Przejdź do treści

Refluks ‒ objawy choroby u dzieci i dorosłych. Diagnostyka i leczenie choroby refluksowej

Kobieta z objawami refluksu
Fot. chajamp / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
jerzy sthur ściąga bluzę z napisem rozpacz
Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”
„Tęczowe dzieci”, czyli macierzyństwo po stracie dziecka, niczym słońce wychodzące po burzy. Zobacz galerię dzieci niosących nadzieję
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie

Refluks jest uciążliwym schorzeniem układu pokarmowego. Przyczyną choroby jest zarzucanie treści pokarmowej do przełyku. Jest to spowodowane zwiotczeniem mięśnia zwieracza położonego u jam żołądka. Objawy refluksu są różne, ale dzięki właściwej diecie i odpowiedniej farmakoterapii można nad nimi zapanować.

Co prawda ryzyko zachorowania na refluks wzrasta wraz z wiekiem, ale choroba nie oszczędza również dzieci. Objawy refluksu są u nich trochę inne niż u osób dorosłych. Nie zmienia to faktu, że choroba refluksowa jest bardzo uciążliwa. Objawy mogą nam uprzykrzać życie przez długi czas.

Refluks żołądka ‒ objawy u osób dorosłych

U osób dorosłych objawy refluksu różnią się od tych, które występują w wieku niemowlęcym. W początkowej fazie choroby refluks objawia się uporczywą zgagą. Jest to nic innego, jak odbijanie się kwaśnej treści pokarmowej, czemu towarzyszy przemijające uczucie pieczenia w przełyku. Z czasem refluks pogłębia się i chory może czuć pieczenie w mostku. Objawy mogą przypominać zawał serca.

Pacjenci z chorobą refluksową częściej zapadają na stany zapalne krtani Jest to związane z podrażnieniem przełyku. Po infekcji pozostaje im chrypka, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Widoczny są też nalot na języku, który jest wynikiem pozostałości po cofającej się treści pokarmowej i może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Pacjenci miewają też duszności. Przy chorobie takiej jak refluks żołądka, kaszel może być objawem przepukliny przełyku.

Prawdziwe kłopoty zaczynają się w momencie wystąpienia bólów brzucha, krwawień z przełyku albo trudności w przełykaniu pokarmów. Przypomina to refluks żółciowy. Objawy są podobne, a chory może dodatkowo wymiotować żółcią. Istnieje wtedy podejrzenie przełyku Barretta, który jest stanem przednowotworowym przełyku. Kanał przełyku zwęża się, a na jego ścianach pojawiają się nacieki (tzw.dysfiagia). Powikłaniem przełyku Barretta jest rak przełyku. Obecność nowotworu wiąże się ze znacznym spadkiem wagi u chorego.

Zobacz także

Objawy refluksu żołądka u niemowląt i dzieci

Na refluks narażeni są nawet najmłodsi. Objawy choroby to najczęściej ulewanie treści pokarmowej. Niekiedy jest ono tak intensywne, że skutkuje wymiotami. Dzieci z refluksem charakteryzuje zaburzony odruch ssania piersi matki. Jedzą łapczywie, aby za chwilę przestać na dłuższą chwilę, po czym zwrócić treść pokarmową. Towarzyszy temu niepokój i rozdrażnienie ze strony malucha.

Jeśli chodzi o refluks u noworodka, objawy ulewania mogą być normalnym odruchem. Dzieci nowo narodzone nie mają na tyle sprawnie rozwiniętego układu pokarmowego, żeby poradzić sobie z tym problemem. Objawy refluksu u niemowląt starszych niż miesiąc są takie same, jednak ich przyczyna leży gdzie indziej. Powodem jest zwykle niewłaściwa dieta. W przypadku refluksu u dzieci objawy nie są jednoznaczne. W takich sytuacjach konieczna jest dalsza diagnostyka.

