Przejdź do treści

Pistolet do masażu – czy zastąpi masażer do mięśni i roller? Jaki masażer gun wybrać?

Pistolet do masażu. Masażer do mięśni czy roller?  Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pistolet do masażu (masażer gun) to gadżet, który podbija ostatnio kluby fitness oraz gabinety fizjoterapeutyczne. Stosowany jest do redukcji napięcia mięśni oraz eliminacji bólu. Nie zastępuje rozciągania, ale dociera tam, gdzie stretching ani piłki do rolowania nie są sobie w stanie poradzić z nadmiernym napięciem. Może być stosowany nie tylko przez zawodowych sportowców, lecz także amatorów oraz osoby prowadzące siedzący tryb życia. Jaki masażer do mięśni powinnaś wybrać, aby przyniósł pożądane rezultaty? 

Pistolet do masażu – co to takiego?

Pistolet do masażu mięśni to urządzenie, które wykonuje kilkadziesiąt uderzeń na minutę. Generuje drgania, które przenoszą się na tkanki. W ten właśnie sposób możliwa jest redukcja wszystkich napięć w ciele. Urządzenie jest kompaktowych rozmiarów, dlatego bardzo łatwo jest z niego korzystać w każdych warunkach – nie potrzebujesz organizować sobie specjalnej sesji masażu, aby pozbyć się bólu mięśni. 

Masażer do mięśni wyposażony jest w wymienne końcówki. Mają one różne kształty, dzięki czemu bez problemu dobierzesz je do miejsca, które wymaga masażu. Najczęściej używanymi – również przez terapeutów – jest końcówka w kształcie kuli (doskonale radząca sobie z dużymi partiami mięśniowymi jak pośladki czy uda) oraz widełek, która nadaje się przy mięśniach długich i wąskich, jak np. Achilles. Są też końcówki w kształcie stożka, płaskie, „pociski” i wiele innych. Tak naprawdę od producenta zależy, jak dużo akcesoriów znajdzie się w zestawie. 

Pistolet masażer jest urządzeniem intuicyjnym i może być używany przez każdego. Ergonomiczne uchwyty, mała waga i prosta obsługa pozwalają, by nie tylko zawodowi terapeuci czy trenerzy korzystali z dobrodziejstw tego urządzenia. Jeśli jesteś zdecydowana na jego zakup, warto pamiętać o kilku rzeczach, na które powinnaś zwrócić uwagę. 

Akupresura - mapa punktów na stopach, dłoniach i twarzy

Masażer do mięśni – jaki wybrać?

Decydując się na zakup masażera pistoletu, zwracaj uwagę nie tylko na cenę. Chociaż tutaj jej wysokość jest czynnikiem znaczącym. Pistolet do masażu możesz kupić w sklepach sportowych, rehabilitacyjnych, a także w sklepach z elektroniką. Najtańsze modele znajdziesz już za ok. 200 zł. Najdroższe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. O ile nie jesteś zawodową fizjoterapeutką, czy też trenerką, która używa masażera w pracy, możesz wybrać model ze średniej półki. 

Zwracaj też uwagę na wymienne końcówki. Jeśli w zestawie nie ma żadnych, wybierz inny model. Z jednej strony – im więcej tym lepiej. Z drugiej jednak, warto się zastanowić czy kilkanaście różnych końcówek jest ci rzeczywiście potrzebnych. Zazwyczaj w zestawach znajdziesz 10 podstawowych i jest to absolutnie wystarczająca liczba akcesoriów dla amatorów. 

Pamiętaj też o możliwości regulacji intensywności uderzeń. Przy pierwszym użyciu masaż może być dla ciebie niekomfortowy. Z czasem przyzwyczaisz się i będziesz mogła zwiększać jego moc.

Bolące mięśnie - co robić?

Pistolet do masażu – jak używać?

Masażera do mięśni używaj szczególnie na obolałych grupach mięśniowych. Nie musisz mocno dociskać go do skóry. Wystarczy już samo oparcie go na ciele. Urządzenie samo dotrze w głębsze struktury mięśni i zapewni szybsze rozluźnienie. Dociera on bowiem znacznie głębiej niż rollery czy też zawodowy masażysta. 

Przewagą masażera nad masażystą jest to, że zabieg możesz sobie zorganizować w domowym zaciszu. Wystarczy, że będziesz przejeżdżać nim wzdłuż mięśnia powolnymi ruchami. W ten sposób mięsień zostanie rozluźniony na całej długości. Gdy trafisz na punkt spustowy (czyli miejsce, które boli najbardziej) zatrzymaj na nim pistolet do momentu, w którym poczujesz ulgę. Cały masaż nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.  

Pamiętaj też o wymianie końcówek do masażu w zależności od masowanej partii. Do każdego urządzenia dołączona jest instrukcja obsługi, w której znajdziesz niezbędne informacje o tym, która końcówka jest przeznaczona do danej partii mięśniowej. 

Pistoletu do masażu możesz używać po każdym treningu. Dzięki temu odpowiednio rozluźnisz mięśnie, pozbędziesz się nadmiernych napięć, co jednocześnie pomoże zapobiegać zakwasom. Jeśli zaś nie trenujesz, ale prowadzisz siedzący tryb życia, który także może powodować napięcia w mięśniach, a nawet bolesne przykurcze, to z urządzenia możesz korzystać nawet codziennie. Zalecane minimum to 3 razy w tygodniu. 

kobieta trenuje jogę

Masażer gun a rollery – co jest lepsze?

Jeśli chodzi o siłę działania urządzenia, to zdecydowanie lepsze efekty przyniesie pistolet do masażu. Dociera on też głębiej niż roller podczas automasażu. Jego używanie powoduje także mniej wysiłku (wiele osób skarży się, że masaż rollerem jest trudny i wymaga dużej siły rąk). Masażer pistole jest też bardziej kompaktowy i można go zabrać nawet do torebki. Czynnikiem, który w tym porównaniu wypada na niekorzyść pistoletu, jest cena – jest droższy niż klasyczny roller.  

Jednak roller, choć pomaga w rozbijaniu napięć, rozluźnianiu tkanki, ujędrnianiu skóry i poprawia jej nawodnienie, to nie dociera do najgłębszych miejsc. Dlatego w ogólnym rozrachunku lepiej radzi sobie masażer pistolet, który:  

  • poprawia nawodnienie powięzi 
  • usprawnia przepływ krwi i limfy,
  • pomaga w usunięciu z tkanek toksyn.  

Działa również korzystnie na układ nerwowy.

 


Bibliografia: 

  1. https://weron.pl/wiedza/wpis/46-pistolet-do-masazu-jak-dziala-masazer-elektryczny-dla-kogo-jest-i-jaki-wybrac.html [dostęp na dzień 07.07.2022] 
  2. https://masazery.pl/rodzaje-i-przeznaczenie-glowic-w-masazerze-pistoletowym/ [dostęp na dzień 07.07.2022] 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.