Przejdź do treści

Nadciśnienie to nie twój problem? Poznaj pięć sytuacji, które mogą do niego prowadzić

Nadciśnienie to nie twój problem? Poznaj pięć sytuacji, które mogą do niego prowadzić Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydaje ci się, że nadciśnienie to problem, który cię nie dotyczy? W końcu jesteś młoda, zdrowa, dbasz o formę i zbilansowaną dietę. To jednak wcale nie oznacza, że problemy z ciśnieniem będą cię omijać. 

Nadciśnienie kojarzymy z czynnikami genetycznymi, siedzącym trybem życia czy niewłaściwą dietą. Istnieje jednak także wiele innych powodów, które mogą sprawić, że nadciśnienie stanie się i naszym problemem. Nieleczone nadciśnienie może sprzyjać rozwojowi wielu chorób, m.in. miażdżycy, chorób naczyniowo-sercowych, a nawet wylewom czy zawałom serca. Poniżej znajdziecie czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na nasze zdrowie.

Ciśnienie krwi - czym jest i jakie są jego normy? Kiedy występuje niedociśnienie, a kiedy nadciśnienie?

Mieszkasz w głośnym sąsiedztwie

Według badań, bycie narażonym na głośne dźwięki, zarówno w pracy, jak i w domu, jest ściśle powiązane z możliwością pojawienia się u nas nadciśnienia. Hałas ma znaczenie szczególnie w nocy, kiedy chcemy zasnąć. I to nie tylko dlatego, że głośne dźwięki same w sobie są stresujące, ale przede wszystkim – zaburzają nasz sen. Jeżeli masz głośnych sąsiadów, przemyśl włączanie białego szumu do snu, co pomoże ci w spokojnym wypoczynku.

Za bardzo polegasz na kofeinie

Kofeina jest silnym stymulantem, która pozwala ci się rozbudzić, utrzymać koncentrację oraz przyspiesza twój metabolizm. Niestety, równocześnie podnosi twoje ciśnienie krwi oraz osłabia serce.

Biegasz przy ruchliwych drogach

Badania pokazują, że nawet jeśli utrzymujesz zdrowy tryb życia i ćwiczysz regularnie, wciąż możesz być narażona na nadciśnienie, jeśli na co dzień przebywasz w miejscach z zanieczyszczonym powietrzem. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do powstawania stanów zapalnych, które tworzą zmiany w tętnicach, co może prowadzić do nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych oraz zawałów serca. Warto mieć to na uwadze i starać się zachować ostrożność – m.in. zostawać w domu, gdy jakość powietrza jest wyjątkowo niska czy unikać ćwiczeń przy ruchliwych drogach.

Stenty w sercu - co to jest? Zabieg wszczepienia stentów

Lubisz połączenie słodkich oraz słonych przekąsek

Łączenie słodyczy ze słonymi przekąskami jest o wiele bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia niż sięganie po te rzeczy w pojedynkę. Dzieje się tak, ponieważ cukier zatrzymuje sól w organizmie, a ten nie może jednocześnie pozbyć się jej nadmiaru. Zatrzymanie soli w organizmie może prowadzić właśnie do nadciśnienia.

Masz za mało pieniędzy

Niska wypłata, co oczywiste, negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Martwimy się, czy uda nam się opłacić rachunki i przetrwać od pierwszego do pierwszego. A stres jest czynnikiem, który wyzwala wiele schorzeń, m.in. nadciśnienie. W dodatku, gdy nie mamy pieniędzy, często trudno jest nam utrzymać zdrową dietę czy zadbać o aktywność fizyczną.

 

Źródło: womenshealth

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.