Przejdź do treści

Refluks żołądkowo-przełykowy ‒ leczenie choroby za pomocą diety i ziół

Kobieta z refluksem żołądkowo-przełykowym uciska klatkę piersiową
Fot. Adiano / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
jerzy sthur ściąga bluzę z napisem rozpacz
Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”
„Tęczowe dzieci”, czyli macierzyństwo po stracie dziecka, niczym słońce wychodzące po burzy. Zobacz galerię dzieci niosących nadzieję
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie

Refluks żołądkowo-przełykowy jest obecnie najpowszechniejszym schorzeniem diagnozowanym przez gastrologów. Choć ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, na refluks cierpią  także osoby młode. Rozwój choroby może doprowadzić do raka przełyku. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa szybka diagnostyka i odpowiednia terapia.

Refluks żołądkowo-przełykowy (ang. gastroesophageal reflux disease, skrót GERD) jest niczym innym, jak cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Winne jest temu zwiotczenie mięśnia zwieracza położonego u jam żołądka. Powolny proces zwiotczenia jest spowodowany niewłaściwym trybem życia.

Kobieta z objawami refluksu

Przyczyny choroby refluksowej

Przyczyną refluksu jest zazwyczaj dieta, która prowadzi do stopniowego rozwoju tej choroby. Na refluks żołądkowo-przełykowy narażone są zwłaszcza osoby otyłe. Przyczyną rozluźnienia zwieracza może być u nich przepuklina rozworu przełykowego i znalezienie się części żołądka w klatce piersiowej.

Przyczyn refluksu można upatrywać w przyjmowanych lekach. Narażone na chorobę są osoby zażywające doustne środki antykoncepcyjne, leki cholinergiczne (na kaszel) i leki stosowane w chorobach niedokrwiennych serca. Także nadciśnieniowcy muszą liczyć się z refluksem. Chorobie refluksowej sprzyjają też zmiany hormonalne i niektóre choroby, takie jak cukrzyca lub twardzina układowa, a także przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej.

Schorzenie dotyka też dzieci. Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowlaka jest odruchem, któremu towarzyszy ulewanie. Dziecko w pierwszych dniach życia nie ma jeszcze w pełni sprawnego układu pokarmowego i nie ma jak się przed nim uchronić. W chorobie refluksowej u niemowląt dochodzi do zaburzenia procesu ssania piersi podczas karmienia. Rozpoznanie choroby na podstawie objawów jest trudne. Konieczna jest dodatkowa diagnostyka.

Objawy refluksu

Początkowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego to głównie zgaga i odbijanie się. Spowodowane jest to kwaśną treścią pokarmową cofającą się do przełyku. We wczesnej fazie choroby pojawia się uczucie goryczy w jamie ustnej.

Inne objawy refluksu przełykowo-żołądkowego:

  • ból i pieczenie w mostku podobne do objawów zawału serca,
  • duszący kaszel, najczęściej suchy,
  • przewlekłe zapalenia krtani i towarzysząca temu chrypka,
  • stan zapalny przełyku,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • naloty na języku,
  • bóle brzucha.

Niepokój u chorego powinna wzbudzić niespodziewana utrata wagi, pojawianie się krwawień z przełyku i trudności z przełykaniem. Objawy te wymagają pilnej konsultacji lekarza. Rozwijająca się choroba może doprowadzić do wystąpienia dysfagii, która jest stanem przedrakowym przełyku (tzw. przełyk Barretta). Efektem powikłań może być rak przełyku.

Zobacz także

Diagnostyka i leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego

Najczęstszym badaniem stosowanym w diagnostyce choroby refluksowej jest gastroskopia. Niekiedy konieczne jest wykonanie badania manometrycznego przełyku. Wyniki badań pozwolą na dobranie optymalnej terapii.

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego polega na podawaniu leków, które nazywa się inhibitorami pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, esomeprazol, ranitydyna). Niektóre z nich można kupić bez recepty.

