dieta po operacji jamy brzusznej

Laparotomia – wskazania, przebieg, dieta po operacji Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”
Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka
Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny

Laparotomia jest zabiegiem, w trakcie którego dochodzi do otwarcia powłok brzusznych w celach diagnostycznych lub operacyjnych. Laparotomia ginekologiczna stosowana jest do rozpoznania zmian w obrębie narządów rodnych, np. endometriozy czy nowotworów jajników i macicy. Laparotomia wykorzystywana jest też do wykrywania i leczenia schorzeń układu pokarmowego i moczowego. Jak przebiega i ile trwa zabieg laparotomii? Jaka dieta wskazana jest po operacji brzucha? 

Co to jest laparotomia?

Laparotomia to technika endoskopowa, która polega na wykonaniu nacięcia w jamie brzusznej.  Zabieg wykonuje się przy użyciu endoskopu, dzięki któremu można zarówno diagnozować choroby (laparotomia zwiadowcza), jak i przeprowadzać operacje lecznicze. Słowo „laparotomia” wywodzi się od greckich słów lapara – oznaczającego bok ciała oraz tomy – tłumaczonego jako cięcie.

Chirurg wykonujący laparotomię przecina skórę, mięśnie i otrzewną, aby dotrzeć do narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Nacięcie zazwyczaj przebiega w płaszczyźnie pośrodkowej, od zakończenia mostka do pępka. Przez powstałe otwory wprowadza się mikronarzędzia. Cała procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Ile kosztuje operacja brzucha metodą laparotomii? Zabieg laparotomii finansowany jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli pacjent leczy się prywatnie, laparotomia jest kosztowną procedurą. Operacje ginekologiczne drogą laparotomii kosztują średnio 5–7 tysięcy złotych.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Chirurdzy podczas operacji.

Laparotomia – wskazania do zabiegu

Laparotomię wykonuje się dopiero momencie, gdy inne, mniej inwazyjne metody diagnostyczne nie są możliwe lub nie dały odpowiedzi dotyczącej poszukiwanej przyczyny  występowania schorzenia. Laparotomia diagnostyczna, określana jako laparotomia zwiadowcza, stosowana jest w celu rozpoznania chorób układu pokarmowego, moczowego czy rozrodczego. Wskazania do laparotomii ginekologicznej są następujące:

 • endometrioza,
 • mięśniaki macicy,
 • torbiele na jajnikach,
 • niepłodność,
 • ciąża pozamaciczna,
 • nowotwory macicy i jajników,
 • pęknięcia macicy,
 • wady anatomiczne narządów płciowych,
 • zaburzenia miesiączkowania o nieznanej przyczynie,
 • masywne krwawienia z narządów rodnych.

Wskazaniem do przeprowadzenia laparotomii są również stany nagłe, w tym:

 • niedrożność jelit,
 • perforacja jelita,
 • ostre krwawienie śródotrzewnowe,
 • zapalenie otrzewnej,
 • niedokrwienie jelita,
 • sepsa,
 • zapalenie jelit,
 • przetoka jelitowa,
 • rozejścia rany pooperacyjnej powłok,
 • zaplanowana relaparotomia,
 • urazy brzucha.

Laparotomia wykorzystywana jest także do przeprowadzania planowych zabiegów, w tym pankreotoduodenektomii (operacji Whipple’a), przeszczepu trzustki czy jelita.

Kobieta wymagająca leczenia endometriozy

Jak przebiega laparotomia?

Większość zabiegów laparotomii przeprowadza się w trybie planowanym. Pacjent udaje się do szpitala 1-2 dni przed zabiegiem w celu wykonania odpowiednich badań. Na ich podstawie oraz po analizie danych medycznych oceniany jest stan zdrowia chorego i możliwość podania znieczulenia. W przypadku braku przeciwwskazań anestezjolog dobiera rodzaj znieczulenia i informuje pacjenta o możliwych powikłaniach po zastosowaniu sedacji. Operacja przeprowadzana jest na czczo, ostatni posiłek może być zjedzony ok. 10-12 godzin przed zabiegiem. Czas trwania laparotomii jest bardzo zróżnicowany i zależy od rodzaju schorzenia oraz tego, czy jest to zabieg planowany, czy będzie wykonywany w trybie nagłym.

Laparotomię przeprowadza się jedną z wybranych technik. Może to być m.in. nacięcie górne pośrodkowe, nacięcie niższe pośrodkowe lub nacięcie od końca mostka do spojenia łonowego. Rzadziej wykonuje się nacięcie Kochera (cięcie poprzeczne pod łukami żebrowymi) lub nacięcie Pfannenstiela (cięcie poziome nad spojeniem łonowym i pionowe nad łukami żebrowymi). Po otwarciu jamy brzusznej możliwe jest pobranie wycinków do badań, przeprowadzenie biopsji bądź operacyjne usunięcie zmian. Laparotomia diagnostyczna trwa średnio kilkadziesiąt minut, natomiast interwencja chirurgiczna może trwać nawet kilka godzin.

Okres rekonwalescencji po laparotomii wynosi kilka-kilkanaście dni. Aż do czasu wygojenia się rany pooperacyjnej pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej i dźwigania ciężkich przedmiotów, gdyż prowadzi to do zwiększenia napięcia  powłok brzusznych i w konsekwencji utrudnionego gojenia się rany oraz tworzenia się przepuklin.

