5 min.
Objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego

Fot. pathdoc/AdobeStock
Przepuklina kręgosłupa szyjnego, czyli dyskopatia szyjna, jest nieprzewidywalnym w skutkach zespołem objawów wynikających z zaburzenia przewodnictwa nerwowego rdzenia kręgowego. W zależności od rozmiaru przepukliny kręgosłupa szyjnego pojawiają się bardziej lub mniej uciążliwe objawy. Jakie symptomy obserwuje się w przebiegu przepukliny kręgosłupa szyjnego?
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Przepuklina kręgosłupa szyjnego, potocznie nazywana wypadnięciem dysku, stanowi blisko 30% diagnozowanych przepuklin kręgosłupa. Objawy przepukliny szyjnej często są mylnie utożsamiane z innymi schorzeniami, jednak nawet najmniej bolesnych symptomów nie należy bagatelizować. Powikłania przepukliny kręgosłupa szyjnego mogą prowadzić do niepełnosprawności.
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – co to jest?
Przepuklina kręgosłupa szyjnego to patologiczny stan jądra miażdżystego krążka międzykręgowego polegający na przesunięciu się jego struktury w kierunku kanału kręgowego i uciśnięciu włókien nerwowych. Prowadzi do szeregu objawów o charakterze neurologicznym. Przepuklina kręgosłupa szyjnego jest szczególnie niebezpieczna ze względu na ryzyko uszkodzeń i ograniczenia prawidłowej pracy ośrodków życia znajdujących się na przestrzeni kręgów szyjnych. Przepuklina kręgosłupa szyjnego może powodować zaburzenia oddychania, mowy, widzenia, ruchu czy pamięci i koncentracji. Objawy występujące w przebiegu przepukliny kręgosłupa szyjnego w zależności od przyczyny pojawiają się stopniowo i nasilają w miarę przesuwania się jądra w krążku międzykręgowym. W przebiegu przepukliny kręgosłupa szyjnego ćwiczenia usprawniające należy wykonywać ze szczególną ostrożnością w kierunku do szczytu wysunięcia krążka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przyczyny przepukliny kręgosłupa szyjnego
Utrata elastyczności, pękanie pierścienia włóknistego, przesuwanie się jądra miażdżystego przez ubytek w kierunku rdzenia kręgowego i uciskanie jego struktur nerwowych mogą być wywołane przez:
- mikrourazy i urazy przeciążeniowe oraz mechaniczne, nagłe, niekontrolowane ruchy szyją i głową, np. w przebiegu urazu przyspieszeniowo-opóźnieniowego lub tzw. smagnięciem biczem, polegającego na gwałtownym pochyleniu głowy do przodu, a następnie odchylenie do tyłu, najczęściej w wyniku wypadku komunikacyjnego, skoku na główkę do płytkiej wody i urazów sportowych;
- przewlekłą niestabilność oraz hipokinezę kręgosłupa szyjnego;
- dysbalans mięśniowo-kostny i wady postawy odcinka szyjnego;
- zmiany struktury kostnej kręgosłupa szyjnego o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym lub reumatoidalnym.
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – objawy
Przepuklina kręgosłupa szyjnego odcinka C6–C7 to najczęściej spotykana postać przepukliny szyjnej. Rzadko diagnozuje się postacie przepukliny szyjnej obejmujące więcej niż jeden segment kręgowy. Jej objawy zwykle występują jednostronnie. Wskutek przepukliny kręgosłupa szyjnego jądro miażdżyste przemieszcza się i wywiera ucisk korzeni nerwowych, wywołując dolegliwości bólowe o różnym charakterze i nasileniu. Najczęściej ból zlokalizowany jest bezpośrednio w miejscu ucisku. Może również promieniować wzdłuż przebiegu nerwów obwodowych kończyny górnej oraz do łopatki i obręczy barkowej. Pierwsze dolegliwości bólowe w przebiegu przepukliny kręgosłupa szyjnego pojawiają się nieregularnie i nie obciążają organizmu w znacznym stopniu. W miarę narastania ucisku na rdzeń kręgowy ich natężenie wzrasta, a charakter zmienia postać na ostry i piekący. Dodatkowo pojawia się sztywność szyi i karku oraz stopniowo obserwuje się ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego, osłabienie mięśniowe i pogorszenie jakości funkcjonowania kończyny górnej. W zaawansowanych postaciach przepukliny kręgosłupa szyjnego dodatkowo występuje podwyższona temperatura miejscowa kręgosłupa i deformacje kręgów szyjnych, jednak objawy neurologiczne dominują nad pozostałymi.
Zobacz także
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – objawy neurologiczne
Ostry i przenikliwy promieniujący ból jest sygnałem o znacznym postępie przepukliny kręgosłupa szyjnego. Na tym etapie oprócz dolegliwości bólowych pacjent skarży się na:
- zaburzenia czucia powierzchniowego w postaci mrowienia – przepuklina kręgosłupa szyjnego i drętwienie rąk to najczęściej występujący duet objawów neurologicznych przepukliny;
- zaburzenia motoryki małej, tzn. upośledzenie czynności samoobsługowych oraz umiejętności dobrania odpowiedniego tempa i celowości wykonywania ruchów, nieporadność w manipulowaniu przedmiotami;
- czynnościowe zaniki mięśniowe wynikające z bezczynności kończyny górnej;
- ograniczenie ruchomości kręgosłupa szyjnego.
Przepuklina kręgosłupa szyjnego to zawroty i przewlekłe bóle głowy, omdlenia, migreny, szumy uszne, zaburzenia widzenia i mowy, nudności oraz wymioty. W skrajnych przypadkach, gdy zdiagnozowana jest przepuklina kręgosłupa szyjnego z uciskiem na worek oponowy, mogą wystąpić niedowłady lub porażenia mięśni kończyny górnej i szyjnego odcinka kręgosłupa, a w konsekwencji zaniki mięśniowe i zmniejszenie obwodów mięśni ręki. W przypadku zaawansowanej postaci przepukliny kręgosłupa szyjnego, operacja uwolnienia uciśniętego rdzenia kręgowego jest niezbędna w powrocie do zdrowia. Objawy neurologiczne w przebiegu przepukliny kręgosłupa szyjnego należy odróżnić od mielopatii szyjnej, zespołu cieśni nadgarstka, zaburzeń stożków rotatorów czy procesów nowotworowych. Symptomy chorób są do siebie podobne, a od prawidłowej diagnozy uzależnione jest leczenie przyczynowe.
Najnowsze w naszym serwisie

24.03.2023
Fokomelia – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

24.03.2023
Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

23.03.2023
Amylaza w moczu – kiedy jej poziom powinien wzbudzić niepokój?

23.03.2023
Ultrafiolet, czyli promieniowanie ultrafioletowe – zastosowanie, szkodliwość
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023