Przejdź do treści

„Słyszałam, że jak mam astygmatyzm, to nie mogę nosić soczewek kontaktowych”. Optyczka odpowiada, czy tak rzeczywiście jest

„Słyszałam, że jak mam astygmatyzm, to nie mogę nosić soczewek kontaktowych". Optyczka odpowiada, czy tak rzeczywiście jest
„Słyszałam, że jak mam astygmatyzm, to nie mogę nosić soczewek kontaktowych". Optyczka odpowiada, czy tak rzeczywiście jest / fot. Unsplash, Brooke Cagle
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy astygmatyzm wyklucza noszenie soczewek kontaktowych? Mamy się czego obawiać, jeśli mamy tę wadę wzroku, a chcemy ich używać? Na te pytania odpowiada optometrystka i optyczka Justyna Nater.

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Masz astygmatyzm i obawiasz się, że nie możesz nosić soczewek kontaktowych? Zapewne nie ty jedna. „Słyszałam, że jak mam astygmatyzm, to nie mogę nosić soczewek kontaktowych. Naprawdę nie mogę?” – takie pytanie przytacza na swoim profilu na Instagramie optometrystka i optyczka Justyna Nater. Swoją odpowiedzią zapewne uspokoiła wiele osób.

„Oczywiście, że możesz! Soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu to tak zwane soczewki toryczne” – wyjaśnia.

Jednocześnie przypomina: astygmatyzm to nie choroba, a wada wzroku, w związku z czym, jak pisze, „nie ma się czego bać”.

Choroby oczu i wady wzroku - sprawdź najczęstsze dolegliwości

Jak działa soczewka toryczna?

Justyna Nater zamieściła w swoim wpisie na Instagramie zdjęcie soczewki torycznej, o której wspomina swoim obserwatorom.

„Udało mi się zrobić bardzo duże zbliżenie, dzięki czemu widać tę kreseczkę – wierzcie mi, gołym okiem jest praktycznie niezauważalna. Choć może patrząc na to zdjęcie, trudno w to uwierzyć, ale zbliżenie jest naprawdę duże + podciągnęłam trochę jej ostrość, żeby łatwiej było dostrzec” – pisze Nater.

Czym jest kreska, o której pisze optyczka? To tak zwany „znacznik”. Bo, jak tłumaczy, do korekcji astygmatyzmu jest nam potrzebna konkretna wartość w konkretnej osi. Więc w przypadku soczewek kontaktowych dzięki temu znacznikowi można w lampie szczelinowej ocenić, czy soczewka leży tak, jak powinna, czy i w jaki sposób rotuje (rotuje, czyli obraca się).

„Konstrukcja soczewki torycznej do korekcji astygmatyzmu jest inna niż takiej, która koryguje wyłącznie krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Procedurę prawidłowego doboru takiej soczewki przeprowadzi kontaktolog” – wyjaśnia ekspertka, podkreślając jednocześnie, że zawsze, bez wyjątków, przed wyborem soczewek wizyta u niego to absolutna konieczność.

Dbaj o wzrok

Justyna Nater jest optometrystką i optyczką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok  obserwuje ponad 14 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

„Słyszałam, że jak mam astygmatyzm, to nie mogę nosić soczewek kontaktowych. Naprawdę nie mogę?” Oczywiście, że możesz! Soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu to tak zwane soczewki toryczne. Warto jeszcze przypomnieć, że astygmatyzm to nie choroba. To również wada wzroku, także nie ma się czego bać. To, co widać na zdjęciu, to właśnie taka soczewka toryczna. Udało mi się zrobić bardzo duże zbliżenie, dzięki czemu widać tę kreseczkę – wierzcie mi, gołym okiem jest praktycznie niezauważalna. Choć może patrząc na to zdjęcie trudno w to uwierzyć, ale zbliżenie jest naprawdę duże + podciągnęłam trochę jej ostrość, żeby łatwiej było dostrzec. Ta kreska to tak zwany „znacznik”. Bo jak być może wiecie, do korekcji astygmatyzmu jest nam potrzebna konkretna wartość w konkretnej osi. Więc w przypadku soczewek kontaktowych, dzięki temu znacznikowi, możemy w lampie szczelinowej ocenić, czy soczewka leży tak, jak powinna, czy i w jaki sposób rotuje (rotuje, czyli obraca się). Konstrukcja soczewki torycznej do korekcji astygmatyzmu jest inna niż takiej, która koryguje wyłącznie krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Procedurę prawidłowego doboru takiej soczewki przeprowadzi kontaktolog. A to, co chciałam Wam dzisiaj powiedzieć, to właśnie wyjaśnić – jeśli macie astygmatyzm można go próbować korygować soczewkami. Ale wciąż – niezbędna jest wizyta u kontaktologa ? rymember dis forewa! ♥️? Kon-ta-kto-log ZAWSZE. ?

Post udostępniony przez Dbaj o wzrok (@dbajowzrok)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.