Przejdź do treści

Laryngolożka Teresa Bis-Oleniacz: „Neti pot wspiera leczenie przeziębienia i alergicznego nieżytu nosa”. Jak to działa?

Kobieta płucze zatoki czajniczkiem neti pot
Nazywany jest "hitem na zatoki", pomaga przy infekcjach i alergiach. Czym jest neti pot? / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nazywany „hitem na zatoki” dzbanek neti pot nie jest nowością, a starożytnym urządzeniem leczniczym wywodzącym się z medycyny ajurwedyjskiej. – Jogini pierwsi zauważyli, że płukanie nosa roztworem soli przynosi ulgę w wielu stanach, szczególnie w infekcji i alergii – tłumaczy lek. med. Teresa Bis-Oleniacz, otorynolaryngolog Centrum Medycznego Damiana.

Klasyczny neti pot to ceramiczny dzbanek, choć w sprzedaży dostępne są również garnuszki miedziane. – Medycyna współczesna przejęła płukanie nosa i zatok przynosowych różnymi urządzeniami, również neti potem. Metoda znalazła uznanie w leczeniu wielu stanów chorobowych dotyczących nosa i zatok przynosowych – została nawet zaakceptowana przez międzynarodowe gremia opracowujące standardy leczenia laryngologicznego – wyjaśnia lek. med. Teresa Bis-Oleniacz. Chodzi o europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa (EPOS), które rekomendują stosowanie neti pot w przypadku ostrego wirusowego zapalenia zatok (przeziębienia) oraz przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.

– Stosowanie neti pot przede wszystkim przynosi korzyść w ostrej infekcji górnych dróg oddechowych, czyli w klasycznym przeziębieniu, klasyfikowanym obecnie jako ostre wirusowe zapalenie zatok przynosowych. Potwierdzono w badaniach, że płukanie nosa izotonicznym roztworem soli jest skuteczną metodą przyśpieszającą zdrowienie i poprawiającą komfort życia osoby chorej. Wypłukuje wirusy, bakterie i zalegający śluz, a w przypadku alergii zmniejsza stężenie alergenów na błonie śluzowej nosa i przez to zmniejsza objawy alergicznego nieżytu nosa – wymienia laryngolożka.

Polki lawinowo wykupują apteczną maść i stosują na zmarszczki - różowa tubka z maścią na dłoni, w tle kwiatki nagietka

Jak stosować?

Neti pot jest grawitacyjną metodą płukania nosa. Lek. med. Teresa Bis-Oleniacz wyjaśnia, że należy przechylić głowę nad umywalką, ustawiając ją bokiem, i do nozdrza górnego wlać roztwór, łagodnie przechylając dzbanek. W tym czasie należy oddychać przez usta, a po wszystkim wydmuchać nos. – Przy takim ustawieniu głowy roztwór soli przepływa przez górną jamę nosa, nosogardło i wypływa drugim nozdrzem, płucząc po drodze zatoki. Płukanie wykonuje się dla jednej i dla drugiej strony – mówi lekarka.

Ceramiczny dzbanek neti pot zawiera wydłużoną, stożkową końcówkę, która ułatwia przeprowadzenie zabiegu.

Metoda grawitacyjna jest łagodniejsza od metody ciśnieniowej, w której do płukania nosa i zatok wykorzystuje się specjalne butelki, szeroko dostępne w sprzedaży – przede wszystkim w aptekach.

Korzyści ze stosowania tej metody wspomagania leczenia infekcji i alergicznego nieżytu nosa wymagają restrykcyjnego przestrzegania zasad stosowania neti pot. Lek. med. Bis-Oleniacz podkreśla, że przy płukaniu nosa neti potem bardzo ważne jest zachowanie sterylności.

– Dzbanek przed napełnieniem solanką musi być czysty i suchy (dokładnie wymyty i osuszony  po poprzednim użyciu). Wodę przed gotowaniem warto przefiltrować. Następnie gotuje się ją przez minimum trzy minuty, po czym studzi do temperatury ciała – tłumaczy lekarka.

Do płukania nosa zalecane jest używanie izotonicznego, tzn. 0,9% roztworu soli (chlorku sodu). Pożądany roztwór można uzyskać, rozpuszczając zawartość gotowej saszetki dostępnej w sprzedaży w zalecanej objętości wody lub rozpuszczając odważoną ilość soli kuchennej w odpowiedniej ilości wody (np. 9 gramów w 1 litrze wody).

Stwierdzono, że roztwory izotoniczne są bezpieczne i nie powodują dodatkowego podrażnienia błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Coraz więcej osób doświadcza choroby wypoczynkowej - na zdjęciu dziewczyna w krótkim topie i spódnicy w grochy, w tle tropikalna zielona roślinność – Hello Zdrowie

Neti pot dla dzieci?

Stosowanie neti pot jest szczególnie polecane u dzieci z objawami ostrej infekcji nosa i zatok przynosowych. Lek. med. Teresa Bis-Oleniacz: – Generalnie uważa się, że płukanie nosa można spróbować przeprowadzić u dzieci od ok. 4. roku życia. Wszystko zależy jednak od chęci współpracy i rozwoju pacjenta pediatrycznego. Znam rodziców, którym udało się namówić do takiego zabiegu trzylatki, natomiast z doświadczenia wiem, że 4.–5. rok życia to wiek optymalny na włączenie kuracji neti potem.

Płukanie nosa nie powinno być stosowane do codziennej higieny nosa. – Z punktu widzenia laryngologa jest metodą leczniczą, wspomagającą leczenie różnych stanów chorobowych dotyczących nosa i zatok przynosowych. Rekomendacje stosowania dotyczą ostrych wirusowych infekcji nosa i zatok przynosowych, przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. W piśmiennictwie amerykańskim podkreślana jest także rola tej metody w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa – podsumowuje laryngolożka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.