Przejdź do treści

Szkła progresywne – wskazania, zalety oraz cena

Szkła progresywne - wskazania, zalety oraz cena
Szkła progresywne - wskazania, zalety oraz cena
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szkła progresywne znacznie ułatwiają życie, ale trzeba wziąć pod uwagę zarówno ich wady, jak i zalety. Na rynku pojawiły się w 1959 roku i nazywały się Varilux. Na tą chwilę na rynku jest wielu różnych producentów szkieł progresywnych.

Szkła progresywne – dla kogo?

Szkła progresywne będą odpowiednie dla osób, które zmagają się ze starczowzrocznością, a przypadłość ta dotyczy większości osób po 40. roku życia. Starczowzroczność wynika z utraty naturalnej giętkości soczewki w oku. Odczuwane jest to w postaci zmęczonych oczu i bólów głowy.

Dzięki szkłom progresywnym widzi się wyraźnie zarówno z bliska, jak i z oddali. Mając szkła progresywne poprawia się komfort widzenia, ponieważ można dostrzec każdy szczegół. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z wadami wzroku.

Szkła progresywne – zalety

Główną zaletą szkieł progresywnych jest to, że zastępują one kilka par okularów na raz. Nie trzeba mieć przy sobie okularów do czytania i takich, których używa się osobno do jazdy samochodem i do widzenia w dal. Kolejną zaletą jest ogromny wybór szkieł progresywnych, które mają bardzo dobrą jakość. Ostatnią, ale też ważną zaletą jest komfort, jaki możemy uzyskać poprzez noszenie szkieł progresywnych.

Szkła progresywne – wady

Największe wady szkieł progresywnych zauważą osoby, które wykonują pracę biurową i takie, które nieustannie siedzą przed komputerem, ponieważ posiadacze szkieł progresywnych przed komputerem będą mieli węższy obraz. W takim wypadku sytuację poprawią soczewki półprogresywne.

Wadą szkieł progresywnych jest również czas adaptacji. U jednych osób będzie on wynosił kilkadziesiąt godzin, a u innych nawet kilka tygodni. Szkła progresywne powodują, że widzi się kilka obrazów jednocześnie, ale nawet pomimo dyskomfortu nie wolno sięgać po poprzednie okulary, ponieważ oczy na nowo będą musiały się do wszystkiego przyzwyczajać, a temu towarzyszyć będzie zmęczenie oczu.

Po szkła progresywne nie powinny sięgać osoby, które mają dużą różnicę między widzeniem bliskim, a dalekim. Nie są polecane też dla osób, które cierpią z powodu zeza, zaburzeń błędnika, różnowzroczności, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy i jaskry.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.