Przejdź do treści

Syrop wykrztuśny – na jaki rodzaj kaszlu stosować?

Syrop wykrztuśny — na jaki rodzaj kaszlu stosować?
Syrop wykrztuśny — na jaki rodzaj kaszlu stosować?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przy pierwszych oznakach chorobowych np. kaszlu nie zawsze udajemy się do lekarza. Bardzo często staramy się pomóc sobie samodzielnie, wykupując lekarstwa bez recepty. Do jednych z takich możliwości należy syrop wykrztuśny.

Syrop wykrztuśny na kaszel

Przy lekkich objawach kaszlu można spróbować wyleczyć się przy pomocy leków z domowej apteczki. Syrop wykrztuśny jest jedną z pozycji, która w takich przypadkach jest pod ręką. Jeśli jednak podjęte działania nie przynoszą ulgi, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

W leczeniu kaszlu ważne jest to, by dobrać odpowiedni preparat do dolegliwości, które nas męczą. Rodzaj kaszlu ma kluczowe znaczenie przy wyborze właściwego syropu.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje kaszlu:

  • kaszel mokry — w tym przypadku mamy do czynienia z odruchem wykrztuszania i gęstą wydzieliną. W leczeniu tego rodzaju kaszlu bardzo dobrze spisuje się właśnie syrop wykrztuśny,
  • kaszel suchy — nie pojawia się tutaj odruch wykrztuśny, nie jest również produkowana wydzielina. W tym przypadku najlepszą opcją leczenia będzie syrop na kaszel suchy.

Zdarza się, że dany rodzaj kaszlu może przejść w infekcję mieszaną. I to powinno być zdiagnozowane przez lekarza, ponieważ pacjent sam nie jest w stanie trafnie dobrać odpowiedniego środka farmaceutycznego. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu zdrowia i leków, które przyniosą ulgę, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Kaszel mokry a syrop wykrztuśny

Nigdy nie można bagatelizować kaszlu mokrego. Dlaczego? Ponieważ w bardzo szybki sposób może przeobrazić się w poważniejszą infekcję, która prowadzi do zapalenia oskrzeli, a nawet zapalenia płuc.

Niezależnie od tego, czy leczymy się sami, czy też z pomocą lekarza, syrop wykrztuśny jest koniecznością. Przede wszystkim ułatwia odkrztuszanie oraz usuwa zalegającą wydzielinę z gardła. Głównym jego zadaniem jest nasilenie kaszlu i szybsze pozbycie się flegmy z dróg oddechowych. Kaszlu mokrego nie można w żaden sposób hamować, aby nie pogorszyć swojego stanu.

Syrop tego rodzaju może mieć kilka form:

  • syrop wykrztuśny z karbocysteiną,
  • syrop wykrztuśny z ambroksolem,
  • syrop wykrztuśny z bromheksyną.

W aptekach można znaleźć również syropy dedykowane do kaszlu mokrego, gdzie głównym składnikiem są zioła, takie jak:

  • tymianek pospolity,
  • pierwiosnek lekarski,
  • bluszcz pospolity.

Tego rodzaju leki bez recepty nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Dla kobiet spodziewających się dziecka polecane są specjalne syropy homeopatyczne. Nie mniej jednak każdą wątpliwość należy skonsultować z lekarzem.

Syrop wykrztuśny dla dzieci

Jeżeli u dziecka, które jeszcze nie przekracza pierwszego roku życia, pojawia się kaszel mokry, należy udać się z nim niezwłocznie do lekarza. Żaden syrop wykrztuśny, nawet ten bez recepty, nie może zostać podany bez konsultacji z ekspertem. Dlaczego? Ponieważ istnieje zagrożenie, że spowoduje np. biegunkę. Wszelkie syropy dla dzieci do 3 roku życia powinien przepisać lekarz pediatra.

Syrop wykrztuśny a godziny podawania

To mit, że syropy wykrztuśne należy spożywać do godziny 17. Jeżeli dobrze przyjrzymy się ulotkom, to w żadnej nie ma informacji dotyczącej godziny, o której plotki krążą już od bardzo dawna. Tego rodzaju środki farmaceutyczne powinny być stosowane nie później niż na 4 godziny przed snem ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny. Tak więc konkretna godzina nie jest wyznacznikiem, którego trzeba się trzymać.

W przypadku małych dzieci, którym zalecono syropy wykrztuśne, spożywanie powinno uwzględniać ewentualne drzemki, jakie miewają maluchy w różnym wieku.

Na rynku dostępne są również syropy na kaszel mokry, które mogą być z powodzeniem podawane bezpośrednio przed snem. Należą do nich te sporządzone na bazie wyciągu z liści bluszczu, gdyż ma on właściwości łagodzące odruch kaszlu i ułatwiające oddychanie.

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.