Przejdź do treści

To może się zdarzyć, jeśli będziesz nosić zbyt obcisłe ubrania. Pani Fizjotrener ostrzega

Noszenie ciasnych ubrań nie jest dobrym rozwiązaniem \źródło: unplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Chcesz, żeby brzuch wyglądał szczupło? To nie wybieraj wyszczuplających spodni, bielizny, gorsetów!” – apeluje Pani Fizjotrener na swoim profilu na Instagramie. Specjalistka w zamieszczonym nagraniu wyjaśnia, czym może skończyć się ściskanie brzucha. I proponuje inne, bezpieczniejsze rozwiązania.

Twoje jelita nie pracują swobodnie

Gosia Włodarczyk, znana w przestrzeni internetowej jako Pani Fizjotrener, ostatnio na swoim profilu na Instagramie poruszyła temat związany z optycznym wyszczuplaniem swojego ciała. Zdaniem specjalistki, ściskając brzuch, można nie tylko pogorszyć jego wygląd, ale także wygląd blizny po cesarskim cięciu, a nawet osłabić mięśnie dna miednicy. Zdarzy się to wtedy, jeśli kobieta używa gorsetu po porodzie, pasów/gorsetów do treningu, czy po prostu zakłada bardzo ciasne spodnie. Gosia Włodarczyk przekonuje, że wtedy nieświadomie szkodzi się swojemu ciału. Dlaczego tak się dzieje? Autorka nagrania wyjaśnia to w kilku punktach:

  1. Jak pisze, w jamie brzucha panuje pewne ciśnienie. Kiedy ściśnie się brzuch ciasnym strojem, przemieszcza się ono najczęściej ku dołowi napierając na dno miednicy, a w dłuższej perspektywie osłabiając je.
  2. Kolejny problemem jest to, że w ten sposób zaburza się krążenie krwi i limfy. Chce się wyglądać szczuplej, ale efekt jest całkowicie odwrotny: brzuch wygląda na większy, może pojawić się nierówna faktura tkanki. Dodatkowo, przez ściśnięte jelita mogą wystąpić u nas nieprzyjemne dolegliwości: wzdęcia i zaparcia. A to dlatego, że w takich warunkach jelita nie pracują swobodnie.
  3. Na baczności muszą się mieć mamy, które urodziły przez cesarskie cięcie. Takie praktyki ze ściskaniem brzucha mogą uciskać bliznę, co w efekcie prowadzi do jej zaczerwienia, sztywnienia i pogrubienia.
  4. Gosia Włodarczyk w ostatnim punkcie ostrzega także, że aby zapewnić ciału stabilizację i prawidłowy oddech, mięśnie brzucha muszą mieć swobodę zarówno w rozluźnianiu się jak i napinaniu. „Ściśnięte nie mogą pełnić swojej funkcji”- podkreśla.

I apeluje:

Wybieraj spodnie z miękkich materiałów z szeroką i miękką gumką

Ma także dobrą wiadomość dla wielbicielek jeansów: wystarczy wybrać te, mające w swoim składzie sporo elastanu. Natomiast gorsety powinny wylądować w koszu.

kobieta w białym body

Pani Fizjotrener: kim jest?

Gosia Włodarczyk, znana w sieci jako Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, która chętnie dzieli się wiedzą medyczną w mediach społecznościowych. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil @pani_fizjotrener obserwuje 138 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.