Przejdź do treści

Mięsień pierzasty – budowa, rodzaje, jaką pełni funkcję?

Mięsień pierzasty - budowa, rodzaje, jaką pełni funkcję? Adrien King/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną

Mięsień pierzasty to typ mięśnia wyodrębniony ze względu na przebieg włókien w stosunku do ścięgna. Można go poznać po charakterystycznym kształcie przypominającym pióro. Do mięśni pierzastych zalicza się m.in. mięśnie ręki pozwalające na precyzyjne i delikatne ruchy, mięśnie glistowate, mięśnie międzykostne dłoniowe i mięśnie międzykostne grzbietowe, a także mięsień prosty uda zginający udo oraz mięsień naramienny odpowiadający za zginanie ramienia.

Podział mięśni człowieka

W klasyfikacji mięśni uwzględnia się różne cechy tkanki mięśniowej. Podział poszczególnych rodzajów mięśni powstał w oparciu o budowę, czynność, kształt oraz rodzaj i przebieg włókien mięśniowych. Ze względu na budowę wyróżnia się tkankę mięśniową gładką obecną m.in. w przewodzie pokarmowym i naczyniach krwionośnych, tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną szkieletową występującą w mięśniach szkieletowych oraz tkankę mięśniową poprzecznie prążkowaną serca budującą mięsień sercowy.

Ze względu na liczbę stawów mięśnie dzieli się na jednostawowe i dwustawowe, natomiast w odniesieniu do czynności wyodrębnia się mięśnie prostowniki, zginacze, przywodziciele, odwodziciele oraz rotory wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto mięśnie klasyfikuje się ze względu na kształt jako mięśnie długie, krótkie i płaskie. Niektóre mięśnie mają przewagę włókien typu I, które wolno się kurczą; inne występują z przewagą włókien typu II czyli włókien szybko kurczących się.

Ostatni typ klasyfikacji dzieli mięśnie ze względu na przebieg włókien w stosunku do ścięgna na:

 • mięśnie wrzecionowate: mają kształt wrzeciona, którego okrągły brzusiec zwęża się na końcach; są to np. mięśnie pośladkowe, mięsień dwugłowy ramienia, mięsień trójgłowy ramienia,
 • mięśnie płaskie: mogą pokrywać dużą powierzchnię, czasami łączą się z rozścięgnami, czyli szerokimi pasmami tkanki łącznej; przykładem mięśnia płaskiego jest mięsień skośny zewnętrzny brzucha,
 • mięśnie pierzaste: mają kształt pióra, np. mięśnie międzykostne, mięsień prosty uda, mięśnie glistowate,
 • mięśnie półpierzaste, np. mięsień piszczelowy tylny, mięsień strzałkowy krótki, mięsień prostownik długi palców,
 • mięśnie okrężne – ich skurcz zamyka wejście otworów ciała, należy tu mięsień okrężny oka,
 • mięśnie zbiegające się – tworzą układ wachlarza, ich początek przyczepiony jest do dużej powierzchni, następnie zbiega się i kończy na wąskim  ścięgnie; niekiedy przyjmują kształt trójkąta, jak np. mięsień piersiowy większy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Bolące mięśnie - co robić?

Budowa mięśni człowieka

Mięśnie szkieletowe utworzone są z włókien biegnących przez całą ich długość. Włókna połączone są otaczającą je namięsną (epimysium), która wnika do wnętrza mięśnia i dzieli go na pęczki osłonięte omięsną (perimysium). Każde włókno wewnątrz pęczka mięśniowego otacza śródmięsna (endomysium). Wszystkie mięśnie łączą się z kośćmi za pomocą ścięgien, czyli mocnej tkanki włóknistej. Układ pęczków włókien mięśniowych ma wpływ na działanie i siłę mięśni. Aby doszło do skurczu mięśnia, długość włókien musi skrócić się o ok. 70 proc. w odniesieniu do ich długości początkowej. Mięśnie poprzecznie prążkowane kurczą się silnie lub delikatnie, w zależności od rodzaju wykonywanych ruchów.

Mięśnie gładkie zawdzięczają swoją nazwę wyglądowi pod mikroskopem –  w przeciwieństwie do mięśni poprzecznie prążkowanych nie mają prążkowania i są mięśniami niezależnymi od woli, dlatego nie można kontrolować ich działania. Komórki mięśni gładkich kurczą się wolniej niż mięśnie szkieletowe i mogą pozostawać w skurczu przez długi czas. Ich zadaniem jest m.in. kontrolowanie autonomicznego układu nerwowego oraz wywoływanie fali perystaltycznej w jelitach i moczowodach.

Mięsień sercowy to mięsień poprzecznie prążkowany występujący w sercu oraz ścianach aorty i żyły głównej górnej. Jego funkcją jest wypompowywanie krwi z serca. Choć w budowie mikroskopowej mięśnia sercowego widoczne są prążkowania poprzeczne, nie podlega on świadomej kontroli tak jak mięśnie szkieletowe, kurczy się samoistnie i spontanicznie.

Czym są mięśnie pierzaste?

