Przejdź do treści

Refluks

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Refluks, inaczej choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa, polega na okresowym cofaniu się zawartości żołądka i jej przemieszczaniu do przełyku. Ten proces łączy się z przykrymi dolegliwościami takimi jak zgaga, objawiająca się m.in. pieczeniem w okolicach przełyku. Inne charakterystyczne objawy to częste, puste odbijania i cofanie się treści pokarmowej do gardła, ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu, problemy z połykaniem, ból przy połykaniu, krwawienie z przewodu pokarmowego.

Z refluksem mamy do czynienia wtedy, gdy mięśnie zamykające przejście między przełykiem a żołądkiem nie pracują we właściwy sposób. Zadaniem tych mięśni jest przepuszczanie jedzenia do żołądka i zapobieganie powrotowi treści żołądkowych do przełyku. Tymi mięśniami są przepona i dolny zwieracz przełyku. Dolegliwości refluksowe mogą także pojawiać się w przypadku przepukliny przełyku.

Refluks dotyka obu płci i może występować zarówno u małych dzieci, jak i osób w zaawansowanym wieku. Najczęściej jednak jest diagnozowany u osób po 40. roku życia. U dzieci objawy występują rzadziej, jednak mogą pojawiać się już nawet u niemowląt. Bardzo powszechnie refluks występuje u kobiet w ciąży.

Leczenie zachowawcze polega na podawaniu leków, które zmniejszają kwasowość soku żołądkowego. W przypadku powikłań lub nieudanego leczenia zachowawczego stosuje się zabieg chirurgiczny (tzw. fundoplikacja – w przypadku przepukliny rozworu przełykowego worek przepuklinowy może być operacyjnie ściągnięty z klatki piersiowej i przyszyty tak, że pozostaje w obrębie brzucha) wykonywany często techniką laparoskopową.

Zapobieganie refluksowi polega na: zmniejszeniu masy ciała u chorych z nadwagą lub otyłością, uniesieniu wezgłowia łóżka, unikaniu przyjmowania pozycji leżącej przez dwie–trzy godziny po posiłku, zaprzestanie palenia tytoniu, unikanie pokarmów wywołujących refluks (kawa, alkohol, czekolada, pokarmy tłuste), unikanie pokarmów kwaśnych, które wywołują zgagę (cytrusy, napoje gazowane, ostre przyprawy).

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

5 dolegliwości, które nie pozwalają się wyspać

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

Nieświeży oddech – skąd się to bierze?!

5 sposobów na zgagę

5 sposobów na zgagę

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Panowie, poluzujcie paski!

Panowie, poluzujcie paski!

Dieta eliminacyjna

Dieta bogatoresztkowa