Przejdź do treści

Nieustanne problemy ze stanem uzębienia? Nie obwiniaj genetyki! Zdrowie zębów zależy przede wszystkich od profilaktyki

Higiena jamy ustnej / istock
Higiena jamy ustnej / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Czy za problemy ze stanem uzębienia możemy obwiniać genetykę? Niekoniecznie. Chociaż takie wytłumaczenie dla wielu z nas byłoby wygodne, w rzeczywistości za zdrowie naszych zębów odpowiada profilaktyka i codzienne nawyki higieniczne. – Twierdzenie, że dzieciom psują się zęby, bo psuły się też ich rodzicom, należy uznać za mit. Wszystko zależy od tego, jak będziemy postępować z zębami na co dzień – komentuje Anna Lewczuk-Wesołowska z Medicover Stomatologia.

Próchnica a geny

– W pewnym sensie możemy mówić o skłonności zęba do występowania próchnicy. Warto wiedzieć, że próchnicą można się zarazić np. poprzez używanie wspólnych sztućców. Na jej rozwój ma wpływ także indywidualna podatność zęba, która zależy np. od jego budowy, bakterii próchnicotwórczych, które bytują w jamie ustnej czy cukrów pochodzenia pokarmowego, przez które bakterie te mogą się rozwijać.

Nie możemy jednak mówić, że dziecko dziedziczy po rodzicach tendencję do „słabych zębów”. Musimy szczerze przyznać, że jest to raczej kwestia odpowiedniej higieny, a twierdzenie, że dzieciom psują się zęby, bo psuły się też ich rodzicom, należy uznać za mit. Wszystko zależy od tego, jak będziemy postępować z zębami na co dzień – komentuje Anna Lewczuk-Wesołowska z Medicover Stomatologia.

Chcesz cieszyć się naturalnym i zdrowym uśmiechem? Raz na pół roku odwiedzaj gabinet stomatologiczny. Nie zapominaj także o codziennej, dokładnej higienie jamy ustnej – minimum 2 razy dziennie przez 2 minuty.

Uśmiechnięta kobieta

Schorzenia stomatologiczne, które możesz odziedziczyć

Niestety, istnieją jednak takie schorzenia stomatologiczne, które możesz odziedziczyć wraz z genami. Do takich wad należą m.in: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki oraz zgryz otwarty.

– Lekarz jest w stanie określić podłoże wad genetycznych na podstawie wywiadu z pacjentem. Poza wywiadem, często badanie zewnątrzustne, a następnie wewnątrzustne pozwala nam na stwierdzenie, że mamy do czynienia z wadą dziedziczoną genetycznie.

Z mojej praktyki mogę przytoczyć przykład: jeśli pacjent ma mocno zarysowaną brodę (żuchwa wysunięta do przodu), to istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobne ustawienie kości mógł mieć przodek pacjenta (np. dziadek). Podobnie, jeśli ktoś uskarża się na bóle głowy – może mieć to związek z zaawansowaną wadą zgryzu, a w konsekwencji przyczyną dolegliwości w stawach skroniowo-żuchwowych, które mogły występować także we wcześniejszych pokoleniach – dodaje Anna Lewczuk-Wesołowska.

Do innych przypadłości, które często występują rodzinnie, należą np. problemy z szerokością łuku, czyli m.in. zbyta mała żuchwa lub wąska szczęka. Podobnie dziedziczona może być zła budowa szkliwa czy występowanie niedorozwoju zębiny.

– Ważne jest, by jak najwcześniej zebrać dobry wywiad (rozwojowy i kostny) i „czuwać” nad wzrostem kości i zębów u dziecka, a w przypadku stwierdzenia wady wdrożyć odpowiednie leczenie ortodontyczne we wczesnym wieku. Zatem regularna kontrola pod okiem stomatologa dziecięcego jest niezwykle istotna – mówi ekspertka.

Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy?

Dentyści rekomendują, by pierwsza wizyta dziecka u dentysty odbyła się w pierwszych 6 miesiącach jego życia. Zazwyczaj jednak maluchy do gabinetu stomatologicznego trafiają zdecydowanie później.

Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania, tylko 2 proc. badanych rodziców było ze swoim dzieckiem u stomatologa w tym okresie, a 8 proc. rodziców deklaruje, że odwiedzili ze swoją pociechą gabinet dentysty przed ukończeniem 1. roku życia. Najwięcej respondentów (25 proc.  i 22 proc.) zadeklarowało, że pierwszą wizytę ze swoim dzieckiem odbyło między 1. a 2. lub 2. a 3. rokiem życia.

45 proc. rodziców idzie ze swoim maluchem do dentysty zdecydowanie za późno, czyli między 3. a 6. rokiem życia. Czasem rodziców skłania do tego dopiero pojawiający się problem – np. ból zęba czy widoczna próchnica.

Wyniki tych badań są niepojące.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Pacjentka siedzi na fotelu u dentysty

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Noworodek

Urodziły się dzieci z DNA trzech osób. Pionierska metoda wzbudza wiele kontrowersji

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

„Słyszałam, że nie dożyję osiemnastki” – mówi Anna Bubrowska, która choruje na mukowiscydozę

„Moja mama powiedziała mi kiedyś: Agatka, twoja choroba nas wzbogaciła, jesteśmy dzięki niej silniejsi w rodzinie” – mówi Agata Roczniak, która choruje na SMA

Ołów, SLS i rakotwórczy arsen. W 21 na 48 past do zębów znaleziono groźne substancje

Kobieta stoi przed lustrem i szczotkuje zęby

Moczysz szczoteczkę przed myciem zębów? „To jeden z najczęstszych błędów, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej” – podkreśla stomatolog

„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

Piłowanie zębów, czyli stripping. Co to jest? Wskazania /fot. Adobe Stock

Piłowanie zębów – co to jest i jak wygląda zabieg? Czy stripping niszczy szkliwo?

Hydroksyapatyt wapnia – zastosowanie w medycynie estetycznej i stomatologii

„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

Hiperdoncja – gdy w szczęce lub żuchwie pojawiają się dodatkowe zęby

Cuchnięcie z ust / Istock.com

Nieprzyjemny zapach z ust? Ten problem ma 60 proc. z nas. Przyczyną nie zawsze jest nieprawidłowa higiena

dziewczyna leżąca na trawie

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania i rodzaje terapii

śmiejąca się kobieta

W zdrowym ciele zdrowy ząb. Oto, co może cię spotkać, jeśli w porę nie zadbasz o swój uśmiech

Jedyny taki kongres medyczny w Polsce. O chorobach rzadkich porozmawiają światowej klasy eksperci / istock

Jedyny taki kongres medyczny w Polsce. O chorobach rzadkich porozmawiają światowej klasy eksperci

Ukruszony ząb – przyczyny, leczenie i koszty. Co zrobić, gdy ukruszona jest jedynka?

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

„Podstawową różnicą pomiędzy mną a stomatologiem jest to, że stomatolodzy wsadzają wiertarki do buzi, a ja tylko palce” – o fizjoterapii stomatologicznej mówi Karolina Mrozińska

Kobieta w laboratorium

Metoda tworzenia zarodków z „trzech genetycznych rodziców”. Naukowcy sprawdzili, czy jest bezpieczna

FOP – objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka fibrodysplazji