3 min.
Właśnie wyleczyłaś przeziębienie? Zmień szczoteczkę do zębów!

Szczotkowanie zębów / istock
Szczoteczkę do zębów każda z nas powinna wymieniać co 2-3 miesiące – to już na pewno wiesz. Ale czy wymieniasz ją także po przebytym przeziębieniu? O tym, dlaczego to takie ważne mówi lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk.
Spis treści
Szczoteczka do zębów – jak o nią dbać?
– Szczoteczkę do zębów powinniśmy wymieniać co 3 miesiące oraz po każdej przebytej chorobie zębów i dziąseł. Ale czy zawsze stosujemy się do tych zasad? Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci”, 13 proc. rodziców wymienia swoją szczoteczkę co miesiąc, a 58 proc. co trzy miesiące. Aż 92 proc. badanych deklaruje, że głównym powodem jej wymiany jest zużycie – wyjaśnia lek. stom. Patryk Kononowicz z Medicover Stomatologia Gdańsk.
Okazuje się więc, że regularne mycie zębów wcale nie musi oznaczać wystarczającej troski o higienę jamy ustnej. Ważne są także akcesoria, których na co dzień używamy. Wymieniasz szczoteczkę tylko wtedy, gdy gołym okiem widzisz, że jest zużyta? W ten sposób popełniasz ogromny błąd! Nawet, gdy szczoteczka nie wygląda na zniszczoną, w mikrouszkodzeniach włókien zbierają się szkodliwe bakterie.
Płucząc szczoteczkę nie usuniesz z niej wszystkich drobnoustrojów. Wówczas przy każdym kolejnym myciu, bakterie trafiają do naszej jamy ustnej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?
Zastanawiasz się, jaką szczoteczkę wybrać? To zależy. Musisz bowiem wziąć pod uwagę zdrowie swoich dziąseł. Zbyt twarda szczoteczka może je drażnić, powodując krwawienie, cofanie się, a w ostateczności odsłanianie szyjek zębowych.
Wiele osób wybiera tzw. „bezpieczne rozwiązanie”, czyli szczoteczkę o średniej twardości włosia. Taką odpowiedź w przeprowadzonym przez Medicover Stomatologia badaniu pt. „Higiena, leczenie i profilaktyka jamy ustnej u dzieci” deklaruje aż 70 proc. rodziców. Nie zawsze jest to jednak opcja najlepsza.
O radę w tej kwestii najlepiej zapytać podczas kolejnej wizyty lekarza stomatologa. Specjalista może doradzić również stosowanie szczoteczki elektrycznej lub sonicznej.
Zęby – jak je prawidłowo szczotkować?
– Szczotkowanie szczotkowaniu nierówne, więc przekonajmy się na czym polega to wzorcowe. Odpowiedni kąt nachylenia szczoteczki w stosunku do zęba to ok. 45 st. Ząb czyścimy ruchem obrotowym od strony dziąsła w kierunku zęba (wymiatanie) – taki sposób jest najbezpieczniejszy dla naszych dziąseł. Czyścimy każdą powierzchnię każdego zęba. Po wyczyszczeniu powierzchni zębowych powinniśmy zająć się oczyszczeniem języka.
Szczoteczką ułożoną poziomo należy przesuwać po powierzchni języka w przód i w tył kilkukrotnie. Prawidłowe szczotkowanie zębów przez minimum 2 minuty dwa razy dziennie jest podstawową sprawą. Warto też pamiętać, że bardzo ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Na rynku dostępne są specjalne irygatory, szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki do języka i wiele innych pomocnych akcesoriów, które mogą usprawnić naszą codzienną higienę jamy ustnej – dodaje ekspert z Medicover Stomatologia Gdańsk.
W trosce o zdrowe i piękne zęby nie zapominajmy także, by raz na pół roku wybrać się na przegląd do stomatologa.
Artykuł powstał w oparciu o materiały Medicover Stomatologia Gdańsk & 38 PR.
Zobacz także
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go dalej!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023