Mięśnie pierzaste zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu wyglądowi – kształtem przypominają ptasie pióra. Wyróżnia się trzy rodzaje mięśni pierzastych:

 • mięśnie jednopierzaste, w których wiązki włókien mięśniowych przyczepione są z jednej strony; są to m.in. mięśnie międzykostne dłoniowe,
 • mięśnie dwupierzaste, w których wiązki włókien mięśniowych przyczepione są do środkowej części ścięgna z dwóch stron, należy tu m.in. mięsień prosty uda,
 • mięśnie wielopierzaste, przypominają kilka piór położonych jedno na drugim, w których wiązki włókien mięśniowych przyczepione są w jednym punkcie, jak np. w przypadku mięśnia naramiennego.
Jak zbudować mięśnie? Co jest istotne? Trening siłowy/Unsplash

Jakie funkcje pełnią mięśnie pierzaste?

Mięśnie pierzaste pełnią różnorodne funkcje. Mięśnie glistowate i mięśnie międzykostne znajdują się głęboko i biegną wzdłuż dłoni. Wyróżnia się cztery mięśnie glistowate; są one przyczepione po stronie dłoniowej i przechodzą z boku palców od strony kciuka na powierzchnię grzbietową ręki. To one odpowiadają za precyzyjne ruchy ręki, w tym zginanie palców w stawach śródręczno-paliczkowych oraz prostowanie ich w stawach międzypaliczkowych. Mięśnie międzykostne mięśnie środkowe dłoni leżą w dwóch warstwach – jedna blisko powierzchni grzbietowej, druga blisko powierzchni dłoniowej ręki. Wyróżnia się mięśnie międzykostne dłoniowe, których skurcz powoduje zbliżenie do siebie palców ręki oraz mięśnie międzykostne grzbietowe, których skurcz przyczynia się do rozszerzenia palców.

Do mięśni pierzastych należy też mięsień prosty uda stabilizujący staw biodrowy i zginający udo w stawie biodrowym. Jego rolą jest również prostowanie stawu kolanowego. Innym przykładem mięśnia pierzastego jest mięsień naramienny, który okrywa staw barkowy i nadaje mu zaokrąglony kształt. Dzięki temu mięśniowi możliwe jest odwodzenie ramienia (odsuwanie od tułowia) do poziomu i obracanie go. Mięsień naramienny jest głównym mięśniem odwodzącym, a ponadto odpowiada za zginanie ramienia.

Bibliografia:

 1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,  2004.
 2.  Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Elsevier Urban&Partner, 2013.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sandra Kubicka choruje na tężyczkę. "Pierwszy atak był tak silny, że przez pół godziny leżałam na podłodze

Sandra Kubicka choruje na tężyczkę. „Pierwszy atak był tak silny, że przez pół godziny leżałam na podłodze”

Masz słabą siłę chwytu? To może oznaczać poważne problemy zdrowotne

FOP – objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka fibrodysplazji

Jak bezpiecznie trenować?

Jak trenować bezpiecznie? Sprawdź, co radzi ortopeda

Beta alanina – co to, jak działa, jak ją brać i czy warto?

Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. "Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała"

Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

Bolące mięśnie - co robić?

Ból mięśni – przyczyny, zapobieganie, leczenie i dieta

Hipotonia mięśniowa – przyczyny, objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

Kobieta

Dziewczyno – rozbierz się i pochwal się sobie. Dzisiaj wieczorem koniecznie zrób to ćwiczenie

Plamica alergiczna po tabletkach antykoncepcyjnych? Zapytałyśmy ginekologa

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Ból pleców – rodzaje, przyczyny, leczenie i ćwiczenia

Zmęczona kobieta

9 sygnałów, że nie jesteś w formie. Sprawdź, czy nie powinnaś zatroszczyć się o swoją kondycję

Trening Jacobsona – skuteczny sposób walki ze stresem, nerwami i napięciem mięśni

W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

Kobieta stoi na drodze

Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!

Kobieta siedzi na podłodze w salonie między kanapą a stolikiem

„Bad body image day” zdarza się każdej z nas! „To taki dzień, w którym nasze ciało zwyczajnie się nam nie podoba. Może mieć różne przyczyny” – pisze Aleksandra Dejewska

„To rodzaj ruchu, który się nie narzuca. Jakby ktoś pociągał nasze kończyny za nitki”. O gyrokinesis®, treningu dla leniwych, mówi Ula Wojtkowiak

„Masaż tajski wymaga zaangażowania. Mamy w nim świadomość, że jesteśmy własnymi uzdrowicielami” – mówi Katarzyna Pająk

Lejkowata klatka piersiowa

Klatka piersiowa lejkowata – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Magdalena Zalejska /fot. Maciej Nowak

„Słyszałam, że jestem nieprofesjonalna, gruba, nie umiem pozować i nigdy nic nie osiągnę” – mówi Magdalena Zalejska, modelka curvy

Mięśnie przedramienia – budowa, zapalenie, ból, ćwiczenia

ćwicząca kobieta

Mięsień nadgrzebieniowy – leczenie ścięgna, tendinopatia

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×