Syrop wykrztuśny – na jaki rodzaj kaszlu stosować?
Przy pierwszych oznakach chorobowych np. kaszlu nie zawsze udajemy się do lekarza. Bardzo często staramy się pomóc sobie samodzielnie, wykupując lekarstwa bez recepty. Do jednych z takich możliwości należy syrop wykrztuśny.
Syrop wykrztuśny na kaszel
Przy lekkich objawach kaszlu można spróbować wyleczyć się przy pomocy leków z domowej apteczki. Syrop wykrztuśny jest jedną z pozycji, która w takich przypadkach jest pod ręką. Jeśli jednak podjęte działania nie przynoszą ulgi, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
W leczeniu kaszlu ważne jest to, by dobrać odpowiedni preparat do dolegliwości, które nas męczą. Rodzaj kaszlu ma kluczowe znaczenie przy wyborze właściwego syropu.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje kaszlu:
- kaszel mokry — w tym przypadku mamy do czynienia z odruchem wykrztuszania i gęstą wydzieliną. W leczeniu tego rodzaju kaszlu bardzo dobrze spisuje się właśnie syrop wykrztuśny,
- kaszel suchy — nie pojawia się tutaj odruch wykrztuśny, nie jest również produkowana wydzielina. W tym przypadku najlepszą opcją leczenia będzie syrop na kaszel suchy.
Zdarza się, że dany rodzaj kaszlu może przejść w infekcję mieszaną. I to powinno być zdiagnozowane przez lekarza, ponieważ pacjent sam nie jest w stanie trafnie dobrać odpowiedniego środka farmaceutycznego. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia i leków, które przyniosą ulgę, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Kaszel mokry a syrop wykrztuśny
Nigdy nie można bagatelizować kaszlu mokrego. Dlaczego? Ponieważ w bardzo szybki sposób może przeobrazić się w poważniejszą infekcję, która prowadzi do zapalenia oskrzeli, a nawet zapalenia płuc.
Niezależnie od tego, czy leczymy się sami, czy też z pomocą lekarza, syrop wykrztuśny jest koniecznością. Przede wszystkim ułatwia odkrztuszanie oraz usuwa zalegającą wydzielinę z gardła. Głównym jego zadaniem jest nasilenie kaszlu i szybsze pozbycie się flegmy z dróg oddechowych. Kaszlu mokrego nie można w żaden sposób hamować, aby nie pogorszyć swojego stanu.
Syrop tego rodzaju może mieć kilka form:
- syrop wykrztuśny z karbocysteiną,
- syrop wykrztuśny z ambroksolem,
- syrop wykrztuśny z bromheksyną.
W aptekach można znaleźć również syropy dedykowane do kaszlu mokrego, gdzie głównym składnikiem są zioła, takie jak:
- tymianek pospolity,
- pierwiosnek lekarski,
- bluszcz pospolity.
Tego rodzaju leki bez recepty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Dla kobiet spodziewających się dziecka polecane są specjalne syropy homeopatyczne. Nie mniej jednak każdą wątpliwość należy skonsultować z lekarzem.
Syrop wykrztuśny dla dzieci
Jeżeli u dziecka, które jeszcze nie przekracza pierwszego roku życia, pojawia się kaszel mokry, należy udać się z nim niezwłocznie do lekarza. Żaden syrop wykrztuśny, nawet ten bez recepty, nie może zostać podany bez konsultacji z ekspertem. Dlaczego? Ponieważ istnieje zagrożenie, że spowoduje np. biegunkę. Wszelkie syropy dla dzieci do 3 roku życia powinien przepisać lekarz pediatra.
Syrop wykrztuśny a godziny podawania
To mit, że syropy wykrztuśne należy spożywać do godziny 17. Jeżeli dobrze przyjrzymy się ulotkom, to w żadnej nie ma informacji dotyczącej godziny, o której plotki krążą już od bardzo dawna. Tego rodzaju środki farmaceutyczne powinny być stosowane nie później niż na 4 godziny przed snem ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny. Tak więc konkretna godzina nie jest wyznacznikiem, którego trzeba się trzymać.
W przypadku małych dzieci, którym zalecono syropy wykrztuśne, spożywanie powinno uwzględniać ewentualne drzemki, jakie miewają maluchy w różnym wieku.
Na rynku dostępne są również syropy na kaszel mokry, które mogą być z powodzeniem podawane bezpośrednio przed snem. Należą do nich te sporządzone na bazie wyciągu z liści bluszczu, gdyż ma on właściwości łagodzące odruch kaszlu i ułatwiające oddychanie.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Przez pół roku płakałam w poduszkę – widziałam, że moje dziecko potrzebuje pomocy, ale nikt tego nie zauważa”. Była w „czarnej dziurze”, teraz wyciąga z niej rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Operować endometriozę, czy nie operować? O dylematach w leczeniu tej trudnej choroby rozmawiamy z dr. Tomaszem Songinem
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
się ten artykuł?