Ból pleców

Ból pleców może być odczuwany w każdym segmencie grzbietu. Najczęściej występuje ból pleców na dole, czyli ból pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Bez względu na to, jakiego fragmentu dotyczy, silny ból pleców ogranicza swobodne funkcjonowanie. Jak leczyć ból pleców i do kogo się z nim zgłosić?

Ból pleców jest oznaką zaburzeń pracy układu kostno-mięśniowego i nerwowego kręgosłupa, tkanek przykręgosłupowych oraz elementów układu ruchu obręczy barkowej i biodrowej. W zależności od podłoża zmian wywołujących np. ból pleców z lewej strony lub ból pleców w nocy, należy zgłosić się do specjalisty, który ustali przyczynę i ustawi program leczenia.

Ból pleców na dole

Bez względu, czy dokucza nam ból pleców po prawej stronie, czy ból pleców po lewej stronie, dolegliwości fizyczne pleców i kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego obniżają ogólną jakość życia. Przyczyn dolegliwości jest wiele i w zależności od podłoża zmian bólowych warto podjąć jak najszybsze leczenie, aby ograniczyć rozwijanie się choroby oraz wyeliminować dyskomfort.

Przyczyny bólu pleców w dolnej części najczęściej są efektem uszkodzenia mechanicznego struktur składających się na kręgosłup lędźwiowy i krzyżowy, tzn. kręgów, krążków międzykręgowych, ścięgien, więzadeł, mięśni oraz nerwów i stawów.

Zobacz także: Ból pleców w odcinku lędźwiowym

Uszkodzenia mechaniczne tkanek kręgosłupa mogą wystąpić z powodu:

  • zmian zwyrodnieniowych i zwyrodnieniowo-wytwórczych odcinka lędźwiowego, uszkodzenia krążków międzykręgowych i przesuwania się ich w przestrzeniach międzykręgowych,
  • osteoporozy i zaburzeń związanych z ubytkiem tkanki kostnej kręgów,
  • przeciążeń układu mięśniowego kręgosłupa i tkanek przykręgosłupowych, nawykowej nieprawidłowej postawy ciała i wad wrodzonych,
  • otyłości, mało aktywnego tryb życia,
  • ciąży,
  • zaburzeń pracy organów wewnętrznych, np. narządów rodnych, nerek, trzustki czy jelit.

Jaki lekarz na ból pleców?

Ponieważ wiele jest rodzajów bólu pleców i wiele przyczyn jego występowania, wybór odpowiedniego specjalisty może być wyzwaniem. Pierwszym lekarzem, do jakiego należy się udać z objawem bólu pleców bez względu na lokalizację, jest lekarz pierwszego kontaktu.

Lekarz pierwszego kontaktu (lekarz rodzinny lub internista) jako pierwszy dokonuje wstępnej diagnostyki, ocenia objawy bólowe pleców oraz udziela porad co do metod walki z bólem w warunkach domowych, a w razie potrzeby ustala farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną. Ponadto rozpoznaje tzw. czerwone flagi, czyli zespół symptomów, przy wystąpieniu których konieczna jest konsultacja specjalistyczna. W związku z tym internista może skierować pacjenta do lekarza specjalisty w celu wykonania dalszych badań diagnostycznych i ustalenia leczenia.

Fizjoterapeuta również może być osobą pierwszego kontaktu w przypadku bólu pleców, można również do niego trafić z zalecenia ortopedy, reumatologa lub neurologa. Fizjoterapeuta przeprowadzi badanie układu ruchu i opracuje program ćwiczeń, zastosuje fizykoterapię w gabinecie oraz udzieli wskazówek na temat funkcjonowania w domu i pracy.

Neurolodzy, neurochirurdzy oraz ortopedzi to wysoko wykwalifikowani specjaliści w diagnostyce i leczeniu bólu pleców o różnych przyczynach. W przebiegu konsultacji, specjaliści kwalifikują do zabiegów chirurgicznych odciążających uciśnięte tkanki kręgosłupa i przebudowujących bolesne struktury. Inni specjaliści, do których kierowane są osoby z bólem pleców to reumatolodzy..

Zobacz także: Ból pleców na dole

Co na ból pleców?

W leczeniu bólu pleców na dole wykorzystuje się elementy rehabilitacji ruchowej. Ćwiczenia na ból pleców na dole polegają na wzmocnieniu osłabionych i wiotkich partii mięśni, rozciągnięciu przykurczonych struktur mięśniowych i stawowych oraz odpowiedniej relaksacji po wysiłku oraz w ciągu dnia. Szczególnie poleca się gimnastykę poranną i korekcyjną jako część rehabilitacji leczniczej, ale również jako profilaktykę wystąpienia zmian strukturalnych kręgosłupa w przyszłości. Ćwiczenia ruchowe warto uzupełnić masażem i terapią manualną, aktywnością rekreacyjną i zmianą trybu życia na bardziej aktywny.

Zobacz także: Ból pleców między łopatkami

Domowe sposoby na ból pleców

Kiedy pojawia się nagły i silny ból pleców na dole, warto przyjąć odciążającą pozycję ułożeniową. Pozycja dobierana jest indywidualnie w zależności od rodzaju bólu i objawów, jakie wywołuje. Uniwersalna jest pozycja „krzesełkowa” oraz pozycja embrionalna. Podczas leżenia na boku warto podłożyć między kolana poduszkę lub zwinięty koc, co odciąży górne biodro i zapewni prawidłowe krzywizny kręgosłupowi.

Pojawiający się ból pleców w ciąży często ogranicza funkcjonowanie kobiety w życiu codziennym. Nie jest on groźny dla zdrowia, ponieważ po urodzeniu dziecka kręgosłup zostaje odciążony i powraca do naturalnego kształtu. Ból pleców w ciąży można złagodzić przez odpowiednie pozycje odpoczynku i tryb codziennej aktywności.

Zobacz także: Ból pleców w ciąży

Najnowsze