Bywa, że terapia refluksu wymaga zabiegu operacyjnego. Podczas zabiegu przyszywa się pacjentowi ruchomą część żołądka wokół dolnej części przełyku (jest to tzw. fundoplikacja metodą Nissena). Operację można wykonać laparoskopowo. Po zabiegu pacjent wymaga kontynuacji leczenia farmakologicznego.

Dieta na refluks żołądkowo-przełykowy

W chorobach takich jak refluks przełykowo-żołądkowy dieta jest kluczowym elementem powstrzymującym rozwój tego schorzenia. Objawy towarzyszące chorobie niweluje częste spożywanie posiłków. Jeść należy wolno i niezbyt obficie. Temperatura potraw powinna być umiarkowana, żeby nie podrażniać przełyku. Z jadłospisu powinny zniknąć potrawy kwaśne i ostre, owoce cytrusowe, wyroby czekoladowe ‒ produkty te nasilają objawy choroby refluksowej.

Jako terapię wspomagającą stosuje się zioła na refluks żołądkowo-przełykowy. Mieszanki można kupić w sklepach zielarskich. W ich składzie znajduje się korzeń lukrecji, koper włoski, liść szałwii, prawoślaz i babka lancetowata. Napary z ziół pije się dwa razy dziennie.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. M. Banks, Choroba refluksowa przełyku: najnowsze badania i postępowanie, tłum. P. Lesiak, “Medycyna po Dyplomie” vol.19/Nr 10/październik 2010.
2. K. Kokurewicz, Choroba refluksowa przełyku, wyd. 2, Toruń 2010.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Ktoś obejmuje od tyłu starszą kobietę

Czym jest zastrzał? Przyczyny, objawy i leczenie stanów zapalnych w obrębie dłoni i stóp

Mężczyzna leży w szpitalu, ma założoną maseczkę do oddychania

Dusznica bolesna – zespół objawów wywołanych chorobą niedokrwienną serca. Na czym polega?

Mama dotyka dłońmi niemowlę zawinięte w pieluszkę

Syndrom Westa, czyli napady zgięciowe – objawy, leczenie, rokowania.Jak wygląda rehabilitacja dziecka z tą chorobą?

kobieta smaruje naleśnika masłem obok stoi miska z granolą,kubek z kawą oraz połówka pomarańczy

Jedziesz już do pracy a jesteś tylko „na kawie”? Dietetyczka podaje nam kilka powodów, dla których jutro zjesz grzecznie kanapkę!

Smutna kobieta siedzi w domu na kanapie i przytula koc

Depersonalizacja – zaburzenie psychopatologiczne manifestujące się utratą tożsamości. Jak wygląda terapia takich zaburzeń?

Kobieta na tle muru i jej kilka podobizn w formie cieni

Rozdwojenie jaźni – jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia dysocjacyjnych zaburzeń tożsamości?

Noga z zaznaczonym na czerwono punktem pięty

Czym jest i jak wygląda ostroga piętowa? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia powstałych w wyniku zmian zapalnych włókien

Lekarka w okularach robi badanie okulistyczne pacjentce w krótkich włosach

Bielmo na oku – przyczyny, objawy i leczenie zmętnienia rogówki. Czy można zapobiec temu schorzeniu?

Tabletki na drewnianej dużej łyżce

Neuroleptyki – wskazania, rodzaje oraz działanie leków przeciwpsychotycznych. Jakie zaburzenia się nimi leczy?

Olulista wykonuje pacjentce badanie okulistyczne

Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia?

Lekarz pokazuje mężczyźnie zdjęcie rentgenowskie kręgoslupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – obraz choroby, przyczyny i leczenie. Jakimi ćwiczeniami można spowolnić rozwój choroby?

Wykrzywione dłonie starszej kobiety

Jak wygląda choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartroza wielostawowa, gonartroza, koksartroza i inne