Przejdź do treści

Refluks ‒ objawy choroby u dzieci i dorosłych. Diagnostyka i leczenie choroby refluksowej

Kobieta z objawami refluksu
Fot. chajamp / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kolory migreny. Jakie światło zmniejsza ból głowy?
Zimnem czy ciepłem – jak pokonać częste dolegliwości?
Chcesz obniżyć poziom złego cholesterolu? Pokochaj białe owoce i warzywa!
kot w kuchni
10 rzeczy, których lepiej pozbyć się z kuchni
Zerwij z „Czy zasługuję?” i ciesz się życiem. Jesteś tego warta!

Refluks jest uciążliwym schorzeniem układu pokarmowego. Przyczyną choroby jest zarzucanie treści pokarmowej do przełyku. Jest to spowodowane zwiotczeniem mięśnia zwieracza położonego u jam żołądka. Objawy refluksu są różne, ale dzięki właściwej diecie i odpowiedniej farmakoterapii można nad nimi zapanować.

Co prawda ryzyko zachorowania na refluks wzrasta wraz z wiekiem, ale choroba nie oszczędza również dzieci. Objawy refluksu są u nich trochę inne niż u osób dorosłych. Nie zmienia to faktu, że choroba refluksowa jest bardzo uciążliwa. Objawy mogą nam uprzykrzać życie przez długi czas.

Refluks żołądka ‒ objawy u osób dorosłych

U osób dorosłych objawy refluksu różnią się od tych, które występują w wieku niemowlęcym. W początkowej fazie choroby refluks objawia się uporczywą zgagą. Jest to nic innego, jak odbijanie się kwaśnej treści pokarmowej, czemu towarzyszy przemijające uczucie pieczenia w przełyku. Z czasem refluks pogłębia się i chory może czuć pieczenie w mostku. Objawy mogą przypominać zawał serca.

Pacjenci z chorobą refluksową częściej zapadają na stany zapalne krtani Jest to związane z podrażnieniem przełyku. Po infekcji pozostaje im chrypka, która utrzymuje się przez dłuższy czas. Widoczny są też nalot na języku, który jest wynikiem pozostałości po cofającej się treści pokarmowej i może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Pacjenci miewają też duszności. Przy chorobie takiej jak refluks żołądka, kaszel może być objawem przepukliny przełyku.

Prawdziwe kłopoty zaczynają się w momencie wystąpienia bólów brzucha, krwawień z przełyku albo trudności w przełykaniu pokarmów. Przypomina to refluks żółciowy. Objawy są podobne, a chory może dodatkowo wymiotować żółcią. Istnieje wtedy podejrzenie przełyku Barretta, który jest stanem przednowotworowym przełyku. Kanał przełyku zwęża się, a na jego ścianach pojawiają się nacieki (tzw.dysfiagia). Powikłaniem przełyku Barretta jest rak przełyku. Obecność nowotworu wiąże się ze znacznym spadkiem wagi u chorego.

Zobacz także

Objawy refluksu żołądka u niemowląt i dzieci

Na refluks narażeni są nawet najmłodsi. Objawy choroby to najczęściej ulewanie treści pokarmowej. Niekiedy jest ono tak intensywne, że skutkuje wymiotami. Dzieci z refluksem charakteryzuje zaburzony odruch ssania piersi matki. Jedzą łapczywie, aby za chwilę przestać na dłuższą chwilę, po czym zwrócić treść pokarmową. Towarzyszy temu niepokój i rozdrażnienie ze strony malucha.

Jeśli chodzi o refluks u noworodka, objawy ulewania mogą być normalnym odruchem. Dzieci nowo narodzone nie mają na tyle sprawnie rozwiniętego układu pokarmowego, żeby poradzić sobie z tym problemem. Objawy refluksu u niemowląt starszych niż miesiąc są takie same, jednak ich przyczyna leży gdzie indziej. Powodem jest zwykle niewłaściwa dieta. W przypadku refluksu u dzieci objawy nie są jednoznaczne. W takich sytuacjach konieczna jest dalsza diagnostyka.

Zobacz także: 5 sposobów na zgagę

Diagnostyka i leczenie refluksu przełyku

Badaniem diagnostycznym wykonywanym u osób dorosłych z podejrzeniem refluksu jest gastroskopia. Jeśli jest niewystarczająca, zleca się badanie manometryczne przełyku. Wyniki są podstawą do wdrożenia leczenia. Leczenie refluksu polega na podawaniu inhibitorów pompy protonowej, które mają powstrzymać cofanie się treści pokarmowej do przełyku. W ostateczności wykonuje się zabieg operacyjny polegający na przyszyciu fragmentu żołądka do dolnej części przełyku. Operacja nie zawsze kończy się sukcesem. W wielu przypadkach pacjenci nadal muszą korzystać z pomocy leków.

Dzieciom chorym na refluks, które są karmione piersią, nie zaleca się farmakoterapii. Ich leczenie polega na zmianie sposobu żywienia z uwzględnieniem większej liczby posiłków w ciągu dnia. Jadłospis mamy karmiącej powinien być bogaty w posiłki lekkostrawne, które nie są zbyt kwaśne ani zbyt ostre.

Maluchom można też podawać mleko modyfikowane z oznaczeniem AR, które jest przeznaczone dla dzieci z problemem ulewania. Jest ono gęstsze i bardziej treściwe od pozostałych preparatów. Można je kupić w większych sklepach drogeryjnych i aptekach.

Zobacz także: Refluks – dieta 

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. M. Raban, A. Żak, J. Litak, M. Turska, C. Grochowski, Choroba refluksowa przełyku – opis jednostki, diagnostyka i leczenie, Gastroesophageal reflux disease ‒ unit description, diagnosis and treatment, “Journal of Education, Health and Sport” 2017;7 (7):215-225.
2. K. Kokurewicz, Choroba refluksowa przełyku, wyd. 2, Toruń 2010.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi dietetyczka Agnieszka Pająk

„Zdarzyło mi się już dyskutować z 14-latką o tym, czy seks analny jest wystarczającym zabezpieczeniem przed ciążą” – mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa

„W Chinach medycyna chińska przygotowuje przyszłych rodziców już rok przed planowaną ciążą. Dzięki temu depresja poporodowa nie zdarza się tam często” – mówi Aneta Rosłon, terapeutka medycyny chińskiej

Zainteresują cię również:

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

pexels.com

Groźne interakcje leków z jedzeniem. Znasz je?

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

papierosy

Co papierosy robią z układem krążenia?

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Dlaczego nie warto się przejadać? I nie chodzi o kilogramy!

Żucie gumy, bekanie czy obgryzanie paznokci może też mieć zdrowotne korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Nie możesz sobie poradzić z nieświeżym oddechem? Poznaj możliwe przyczyny tej dolegliwości

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

Zgaga – jak jej uniknąć? Poznaj kilka sposobów

5-10-8 – prosta zasada zdrowego serca

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?