Przejdź do treści

Rozwój wady wzroku u dziecka – jak wygląda w późniejszych latach? Wyjaśnia optometrystka

Dziewczynka w okularach
Rozwój wady wzroku u dziecka - jak wygląda w późniejszych latach? Wyjaśnia optometrystka / Pexels, fot. Andrea Piacquadi
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rozpoznanie wady wzroku u dziecka jest zwykle przypadkowe, kiedy pojawiają się problemy w szkole. Czy wady wzroku u dziecka będą się pogłębiać z każdym rokiem? Czy krótkowzroczność może zniknąć, kiedy dziecko dorośnie? Tłumaczy optyczka Justyna Nater, prowadząca profil „Dbaj o wzrok” na Instagramie.

Wada wzroku u dzieci – plus

Kiedy dziecko ma problemy w szkole, zwłaszcza podczas czytania, oznaczać to może dalekowzroczność (nadwzroczność). Przyczyną jest tutaj zbyt krótka gałka oczna lub zbyt płaska rogówka. Niektóre dzieci rodzą się z tą wadą i nie jest ona spowodowana czynnikami zewnętrznymi.

Główne objawy wady:

  • Dobra widoczność przedmiotów oddalonych na dużą odległość,
  • Problem z widzeniem rzeczy, które znajdują się blisko. Te są niewyraźne i rozmazane.

Wada wzroku u dzieci – minus

Minusy u dzieci oznaczają krótkowzroczność. Wada najczęściej pojawia się w wieku 7-8 lat lub 12-13 lat. Można rozpoznać ją po tym, że dziecko w szkole nie widzi, co jest napisane na tablicy. Często także mruży oczy, by wyostrzyć obraz. Przy krótkowzroczności dochodzi do wydłużenia gałki ocznej. Bardzo wypukła jest również rogówka.

Główne objawy wady:

  • Dobra widoczność przedmiotów, które są blisko,
  • Rzeczy oddalone są rozmazane i nieostre.

Krótkowzroczność często przebiega wraz z astygmatyzmem. Dziecko może mieć zaburzone poczucie przestrzeni, kłopoty z pamięcią i koncentracją. Może również bywać rozdrażnione i skarżyć się na częste bóle głowy.

podwójne widzenie - rozmazany podwójny obraz kobiety

Jak rozwijają się wady u dzieci?

Problem rozwoju wad wzroku u dzieci poruszyła na swoim profilu na Instagramie optometrystka i optyczka Justyna Nater, znana w mediach społecznościowych jako „Dbaj o wzrok”. Wyjaśniła, że istnieje badanie dotyczące zmian wady refrakcji u dzieci („Predictability of Refraction at Age 14 on the Basis of Testing at Age 6: Interim Report on the Ojai Longitudinal Study of Refraction” (M.J. Hirsch)), które analizuje, jak zmienia się ta wada na przestrzeni kilku lat. Dzieci w trakcie badania zostały zdiagnozowane początkowo w wieku 5-6 lat. Następnie sprawdzono, jak zmieniła się u nich wada, kiedy miały 13-14 lat. Co wywnioskowano?

  • Jeśli w wieku tych pięciu lat już występuje krótkowzroczność, to wada ta pozostanie i prawdopodobnie ulegnie jeszcze progresji.
  • Jeśli około 5-tego roku życia występuje nadwzroczność ponad +1.5D, dziecko najprawdopodobniej pozostanie nadwzroczne.
  • W przypadku wady w przedziale +0.50 +1.25 jest spora szansa na jej wyrównanie, czyli tak zwaną emmetropizację.
  • Jeśli kilkulatek ma wadę pomiędzy 0.00 a +0.50 to bardzo prawdopodobne, że wystąpi w przyszłości krótkowzroczność – wyjaśnia Nater.

Warto pamiętać, że po zauważeniu pierwszych objawów problemów ze wzrokiem u dziecka, nie należy zwlekać z badaniem i leczeniem.

Dbaj o wzrok

Za profilem „Dbaj o wzrok” stoi optometrystka i optyczka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Jej profil na Instagranie @dbajowzrok obserwuje prawie 14 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.