3 min.
Ułożenie języka a dno miednicy. Uważaj, żeby sobie nie zaszkodzić

Ułożenie języka a dno miednicy - co łączy jedno z drugim? Wbrew pozorom bardzo dużo / fot. Hernan Acuña, GettyImages
To, że brzuszki wpływają (negatywnie!) na mięśnie dna miednicy, wiedzą już chyba wszyscy. Ale język? Jakie znaczenie ma jego ułożenie? Wyjaśnia w najnowszym wpisie na Instagramie fizjoterapeutka uroginekologiczna Urszula Kepen.
Język a dno miednicy
Wydaje ci się, że język i dno miednicy to dwie całkiem odrębne części ciała, które nie mają ze sobą nic wspólnego? Nic bardziej mylnego.
„Nieprawidłowo ułożony w spoczynku język rzutuje na szereg dolegliwości, od zaburzenia oddechu po postawę. A przez swoje połączenie z przeponą wpływa także na dno miednicy” – wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie Ula Kepen, fizjoterapeutka uroginekologiczna.
Skąd taka zależność? Jak wyjaśnia ekspertka, ustawienie języka wpływa na przeponę oddechową, a ta działa synergicznie z mięśniami dna miednicy, mięśniem poprzecznym brzucha oraz wielodzielnym kręgosłupa. To właśnie te mięśnie tworzą tzw. core.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Prawidłowe ustawienie języka
Prawidłowe ustawienie języka pomoże nam między innymi w zmaganiach z bruksizmem, bólem szyi i karku, bólami głowy, uczuciem napięcia w okolicy twarzoczaszki oraz potylicy. Ekspertka tłumaczy krok po kroku, jak to zrobić:
- Czubek języka leży na podniebieniu za górnymi zębami.
- Cała długość języka przylega do podniebienia twardego, podstawa do podniebienia miękkiego w głębi jamy ustnej.
- Usta są zamknięte, a zęby lekko rozszczelnione (rozluźnione mięśnie twarzy).
Jak dodaje Kepen, takie ustawienie języka aktywuje również mięśnie i gardła i szyi, pozwalając na prawidłowe połykanie oraz oddychanie, ale wspomaga też prawidłowe ustawienie głowy i szyi.
Urszula Kepen
To fizjoterapeutka, która specjalizuje się w opiece okołoporodowej i fizjoterapii uroginekologicznej. Zajmuje się między innymi takimi problemami, jak: nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki dna miednicy.
„Życie zawodowe zawsze przenika do prywatnego. W moim przypadku jest to głównie zainteresowanie psychospołeczną sytuacją kobiet oraz seksuologią” – tak sama o sobie mówi.
Swoją pasją Urszula Kepen dzieli się na instagramowym profilu @moje_cialo. Obserwuje go niemal 10 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Fizjoterapeuci wykonują wspaniałą pracę. Ale zarabiają 1800 zł na rękę i żeby zarobić godnie, pracują po 12 godzin przez 7 dni w tygodniu” – mówi fizjoterapeutka Sandra Osipiuk

„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą

„Mamy do wykonania pracę ze złością i wstydem. Dotyczy to nie tylko cipki, ale też tego, jak się czujemy z naszymi pośladkami” – mówi Agata Loewe
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023