Przejdź do treści

Pończochy uciskowe – do czego służą, wskazania

Pończochy uciskowe — czym są i jak prawidłowo ich używać?
Pończochy uciskowe — czym są i jak prawidłowo ich używać?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pończochy uciskowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia niewydolności żylnej, choć nie są środkiem farmakologicznym. Wiele osób z tego powodu bagatelizuje je, choć mają doskonały wpływ na te dolegliwości. Czym zatem są pończochy uciskowe? Jak je dobrać i nosić? Kiedy jest to wskazane? 

Pończochy uciskowe — czym są i jak działają?

Pończochy uciskowe to specjalne — elastyczne i uciskowe – podkolanówki, skarpetki czy rajstopy. Ich zadaniem jest wytwarzanie nacisku na nogi i poprawianie stanu żył. Pończochy uciskowe stosuje się podczas niewydolności żylnej nóg lub profilaktycznie, aby uniknąć wystąpienia tej dolegliwości. Wykorzystuje się je również pomocniczo przy zakrzepicy żylnej oraz w celu zapobiegania wystąpienia zespołu pozakrzepowego. Z praktycznego punktu widzenia pończochy uciskowe są nieinwazyjnym, bezpiecznym i łatwo dostępnym sposobem leczenia dolegliwości żylnej nóg. Pończochy uciskowe nie likwidują żylaków oraz chorób, a jedynie zmniejszą ich negatywny wpływ na organizm, oraz zapobiegają ich dalszemu rozwijaniu się. Ogólnie działanie pończoch uciskowych polega na polepszeniu przepływu krwi w żyłach oraz złagodzeniu choroby.

Pończochy uciskowe — dla kogo są przeznaczone?

Pończochy uciskowe są dedykowane osobom, u których zdiagnozowano niewydolność żylną oraz tym, którym zagraża wystąpienie choroby. Zaleceniem do stosowania są obrzęki na nogach, uczucie zmęczenia, ciężkość nóg, pojawienie się pajączków i żylaków. Z pończoch uciskowych powinny korzystać osoby, które dziennie przebywają długi czas w jednej pozycji (stojącej lub siedzącej). Są one przeznaczone dla osób obciążonych genetycznie, u których istnieje ryzyko wystąpienia dolegliwości żylnych. Kolejnymi grupami osób, u których zalecane jest noszenie pończoch uciskowych, w celu zminimalizowania ryzyka zakrzepicy są kobiety w ciąży oraz osoby podróżujące samolotami.

Pończochy uciskowe — przeciwwskazania

Choć pończochy uciskowe mają wiele plusów i zalet, istnieje kilka sytuacji, w których noszenie ich jest zakazane. Pierwszą taką sytuacją są owrzodzenia, rany czy problemy skórne. W takich sytuacjach należy stosować bandaże i poczekać do zagojenia się ran. Pończochy uciskowe nie są polecane również przy miażdżycy zarostowej kończyn dolnych, która powoduje znacznie niedokrwienie nóg.

Pończochy uciskowe — jak dobrać odpowiednie pończochy i poprawnie je nosić?

Noszenie pończoch uciskowych, choć wydaje się prostym zabiegiem w rzeczywistości takie nie jest. Istnieje jednak kilka wskazówek odnośnie tego, jak je nosić i zdecydowanie warto postępować zgodnie z tymi poradami. Pończochy uciskowe powinno zakładać się rano po wstaniu z łóżka, kiedy nogi nie są jeszcze opuchnięte. Jeśli kończyna będzie opuchnięta, założenie i noszenie pończoch uciskowych nie będzie efektywne, a może wręcz spowodować inne dolegliwości. Ważnym elementem jest wygładzenie pończoch, aby nie pozostawały na nich żadne ślady czy zagniecenia mogące blokować przepływ krwi. Pod pończochy możemy zastosować kosmetyki lub kremy. Przed położeniem się spać pończochy uciskowe należy zdjąć — chyba że lekarz zadecyduje inaczej, biorąc pod uwagę dany przypadek. Pończochy uciskowe muszą również być zmieniane co maksymalnie 6 miesięcy, gdyż po tym czasie materiał traci swoje właściwości.

Tylko wybranie odpowiednich pończoch sprawia, że działają one pozytywnie na żyły i poprawiają przepływ krwi. Pończochy uciskowe, które mają służyć celom profilaktycznym, powinny posiadać oznaczenie ucisku w przedziale 8 – 14 mm Hg. Rajstopy w przedziale 15 – 24 mm Hg stosuje się przy pojawieniu się pajączków i niewielkich żylaków. Wartości o wyższym — drugim stopniu kompresji 25 – 34 mm Hg, używa się przy sporych żylakach lub po leczeniu operacyjnym. Trzeci i czwarty poziom kompresji (35 – 44 mm Hg i 44 + mm Hg) używa się przy znacznej niewydolności żylnej, przy zespołach zakrzepowych, oraz podczas ciężkich obrzęków limfatycznych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.