Przejdź do treści

Polio

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya

Polio, zwane inaczej chorobą Heinego-Medina lub nagminnym porażeniem dziecięcym, to schorzenie zakaźne, która powoduje wirusowe zapalenie części centralnego układu nerwowego, tj. rogów przednich rdzenia kręgowego. Wywołuje je wirus polio, który wnika do organizmu drogą pokarmową i namnaża się w jelitach przez kilkanaście dni. Następnie wirus atakuje układ krwionośny i komórki rdzenia kręgowego, a w szczególności neurony ruchowe. Choroba może doprowadzić do trwałego paraliżu, kalectwa lub nawet do śmierci, która następuje najczęściej na skutek zbyt dużych uszkodzeń wewnątrz organizmu.

Czas wylęgania infekcji wynosi 9–12 dni. Polio najczęściej przebiega bezobjawowo lub daje nieswoiste oznaki, które trudno skojarzyć z chorobą. Najczęstsze objawy to: gorączka, ból gardła, biegunka, podwyższone napięcie mięśniowe, porażenia mięśni kończyn, problemy z oddychaniem, zaburzenie świadomości, równowagi i mowy. Może pojawić się także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Czasami występuje powolny lub nagły zanik mięśni.

Ze względu na wirusowy charakter leczenie polio polega na łagodzeniu objawów – skuteczny środek nie istnieje. By chronić otoczenie, chorego należy izolować. Stosuje się środki przeciwbólowe i płyny, a także zabiegi fizjoterapeutyczne.

Skuteczną obroną przed zachorowaniem są obowiązkowe szczepienia ochronne, które zostały wpisane do polskiego kalendarza szczepień już kilkadziesiąt lat temu. Stosuje się szczepionki Salka IPV i Sabina OPV, które podawane są w określonych odstępach czasu i zabezpieczają dzieci przed potencjalnym zakażeniem.

Dzięki akcjom profilaktycznym choroba praktycznie już nie występuje w Polsce i w Europie. W 2001 r. kontynent europejski został przez Światową Organizację Zdrowia uznany za wolny od tej choroby.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy