Przejdź do treści

Libido – co to jest? Jak je zwiększyć, a jak obniżyć?

Libido – co to jest? Jak je zwiększyć, a jak obniżyć? Amber Kipp/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Libido, czyli popęd seksualny, u każdego człowieka utrzymuje się na innym poziomie: jedni mają dużą ochotę na seks, inni nawet o nim nie myślą. Ponadto ulega on różnym fluktuacjom i zależy od czynników biologicznych, psychologicznych, jak również społecznych. Jak zwiększyć libido? Jak je obniżyć? I czym różni się ono u mężczyzn i kobiet? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Libido – co to jest?

Co to jest libido? To popęd seksualny, który decyduje o tym, jak dużą ochotę mamy na seks. Jego poziom u każdego jest inny i zależy od wielu czynników, m.in. takich jak płeć, zdrowie czy stan psychiczny. Na jego obniżenie wpływa przemęczenie, stres, a także urazy i traumy. Znaczenie mają tu również kompleksy, jak również restrykcyjne diety. Nie bez znaczenia pozostaje także palenie czy picie alkoholu. Libido zmienia się również wraz z wiekiem.

  • Libido u kobiet – daje o sobie znać głównie w wieku dojrzałym i utrzymuje się do 45. roku życia.
  • Libido u mężczyzn – jest najwyższe w okresie dojrzewania i utrzymuje się na wysokim poziomie do 35. roku życia, później natomiast spada.

Wysokie libido

Wysokie libido wskazuje na duże potrzeby seksualne. Nie zawsze jest ono problemem i nie zawsze jest oznaką choroby. O problemie można mówić dopiero wtedy, gdy realizacja popędu znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i wiąże się np. ze zdradą partnera czy też utratą pracy. W takich sytuacjach warto skontaktować się z seksuologiem.

Niskie libido i spadek libido

Niskie libido wiąże się ze zmniejszoną ochotą na seks. Na stan ten wpływa wiele czynników, np. stres, gorszy nastrój czy nawet przeziębienie. W większości przypadków przechodzi samoistnie. Jeśli jednak brak libido się utrzymuje, a do tego łączy się np. z problemami z erekcją, to – tak jak w przypadku wysokiego libido – warto porozmawiać z seksuologiem.

Jak zwiększyć libido?

Istnieje wiele sposobów na to, jak zwiększyć libido. W tym artykule podajemy jedynie kilka z nich.

para w kuchni

Odpowiednia dieta na libido

Dieta wielopłaszczyznowo wpływa na organizm. Nie inaczej wygląda to w przypadku apetytu na seks. Spadek libido wiąże się często ze spożywaniem żywności wysokoprzetworzonej oraz tłustych i ciężkostrawnych potraw. Zdecydowanie lepiej jest stosować np. dietę śródziemnomorską. Uwzględnia ona dużą liczbę świeżych warzyw, orzechy oraz ryby. Dzięki temu do organizmu trafia spora dawka błonnika, potasu, magnezu, cynku, kwasów omega, jak również fosforu.

Warto wypróbować także naturalne afrodyzjaki, jak:

  • cynamon,
  • imbir,
  • papryczki chili,
  • figi,
  • awokado,
  • banany,
  • truskawki,
  • arbuzy,
  • miód,
  • owoce morza (ostrygi, krewetki, kawior),
  • czekolada (szczególnie ta gorzka).
para zakochanych, romantyczny wieczór

Libido a regularna aktywność fizyczna

Jak podnieść libido bez korzystania z tabletek? Z pewnością pomoże w tym regularne uprawianie aktywności fizycznej. Doprowadza ono do produkcji różnych hormonów, np. endorfin, dzięki którym jesteśmy bardziej odprężeni i zrelaksowani. Na jakie dyscypliny sportu warto zwrócić uwagę? Jeśli problemem jest spadek libido, odpowiednie będą aktywności przyspieszające krążenie krwi oraz bicie serca. Dobrym rozwiązaniem będą zatem spacery, jazda na rowerze, trucht, pływanie. Warto zwrócić uwagę również na ćwiczenia statyczne jak np. pilates czy joga. Dzięki nim można się wyciszyć, a przy okazji – oczyścić umysł.

Zdrowy sen a popęd seksualny

Brak wystarczającej ilości snu zdecydowanie wpływa na zaburzenia funkcji seksualnych. Należy więc spać od około sześciu do ośmiu godzin, jeśli zależy Ci na zwiększeniu libido. Pamiętaj, że istotna jest również jakość snu. Warto więc wcześniej przewietrzyć sypialnię, dbać o panującą w niej, odpowiednią temperaturę oraz wyciszyć muzykę. Ważne również, aby spać o regularnych porach.

Tabletki na libido i środki pobudzające

Na brak libido u mężczyzn i kobiet dobrym sposobem będą również odpowiednie suplementy. Chodzi tu głównie o tabletki na potencję oraz środki pobudzające, które zwiększają ochotę na seks, a jednocześnie pozytywnie wpływają na płodność. Jeśli chodzi o tabletki na potencję, niektóre dostępne są bez recepty, jak np. te z sildenafilem. Jeśli chodzi o środki pobudzające, w składzie można znaleźć głównie l-karnitynę, kofeinę, żeń-szeń, jak również i cynk.

Jak zwiększyć libido przy antydepresantach?

Leki antydepresyjne przynoszą chorym wiele korzyści, związane są jednak z nimi często skutki uboczne. Niektórzy pacjenci mają problem z osiągnięciem orgazmu, innych zbliżenia nie satysfakcjonują tak, jak wcześniej. U jeszcze innych pacjentów odnotowuje się bardzo obniżone libido. Zdarza się również, że pacjenci mają problem z podtrzymaniem podniecenia.

Jak zatem podnieść libido u mężczyzn i kobiet przyjmujących antydepresanty? Z pewnością nie można w takich sytuacjach samodzielnie odstawiać leków. Przede wszystkim trzeba porozmawiać z lekarzem, który może zaproponować np. zmianę dawki lub inne leki. Jeśli będzie taka potrzeba, zaleci on również konsultację seksuologiczną. Może on również doradzić sprawdzenie poziomu prolaktyny w organizmie. U osób chorych na depresję jest on podwyższony, co z kolei może powodować problemy z seksem. W podniesieniu poziomu libido mogą też pomóc wszystkie opisane wyżej wskazówki.

Kobieta siedzi w rzędzie na krześle

Jak obniżyć libido?

Czasem, gdy popęd seksualny jest zbyt wysoki, wielu mężczyzn zastanawia się, jak zmniejszyć libido. Jak zatem można to zrobić? Tak jak już powiedzieliśmy, zdecydowanie sprawdzi się tu wizyta u seksuologa. Na receptę można też dostać leki obniżające libido. Hamują one produkcję oraz aktywność hormonów płciowych. Są to tzw. anafrodyzjaki, czyli substancje zmniejszające pobudliwość seksualną, a więc np. cyproteron czy finasteryd.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2695750/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4720522/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10759059/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16670164/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18192936/

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: