Przejdź do treści

Laparotomia – wskazania, przebieg i dieta po operacji jamy brzusznej

Laparotomia – wskazania, przebieg, dieta po operacji Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Laparotomia jest zabiegiem, w trakcie którego dochodzi do otwarcia powłok brzusznych w celach diagnostycznych lub operacyjnych. Laparotomia ginekologiczna stosowana jest do rozpoznania zmian w obrębie narządów rodnych, np. endometriozy czy nowotworów jajników i macicy. Laparotomia wykorzystywana jest też do wykrywania i leczenia schorzeń układu pokarmowego i moczowego. Jak przebiega i ile trwa zabieg laparotomii? Jaka dieta wskazana jest po operacji brzucha? 

Co to jest laparotomia?

Laparotomia to technika endoskopowa, która polega na wykonaniu nacięcia w jamie brzusznej.  Zabieg wykonuje się przy użyciu endoskopu, dzięki któremu można zarówno diagnozować choroby (laparotomia zwiadowcza), jak i przeprowadzać operacje lecznicze. Słowo „laparotomia” wywodzi się od greckich słów lapara – oznaczającego bok ciała oraz tomy – tłumaczonego jako cięcie.

Chirurg wykonujący laparotomię przecina skórę, mięśnie i otrzewną, aby dotrzeć do narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Nacięcie zazwyczaj przebiega w płaszczyźnie pośrodkowej, od zakończenia mostka do pępka. Przez powstałe otwory wprowadza się mikronarzędzia. Cała procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Ile kosztuje operacja brzucha metodą laparotomii? Zabieg laparotomii finansowany jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli pacjent leczy się prywatnie, laparotomia jest kosztowną procedurą. Operacje ginekologiczne drogą laparotomii kosztują średnio 5–7 tysięcy złotych.

Chirurdzy podczas operacji.

Laparotomia – wskazania do zabiegu

Laparotomię wykonuje się dopiero momencie, gdy inne, mniej inwazyjne metody diagnostyczne nie są możliwe lub nie dały odpowiedzi dotyczącej poszukiwanej przyczyny  występowania schorzenia. Laparotomia diagnostyczna, określana jako laparotomia zwiadowcza, stosowana jest w celu rozpoznania chorób układu pokarmowego, moczowego czy rozrodczego. Wskazania do laparotomii ginekologicznej są następujące:

 • endometrioza,
 • mięśniaki macicy,
 • torbiele na jajnikach,
 • niepłodność,
 • ciąża pozamaciczna,
 • nowotwory macicy i jajników,
 • pęknięcia macicy,
 • wady anatomiczne narządów płciowych,
 • zaburzenia miesiączkowania o nieznanej przyczynie,
 • masywne krwawienia z narządów rodnych.

Wskazaniem do przeprowadzenia laparotomii są również stany nagłe, w tym:

 • niedrożność jelit,
 • perforacja jelita,
 • ostre krwawienie śródotrzewnowe,
 • zapalenie otrzewnej,
 • niedokrwienie jelita,
 • sepsa,
 • zapalenie jelit,
 • przetoka jelitowa,
 • rozejścia rany pooperacyjnej powłok,
 • zaplanowana relaparotomia,
 • urazy brzucha.

Laparotomia wykorzystywana jest także do przeprowadzania planowych zabiegów, w tym pankreotoduodenektomii (operacji Whipple’a), przeszczepu trzustki czy jelita.

Jak przebiega laparotomia?

Większość zabiegów laparotomii przeprowadza się w trybie planowanym. Pacjent udaje się do szpitala 1-2 dni przed zabiegiem w celu wykonania odpowiednich badań. Na ich podstawie oraz po analizie danych medycznych oceniany jest stan zdrowia chorego i możliwość podania znieczulenia. W przypadku braku przeciwwskazań anestezjolog dobiera rodzaj znieczulenia i informuje pacjenta o możliwych powikłaniach po zastosowaniu sedacji. Operacja przeprowadzana jest na czczo, ostatni posiłek może być zjedzony ok. 10-12 godzin przed zabiegiem. Czas trwania laparotomii jest bardzo zróżnicowany i zależy od rodzaju schorzenia oraz tego, czy jest to zabieg planowany, czy będzie wykonywany w trybie nagłym.

Laparotomię przeprowadza się jedną z wybranych technik. Może to być m.in. nacięcie górne pośrodkowe, nacięcie niższe pośrodkowe lub nacięcie od końca mostka do spojenia łonowego. Rzadziej wykonuje się nacięcie Kochera (cięcie poprzeczne pod łukami żebrowymi) lub nacięcie Pfannenstiela (cięcie poziome nad spojeniem łonowym i pionowe nad łukami żebrowymi). Po otwarciu jamy brzusznej możliwe jest pobranie wycinków do badań, przeprowadzenie biopsji bądź operacyjne usunięcie zmian. Laparotomia diagnostyczna trwa średnio kilkadziesiąt minut, natomiast interwencja chirurgiczna może trwać nawet kilka godzin.