Zobacz także: 5 sposobów na zgagę

Diagnostyka i leczenie refluksu przełyku

Badaniem diagnostycznym wykonywanym u osób dorosłych z podejrzeniem refluksu jest gastroskopia. Jeśli jest niewystarczająca, zleca się badanie manometryczne przełyku. Wyniki są podstawą do wdrożenia leczenia. Leczenie refluksu polega na podawaniu inhibitorów pompy protonowej, które mają powstrzymać cofanie się treści pokarmowej do przełyku. W ostateczności wykonuje się zabieg operacyjny polegający na przyszyciu fragmentu żołądka do dolnej części przełyku. Operacja nie zawsze kończy się sukcesem. W wielu przypadkach pacjenci nadal muszą korzystać z pomocy leków.

Dzieciom chorym na refluks, które są karmione piersią, nie zaleca się farmakoterapii. Ich leczenie polega na zmianie sposobu żywienia z uwzględnieniem większej liczby posiłków w ciągu dnia. Jadłospis mamy karmiącej powinien być bogaty w posiłki lekkostrawne, które nie są zbyt kwaśne ani zbyt ostre.

Maluchom można też podawać mleko modyfikowane z oznaczeniem AR, które jest przeznaczone dla dzieci z problemem ulewania. Jest ono gęstsze i bardziej treściwe od pozostałych preparatów. Można je kupić w większych sklepach drogeryjnych i aptekach.

Zobacz także: Refluks – dieta 

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. M. Raban, A. Żak, J. Litak, M. Turska, C. Grochowski, Choroba refluksowa przełyku – opis jednostki, diagnostyka i leczenie, Gastroesophageal reflux disease ‒ unit description, diagnosis and treatment, “Journal of Education, Health and Sport” 2017;7 (7):215-225.
2. K. Kokurewicz, Choroba refluksowa przełyku, wyd. 2, Toruń 2010.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Ktoś obejmuje od tyłu starszą kobietę

Czym jest zastrzał? Przyczyny, objawy i leczenie stanów zapalnych w obrębie dłoni i stóp

Mężczyzna leży w szpitalu, ma założoną maseczkę do oddychania

Dusznica bolesna – zespół objawów wywołanych chorobą niedokrwienną serca. Na czym polega?

Mama dotyka dłońmi niemowlę zawinięte w pieluszkę

Syndrom Westa, czyli napady zgięciowe – objawy, leczenie, rokowania.Jak wygląda rehabilitacja dziecka z tą chorobą?

kobieta smaruje naleśnika masłem obok stoi miska z granolą,kubek z kawą oraz połówka pomarańczy

Jedziesz już do pracy a jesteś tylko „na kawie”? Dietetyczka podaje nam kilka powodów, dla których jutro zjesz grzecznie kanapkę!

Smutna kobieta siedzi w domu na kanapie i przytula koc

Depersonalizacja – zaburzenie psychopatologiczne manifestujące się utratą tożsamości. Jak wygląda terapia takich zaburzeń?

Kobieta na tle muru i jej kilka podobizn w formie cieni

Rozdwojenie jaźni – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia dysocjacyjnych zaburzeń tożsamości?

Noga z zaznaczonym na czerwono punktem pięty

Czym jest i jak wygląda ostroga piętowa? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia powstałych w wyniku zmian zapalnych włókien

Lekarka w okularach robi badanie okulistyczne pacjentce w krótkich włosach

Bielmo na oku – przyczyny, objawy i leczenie zmętnienia rogówki. Czy można zapobiec temu schorzeniu?

Tabletki na drewnianej dużej łyżce

Neuroleptyki – wskazania, rodzaje oraz działanie leków przeciwpsychotycznych. Jakie zaburzenia się nimi leczy?

Olulista wykonuje pacjentce badanie okulistyczne

Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia?

Lekarz pokazuje mężczyźnie zdjęcie rentgenowskie kręgoslupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – obraz choroby, przyczyny i leczenie. Jakimi ćwiczeniami można spowolnić rozwój choroby?

Wykrzywione dłonie starszej kobiety

Jak wygląda choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartroza wielostawowa, gonartroza, koksartroza i inne