Przejdź do treści

W jaki sposób nieświadomie robimy krzywdę swojej szyi? Ostrzega fizjoterapeuta Kamil Kozakowski

W jaki sposób nieświadomie robimy krzywdę swojej szyi? Ostrzega fizjoterapeuta Kamil Kozakowski
W jaki sposób nieświadomie robimy krzywdę swojej szyi? Ostrzega fizjoterapeuta Kamil Kozakowski / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydaje ci się, że dbasz o swoją szyję – starasz się ją rozciągać i jej nie nadwyrężać? Jest jednak mnóstwo rzeczy, które mogą sprawić, że twoje wysiłki pójdą na marne. Wylicza je fizjoterapeuta Kamil Kozakowski w swoim ostatnim wpisie na Instagramie. 

Szyja tego nie lubi

Co sprawia, że nasza szyja cierpi? Takich czynników jest wiele i nie ze wszystkich możesz zdawać sobie sprawę. Ale uwierz mi, po jakimś czasie dadzą o sobie znać.

  1. Stres – jak wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie Kamil Kozakowski, długotrwały stres absolutnie nie służy mięśniom szyi. Stają się one wtedy mimowolnie napięte i bolesne.
  2. Długie przyjmowanie jednej pozycji przed komputerem – i nie chodzi tu wcale o jedną konkretną pozycję, ale o to, żeby czasem zmieniać sposób, w jaki siedzimy. Dzięki temu szyja nas nie będzie bolała.
  3. Urazy i wypadki – w tym przypadku ból może pojawić się dopiero po jakimś czasie. „Czasem są to tygodnie, czasem miesiące” – wyjaśnia fizjoterapeuta.
  4. Nieodpowiednia poduszka do spania –  Kozakowski podkreśla, że błędem jest zarówno spanie na zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej poduszce.
Iga Majewska - Warsaw Pilates

Rodzaje ćwiczeń na ból karku i szyi

Równolegle z dbaniem o to, żeby nasza szyja nie była nadwyrężana na co dzień, warto też poznać odpowiednie ćwiczenia. Jeśli będziesz robiła je regularnie, sprawią, że uwolnisz się od bólu szyi. Dzielimy je na:

  • ćwiczenia rozciągającerozluźniają kark i szyję; warto zadbać o to, żeby poświęcić na ich wykonywanie co najmniej kilka minut dziennie, szczególnie jeśli już towarzyszy ci ból karku i ból szyi – zmniejszenie napięcia dzięki tym ćwiczeniom w dłuższej perspektywie pomoże ci wyeliminować objawy; jeżeli masz pracę, która sprzyja dolegliwościom, regularnie rób przerwy na wykonywanie choćby 1-2 ćwiczeń rozluźniających kark i szyję;
  • ćwiczenia wzmacniające – wśród nich możemy wymienić ćwiczenia na kark i szyję, które zwiększają siłę mięśni górnej części pleców, odpowiedzialnych za utrzymywanie i stabilizowanie szyi; w tej grupie są m.in. ćwiczenia izometryczne, które polegają na aktywnym napinaniu mięśni.

Kamil Kozakowski

Kamil Kozakowski to fizjoterapeuta aktywny w mediach społecznościowych, gdzie pomaga swoim obserwatorom i obserwatorkom zrozumieć, skąd biorą się różne bóle, z którymi się zmagają, i wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić. Jego profil na Instagramie cieszy się coraz większą popularnością. „Człowiek to nie tylko kości i mięśnie” – podkreśla w swoim opisie na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kamil Kozakowski (@kamil_kozakowski)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.