Kobieta z bolącym brzuchem

Laparotomia – przeciwwskazania

Laparotomii nie można przeprowadzić bez zgody pacjenta na zabieg. Przeciwwskazaniem jest brak możliwości zastosowania znieczulenia, m.in. z powodu niestabilności hemodynamicznej, posocznicy lub rozległej choroby nowotworowej z przerzutami. Do innych przeciwwskazań należą:

 • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
 • zapalenie otrzewnej,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • duża otyłość,
 • zaawansowany wiek.

Dieta po operacji laparotomii

Co jeść po operacji? W okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych wskazana jest dieta lekkostrawna. Łatwostrawne posiłki dostarczą choremu niezbędnych składników odżywczych, nie obciążając przy tym układu pokarmowego. Jadłospis powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia i współistniejące choroby. Kiedy można jeść po operacji? Żywienie należy wprowadzić tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, chory powinien zjeść posiłek już w pierwszej dobie po operacji.

Dieta lekkostrawna / unsplash

Laparotomia a laparoskopia

Laparoskopia i laparotomia to dwie różne procedury medyczne. Do podstawowych różnic zalicza się metody nacięcia i użyte narzędzia chirurgiczne. Laparotomia jest metodą inwazyjną, w której wykonuje się duże nacięcie w obrębie jamy brzusznej. Zaletą laparotomii jest możliwość bardzo dobrego wglądu w jamę brzuszną. W przypadku laparoskopii nacięcie jest zdecydowanie mniejsze. Zabieg laparoskopowy wykonuje się m.in. wtedy, gdy jest już zdiagnozowana choroba i chirurg wie, gdzie powinien operować. W przypadku trudności diagnostycznych konieczne może okazać się otwarcie brzucha metodą laparotomii. Jeśli tylko istnieje możliwość, wybierana jest laparoskopia, jako mniej inwazyjna metoda, która wymaga krótszej rekonwalescencji i pozostawia mniejszą bliznę.

Powikłania laparotomii

Laparotomia, jak i inne zabiegi operacyjne, może wiązać się z ryzykiem powikłań. Należą do nich:

 • krwawienia,
 • infekcje,
 • siniaki,
 • krwiaki,
 • przepukliny,
 • uszkodzenia struktur narządów.

Źródła:

 1. Jacek Wadełek, „Opieka anestezjologiczna nad pacjentem zakwalifikowanym do laparotomii ze wskazań pilnych”,Borgis – Nowa Medycyna 3/2020, s. 86-98.
 2. Kowalczyk-Steglińska Maria, Maciołek-Blewniewska Grażyna, Malinowski Andrzej, „Leczenie operacyjne łagodnych nowotworów jajnika u dziewcząt: laparotomia czy laparoskopia?”Ginekol Pol. 2008, 79, 483-489.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Lepiej przełamać wstyd, bo później będzie tylko gorzej”. O chorobach odbytu mówi Mateusz Sieradzan, znany w sieci jako Pan Pielęgniarka

Brzuch

„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska

Niedożywienie marasmus – objawy i metody leczenia. Czym jest kwashiorkor?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

W Poznaniu wykryto dwa przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

W Poznaniu wykryto przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

Ileostomia – rodzaje, wskazania, pielęgnacja i dieta. Jak żyć ze stomią?

Drożdżyca pochwy – przyczyny, objawy i leczenie infekcji. Powikłania nieleczonej kandydozy

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Mikrobiota jelitowa – badanie i wskazania, co ją niszczy?

Jak fizjoterapia może pomóc w leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej? Podpowiada Marta Stachowiak

Jak fizjoterapia może pomóc w leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej? Podpowiada Marta Stachowiak

Nadzwyczajny wzrost liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Część naukowców uważa, że może mieć to związek z COVID-19

Nadzwyczajny wzrost liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Część naukowców uważa, że może mieć to związek z COVID-19

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska znów stanowi zagrożenie. WHO ostrzega: to może być nowa pandemia

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska znów stanowi zagrożenie. WHO ostrzega: to może być nowa epidemia

Gastrostomia, czyli o żywieniu dojelitowym. Wskazania i przeciwwskazania, jak powinno przebiegać

Blok operacyjny – zasady funkcjonowania i personel

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Ślina – skład, funkcje, zaburzenia wydzielania. Co sygnalizują zaburzenia pracy ślinianek?

Prof. Maciej Kielar

„Chirurgia jednego dnia jest dla pacjentów korzystna, ale nie wszyscy są na nią mentalnie przygotowani” – mówi prof. Maciej Kielar

Hepatomegalia, badanie

Hepatomegalia – przyczyny, objawy i leczenie powiększonej wątroby

Plemnik (Spermatogeneza)

Spermatogeneza – co to jest i co powoduje jej zaburzenia?

Sposób na leczenie bąblowicy

Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem

Wybierz dla bliskich produkty wspomagające trawienie, by zdrowo i bez uczucia ciężkości przeżyli święta /fot. archiwum własne

Wybierz dla bliskich produkty wspomagające trawienie, by zdrowo i bez uczucia ciężkości przeżyli święta

pms - krzycząca kobieta

PMS (Zespół napięcia przedmiesiączkowego) – co to jest, objawy, przyczyny

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×