Przejdź do treści

Naukowcy już wiedzą, dlaczego mocz jest żółty. Ich odkrycie może mieć przełomowe znaczenie dla kolejnych badań

Na zdjęciu laborant badający próbkę moczu- Hello Zdrowie
Odkrycie badaczy z Maryland może też mieć ważne znaczenie dla badań nad mikrobiomem jelitowym źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od lat naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mocz jest żółty. Rozwiązanie tej zagadki jest nie tylko ciekawostką, ale także szansą na zastosowanie jej w badaniach dotyczących żółtaczki oraz nieswoistego zapalenia jelit.

Dlaczego mocz ma kolor żółty?

Wiadomo, że prawidłowy mocz jest przejrzysty, słomkowy i jasnożółty, a wszelkie odstępstwa od normy są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jednak, jak dotąd nie było wiadomo, dlaczego mocz u zdrowej osoby przybiera właśnie kolor żółty. Naukowcy z Uniwersytetu Maryland w Stanach Zjednoczonych odkryli, co sprawia, że siusiamy na żółto. Wyniki swojego badania opublikowali w „Nature Microbiology”. Jak czytamy, zidentyfikowali oni enzym, który odpowiada za charakterystyczną barwę moczu: jest nim reduktaza bilirubiny.

„To niezwykłe, że tak długo ta kwestia pozostawała niewyjaśniona. Nasi naukowcy są podekscytowani, że to odkryli” – czytamy w komunikacie prasowym Uniwersytetu Maryland.

Kiedy czerwone krwinki rozpadają się po sześciu miesiącach swojego życia, jako produkt uboczny powstaje jasnopomarańczowy barwnik zwany bilirubiną. Zazwyczaj jest on wydzielany do jelit, aby następnie ulec usunięciu z organizmu. Znajdująca się w jelitach mikroflora przekształca go w inne cząsteczki.

„Drobnoustroje jelitowe kodują enzym zwany reduktazą bilirubiny, który przekształca bilirubinę w bezbarwny produkt uboczny – urobilinogen” – wyjaśnia dr Brantley Hall, genetyk i biolog komórkowy, główny autor badania. „Następnie urobilinogen spontanicznie rozkłada się do cząsteczki zwanej urobiliną, która jest odpowiedzialna za – wszystkim nam znany – żółty kolor moczu” – dodaje.

Kobieta pijąca wodę

To może być przełom

Odkrycie przyczyny koloru żółtego moczu nie sprowadza się tylko do zaspokojenia ciekawości. Badacze zauważyli, że reduktaza bilirubiny jest obecna u prawie wszystkich zdrowych dorosłych, ale za to często brakuje jej u noworodków i osób z nieswoistym zapaleniem jelit.

Dr Hall postawił hipotezę, że brak reduktazy może przyczyniać się do żółtaczki u niemowląt oraz powstawania barwnikowych kamieni żółciowych.

„Teraz, gdy zidentyfikowaliśmy ten enzym, możemy rozpocząć badania nad sposobem, w jaki nasze bakterie jelitowe wpływają na poziom krążącej bilirubiny i na różne związane z tym schorzenia, np. żółtaczkę” – uważa współautorka badania dr Xiaofang Jiang. „To odkrycie kładzie podwaliny pod zrozumienie osi jelitowo-wątrobowej” – dodaje.

Mikrobiom człowieka składa się z drobnoustrojów, które występują w poszczególnych częściach organizmu. Wykazuje się obecnie związek pomiędzy chorobami jelitowymi, a schorzeniami ogólnoustrojowymi, takimi jak otyłość, cukrzyca, alergie, łuszczyca, choroby nowotworowe, a nawet zburzenia depresyjne. Dlatego też najnowsze odkrycie przybliża badaczy do holistycznego zrozumienia roli mikrobiomu jelitowego w utrzymaniu zdrowia człowieka.

„Multidyscyplinarne podejście, które udało nam się wdrożyć było kluczem do rozwiązania fizjologicznej zagadki: dlaczego nasz mocz jest żółty” – wyjaśnia dr Hall. „To nie tylko zwieńczenie wielu lat pracy naszego zespołu, ale też wskazanie kolejnego powodu, dla którego nasz mikrobiom jelitowy jest tak istotny dla zdrowia” – podsumowuje.

Źródło: nature.com, PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.