Przejdź do treści

Najważniejszy czysty skład, czyli na co zwracać uwagę podczas wybierania preparatów dopochwowych

Najważniejszy czysty skład, czyli na co zwracać uwagę podczas wybierania preparatów dopochwowych / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz problem z suchością pochwy? A może niepokoją cię mikrouszkodzenia w okolicach intymnych i szukasz czegoś, co przyniesie ci ulgę? Pierwsza twoja myśl to globulki? Słusznie, ale uważaj: nie każde warto kupować. Niektóre wręcz przeciwnie – lepiej omijać szerokim łukiem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze preparatów dopochwowych.

Preparaty dopochwowe – działanie i rodzaje

Czym właściwie są preparaty dopochwowe? To specjalistyczne wyroby medyczne wspierające zdrowie intymne kobiet oraz proces leczenia infekcji intymnych. Zawarte w nich substancje aktywne regulują pH pochwy i hamują infekcje pochwy. Dzięki temu, że – jak sama nazwa wskazuje – aplikuje się je dopochwowo – są znacznie skuteczniejsze niż preparaty przyjmowane doustnie. A to dlatego, że substancje czynne przenikają bezpośrednio do pochwy.

Do preparatów dopochwowych zaliczamy głównie globulki i kapsułki. Różnią się one między sobą nie tylko kształtem, ale również technologią wytwarzania. W przypadku kapsułek substancja czynna wyrobu medycznego zamknięta jest w żelatynowej kapsułce. Natomiast jeśli chodzi o globulki, to przygotowywane są one na bazie masła kakaowego.

Globulki i kapsułki łatwo się aplikuje – tak jak tampony. Jednak jeśli z jakichś względów jest to dla nas niekomfortowe, np. dlatego że akurat jesteśmy w podróży, mamy do wyboru również żele i kremy dopochwowe.

Niezależenie od tego, czy przyjmujemy globulki, kapsułki, kremy czy żele, substancjami aktywnymi są zazwyczaj: kwas mlekowy albo kwas hialuronowy (w preparatach bez recepty). Dodatkowo znajdują się w nich substancje pomocnicze, którymi mogą być na przykład octan tokoferylu (witamina E) czy wyciąg z nagietka, dzięki którym błona śluzową pochwy jest lepiej nawilżona. Natomiast preparaty na receptę zawierają antybiotyk, który działa przeciwbakteryjnie, bądź substancje o działaniu przeciwgrzybiczym.

Materiały promocyjne

Kiedy sięgnąć po preparaty dopochwowe?

Powody sięgania po preparaty dopochwowe mogą być różne, to między innymi:

  • ból i suchość pochwy – to objawy, które mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi pojawiającymi się np. w okresie menopauzy albo podczas ciąży. Często towarzyszą im również takie dolegliwości, jak pieczenie okolic intymnych czy swędzenie. W takim wypadku warto sięgnąć po dopochwowe preparaty nawilżające;
  • uszkodzenia błony śluzowej pochwy – mogą się one pojawić na przykład po porodzie i operacjach w obrębie układu płciowo-moczowego; warto wtedy wybrać środki dopochwowe, które mają na celu regenerację pochwy;
  • chęć zapobiegnięcia ciąży – globulki dopochwowe są coraz chętniej wybieraną metodą antykoncepcji;
  • infekcje bakteryjne – ich objawy to między innymi upławy i świąd. Dzięki przeciwbakteryjnym preparatom dopochwowym możliwe jest przywrócenie flory bakteryjnej pochwy do stanu sprzed infekcji, który został zaburzony wskutek np. przyjmowania antybiotyków bądź antykoncepcji;
  • infekcje grzybicze – to jeden z najczęstszych problemów związanych ze zdrowiem intymnym kobiet. Tego typu infekcje mogą pojawić się z wielu różnych powodów. Występują np. często podczas ciąży i stosowania antykoncepcji, ale również w wyniku stresu albo złych nawyków żywieniowych. Stosując przeciwgrzybicze preparaty dopochwowe, jesteśmy w stanie zahamować niekorzystne działanie drobnoustrojów.

Preparaty nawilżające i regenerujące oraz takie, które wspierają leczenie infekcji intymnych, możesz kupić bez recepty. Natomiast te, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz antykoncepcyjne, musi przepisać ci lekarz.

Jak wybrać najlepszy preparat dopochwowy?

Chcesz znaleźć globulki albo kapsułki dopochwowe dla siebie, ale nie masz pojęcia, co jest istotne przy ich zakupie? Nic dziwnego. Na rynku jest dostępnych wiele różnych preparatów, które różnią się działaniem w zależności od przeznaczenia. To, na co warto zwracać uwagę, to na pewno skład takich produktów.

Nie powinny zawierać niczego poza tym, co jest konieczne – np. w procesie wspomagania leczenia czy regulacji równowagi flory bakteryjnej pochwy. Absolutnie nie mogą mieć w składzie niczego, co może negatywnie wpływać na pH pochwy, ponieważ  w ten sposób, np. chcąc poradzić sobie z mikrouszkodzeniami – łatwo nabawimy się infekcji. Pamiętaj: to bardzo ważne, żeby wybierać z rozwagą produkty, które aplikujemy dopochwowo, i kupować je tylko ze sprawdzonych, zaufanych źródeł. Wszystko dlatego, że to bardzo wrażliwe okolice. Jak mawia edukatorka seksualna Joanna Keszka, „do pochwy wkładamy rzeczy dobre”!

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.