Refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy należy do najczęściej występujących dolegliwości gastrycznych. Oprócz typowej zgagi wśród zgłaszanych objawów pojawiają się chrypka, ucisk w gardle oraz uczucie duszności przy refluksie. Warto pamiętać, że u niektórych chorych może wystąpić refluks bez zgagi. Postępowanie lecznicze obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia oraz farmakoterapię.

Nieleczony refluks nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale niewątpliwie znacząco pogarsza jego jakość. Zioła na refluks czy inne domowe sposoby są mniej skuteczne niż leki dostępne w aptece, ale na pewno najbezpieczniejsze, zwłaszcza u kobiet w ciąży czy małych dzieci. Leków na refluks żołądka nie należy nadużywać.

Co to jest refluks? Objawy

W naukach medycznych wyróżnia się trzy rodzaje refluksu, z których najpopularniejszy jest refluks żołądkowo-przełykowy (inaczej choroba refluksowa żołądka). Dolegliwość objawia się zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, któremu towarzyszy uczucie pieczenia za mostkiem (zgaga), nasilające się w pozycji leżącej, zwłaszcza po obfitym posiłku. Refluks żołądka może również dawać objawy nietypowe, jak chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech oraz ból w klatce piersiowej. Szczególnie uciążliwy jest refluks w nocy. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i oddechowego mogą współwystępować z objawami ogólnymi, takimi jak spadek masy ciała czy utrata apetytu. Do najczęstszych powikłań choroby refluksowej należą nadżerki przełyku, krwawienia, owrzodzenia oraz refluksowe zapalenie przełyku.

Drugim rodzajem dolegliwości jest refluks dwunastniczo-żołądkowy (inaczej refluks żółciowy), który charakteryzuje się zarzucaniem żółci do żołądka i przełyku. Zarzucana treść ma charakter silnie zasadowy, stąd stosuje się również nazwę refluks alkaliczny w odróżnieniu od kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego. Najmniej znany jest refluks pęcherzowo-moczowodowy, związany z cofaniem się moczu z pęcherza moczowego do moczowodów i nerek.

Dowiedz się więcej: Objawy refluksu żołądka

Refluks – leczenie farmakologiczne

W leczeniu choroby refluksowej żołądka stosowane są przede wszystkim inhibitory pompy protonowej (IPP) hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku, działające poprzez hamowanie pompy protonowej. Omeprazol, pantoprazol i inne inhibitory pompy podawane są w formie kapsułek i tabletek dojelitowych. Równie popularne na refluks żołądka są inhibitory wydzielania kwasu solnego z grupy antagonistów receptora histaminowego typu 2 (ranitydyna, famotydyna), dostępne w formie tabletek musujących lub tabletek do połykania. Kolejną grupę leków na refluks żołądkowo-przełykowy stanowią środki zobojętniające kwas solny, czyli preparaty alkalizujące. Dostępne są zwykle w postaci leków złożonych, opartych na solach magnezu i glinu, w formie tabletek do ssania, tabletek do rozgryzania i żucia lub zawiesin doustnych.

Leki na refluks żołądka bardzo często są nadużywane lub stosowane w sposób niezgodny z zaleceniami. Tymczasem środki zmieniające pH (odczyn) treści żołądkowej mogą zaburzać wchłanianie wielu leków, czyli wchodzić w interakcje lekowe.

Refluks – leczenie domowe

Należy pamiętać, że każdy lek może być źródłem działań niepożądanych oraz wchodzić w interakcje lekowe. Farmakoterapia, a tym bardziej leczenie operacyjne, powinny być stosowane w ostateczności. Tym bardziej, że niektóre choroby, w tym choroba refluksowa żołądka, nie zawsze wymagają interwencji farmakologicznej. W większości wypadków dolegliwościom można zapobiec, trzymając się podstawowych zaleceń dietetycznych. Pomocne mogą być też zioła na refluks żołądkowo-przełykowy, zwłaszcza liść melisy, kwiatostan rumianku i korzeń prawoślazu. Z kolei picie wywaru (kleiku) z nasion lnu to sprawdzony sposób na leczenie gardła przy refluksie.

Jak pozbyć się refluksu żołądka? Leczenie dietą

Specjaliści przyznają, że zmiana diety może ograniczyć objawy refluksu żołądka oraz zapobiec jego wystąpieniu. Refluks żołądkowo-przełykowy nasila się po spożyciu ostrych przypraw, niektórych warzyw (np. czosnku) oraz owoców, zwłaszcza cytrusowych, a także napojów słodzonych, gazowanych, alkoholowych i kawy. Dietetycy zalecają więc unikanie pokarmów i napojów, które nasilają dolegliwości gastryczne, a także spożywanie posiłków o małej objętości, nie później niż 2 godziny przed snem. Spośród płynów polecają niegazowaną wodę mineralną oraz napary z ziół.

Dowiedz się więcej: Dieta przy refluksie żołądka

Jak wyleczyć refluks żołądkowo-przełykowy w ciąży?

U kobiet w ciąży na refluks żołądka zalecana jest przede wszystkim modyfikacja stylu życia, w tym zmiana diety. Są to działania mające na celu zapobieganie objawom refluksu. W przypadku nasilonych dolegliwości terapię zaczyna się od podania środków zobojętniających żołądkowy kwas solny. Bezpieczne w ciąży są sole magnezu oraz wapnia (przeciwwskazane są związki glinu). W razie ich nieskuteczności, można podać lek hamujący wydzielanie kwasu solnego, np. ranitydynę. Dopuszcza się stosowanie leków z grupy IPP, np. omeprazolu, ale tylko wtedy, gdy korzyści płynące z podania leku znacząco przewyższają zagrożenie dla płodu. Warto wiedzieć, co na refluks żołądka można podać kobiecie w ciąży, a które leki są ściśle przeciwwskazane, aby ograniczyć ryzyko toksycznego wpływu leku na rozwój płodu.

Zobacz także: Refluks u niemowlaka

Najnowsze