Przejdź do treści

Naukowcy przebadali płytkę nazębną kobiet i odkryli…. nietypową przyczynę nadciśnienia

Naukowcy przebadali płytkę nazębną kobiet i odkryli.... nietypową przyczynę nadciśnienia
Naukowcy przebadali płytkę nazębną kobiet i odkryli.... nietypową przyczynę nadciśnienia / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy na łamach „Journal of the American Heart Association” opublikowali wyniki badania dotyczącego związku bakterii jamy ustnej z nadciśnieniem u kobiet po menopauzie. Wykazali, że aż 10 rodzajów drobnoustrojów wiąże się z wyższym o 10-16 proc. ryzykiem rozwoju nadciśnienia.

Bakterie w jamie ustnej a nadciśnienie

Naukowcy przebadali 1215 kobiet po menopauzie (średnia wieku 63 lata w momencie włączenia do badania w latach 1997–2001). Rekrutując uczestniczki badania, zwracali uwagę na kilka czynników, takich jak ciśnienie krwi, stan płytki nazębnej, historię medyczną, stosowane leki oraz styl życia. W momencie, gdy rozpoczęto badanie, 35 proc. kobiet miało ciśnienie krwi w granicach normy, 24 proc. z nich miało podwyższone ciśnienie, a ok. 40 proc. – zdiagnozowane i leczone nadciśnienie.

U niemal 30 proc. kobiet, które nie miały nadciśnienia lub nie były leczone na nadciśnienie na początku badania, zdiagnozowano je w czasie obserwacji trwającej ok. 10 lat.

W płytce nazębnej przebadanych kobiet zostało zidentyfikowanych aż 245 różnych szczepów bakterii. Badanie wykazało, że 10 z nich wiązało się z od 10- do 16-procentowo wyższym ryzykiem rozwoju nadciśnienia. W przypadku 5 innych rodzajów było ono  9-18 proc. niższe.

Autorzy podkreślają, że wyniki te są szczególnie istotne dla kobiet po menopauzie, ponieważ nadciśnienie tętnicze występuje częściej u nich niż u mężczyzn w starszym wieku.

Jakie są inne przyczyny nadciśnienia?

U większości chorych lekarz nie znajduje konkretnej przyczyny wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Wpływ na podwyższone wartości ciśnienia może mieć wiele czynników. Należą do nich:

  • dziedziczenie,
  • nadwaga, zwłaszcza tzw. otyłość brzuszna,
  • duże spożycie soli i konserwantów w żywności,
  • niezdrowe jedzenie – niewskazana jest dieta bogata w pokarmy tłuste, smażone
  • stres,
  • postępujący wiek i starzenie się organizmu.

Z uwagi na przyczynę wywołującą wzrost ciśnienia tętniczego wyróżnia się:

  • nadciśnienie pierwotne – przyczyna nadciśnienia nie jest w pełni znana – mogą to być geny, dieta, stres i sposób życia. Występuje nawet u ponad 90 proc. osób.
  • nadciśnienie wtórne (objawowe) – występuje u 5–10 proc. chorych i jest objawem innej choroby, najczęściej nerek lub zaburzonej pracy tętnic czy gruczołów takich jak choroby tarczycy, przytarczyc, nadnerczy.
  • nadciśnienie oporne – określa się tak utrzymywanie się podwyższonych wartości RR pomimo stosowania trzech leków hipotensyjnych pochodzących z różnych grup.

Źródło: https://doi.org/10.1161/JAHA.121.021930

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.