Okres rekonwalescencji po laparotomii wynosi kilka-kilkanaście dni. Aż do czasu wygojenia się rany pooperacyjnej pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej i dźwigania ciężkich przedmiotów, gdyż prowadzi to do zwiększenia napięcia  powłok brzusznych i w konsekwencji utrudnionego gojenia się rany oraz tworzenia się przepuklin.

Kobieta z bolącym brzuchem

Laparotomia – przeciwwskazania

Laparotomii nie można przeprowadzić bez zgody pacjenta na zabieg. Przeciwwskazaniem jest brak możliwości zastosowania znieczulenia, m.in. z powodu niestabilności hemodynamicznej, posocznicy lub rozległej choroby nowotworowej z przerzutami. Do innych przeciwwskazań należą:

 • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
 • zapalenie otrzewnej,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • duża otyłość,
 • zaawansowany wiek.

Dieta po operacji laparotomii

Co jeść po operacji? W okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych wskazana jest dieta lekkostrawna. Łatwostrawne posiłki dostarczą choremu niezbędnych składników odżywczych, nie obciążając przy tym układu pokarmowego. Jadłospis powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia i współistniejące choroby. Kiedy można jeść po operacji? Żywienie należy wprowadzić tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, chory powinien zjeść posiłek już w pierwszej dobie po operacji.

Dieta lekkostrawna / unsplash

Laparotomia a laparoskopia

Laparoskopia i laparotomia to dwie różne procedury medyczne. Do podstawowych różnic zalicza się metody nacięcia i użyte narzędzia chirurgiczne. Laparotomia jest metodą inwazyjną, w której wykonuje się duże nacięcie w obrębie jamy brzusznej. Zaletą laparotomii jest możliwość bardzo dobrego wglądu w jamę brzuszną. W przypadku laparoskopii nacięcie jest zdecydowanie mniejsze. Zabieg laparoskopowy wykonuje się m.in. wtedy, gdy jest już zdiagnozowana choroba i chirurg wie, gdzie powinien operować. W przypadku trudności diagnostycznych konieczne może okazać się otwarcie brzucha metodą laparotomii. Jeśli tylko istnieje możliwość, wybierana jest laparoskopia, jako mniej inwazyjna metoda, która wymaga krótszej rekonwalescencji i pozostawia mniejszą bliznę.

Powikłania laparotomii

Laparotomia, jak i inne zabiegi operacyjne, może wiązać się z ryzykiem powikłań. Należą do nich:

 • krwawienia,
 • infekcje,
 • siniaki,
 • krwiaki,
 • przepukliny,
 • uszkodzenia struktur narządów.

Źródła:

 1. Jacek Wadełek, „Opieka anestezjologiczna nad pacjentem zakwalifikowanym do laparotomii ze wskazań pilnych”,Borgis – Nowa Medycyna 3/2020, s. 86-98.
 2. Kowalczyk-Steglińska Maria, Maciołek-Blewniewska Grażyna, Malinowski Andrzej, „Leczenie operacyjne łagodnych nowotworów jajnika u dziewcząt: laparotomia czy laparoskopia?”Ginekol Pol. 2008, 79, 483-489.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zioła przydatne na regenerację wątroby Hello Zdrowie

Ile trwa regeneracja wątroby? Zdolności regeneracyjne wątroby

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Toksokaroza – podstępna choroba brudnych rąk. Jak się objawia?

prof. Paweł Miotła, fot. archiwum prywatne

„Perimenopauza to czas, kiedy przed kobietami otwierają się drzwi do nowego życia” – mówi prof. Paweł Miotła

Biegunka po jedzeniu – co powoduje biegunki poposiłkowe?

Co oznacza burczenie w brzuchu i jak mu zapobiec?

Co jeść przy biegunce? Dieta, która łagodzi objawy biegunki

Kto i kiedy powinien stosować dietę eliminacyjną?

Prof. Grażyna Ginalska, wynalazczyni sztucznej kości: „Trzeba dużej odwagi naukowca i dużo jego samozaparcia, aby promować nowy produkt, wyjść z nim poza struktury uczelni”

Usuwanie pieprzyków — dowiedz się, kiedy należy skorzystać z zabiegu usuwania pieprzyków

Usuwanie pieprzyków – wskazania, przebieg zabiegu i efekty

Grzybica organizmu – objawy, leczenie, profilaktyka

Czym jest zatrucie? Jak wpływa na ludzki organizm? Jak sobie pomóc?

Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?

Lekarze na sali operacyjnej

Pierwsza w Polsce rekonstrukcja krocza nowatorską metodą. Lekarze określili jej efekt jako „rewelacyjny”

Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

Dieta bezglutenowa - dla kogo, efekty, co jeść?

Dieta bezglutenowa – dla kogo jest wskazana i co jeść?

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?

Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

Wstydziły się puszczać gazy przy swoich partnerach, wylądowały w szpitalu

Wstydziły się puszczać gazy przy swoich partnerach, wylądowały w szpitalu. Teraz apelują: nie popełniajcie naszego błędu

Żółty, jasny, przezroczysty, zielonkawy – czy każdy śluz w kale wymaga oceny? Jak mu zapobiec?