Przejdź do treści

„W środku nocy obudził mnie przeszywający ból w nodze. Bolało tak, że aż płakałem”. Liam Neeson opowiedział o swojej przypadłości związanej z piciem… kawy

Liam Neeson odkrył przyczynę bolesnej przypadłości\ Photo by Samuel de Roman/WireImage/GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Liam Neeson, aktor najbardziej znany z ról twardzieli w filmach akcji, w jednym z wywiadów przyznał, że przez wiele miesięcy zmagał się przewlekłym bólem. Cierpienie było tak silne, że uniemożliwiało normalne funkcjonowanie. Jak się później okazało, przyczyną choroby było nadmierne spożycie kawy. 

Nadmiar kwasu mlekowego powodował ból

Liam Neeson to amerykański aktor irlandzkiego pochodzenia, któremu drogę do popularności zapewniła główna rola w kultowej „Liście Schindlera” Stevena Spielberga. Kariera aktora drugi raz nabrała rozpędu dzięki „Uprowadzonej”, produkcji, która okazała się międzynarodowym hitem. W najnowszym amerykańskim thrillerze akcji „Memory” wcielił się w postać zabójcy. Aktor, który ma 70- lat, cieszy się młodzieńczym wyglądem i sprawnością, ale jeszcze niedawno miał poważne problemy ze zdrowiem.

Jak podaje portal express.co.uk, Neeson borykał się z silnymi skurczami nóg. Okazuje się, że głównym winowajcą jego dolegliwości była kawa. Zawarta w niej kofeina wypłukiwała z jego z organizmu magnez, powodując silne skurcze, ale jednocześnie sprawiała, że w mięśniach gromadził się w nadmiarze kwas mlekowy.

Kwas mlekowy to związek organiczny, wytwarzany w organizmie pod wpływem przemian metabolicznych. W chemii określany jest mianem kwasu 2-hydroksypropanowego, natomiast w przemyśle oznaczany jest jako E270. Zaliczany jest on do grupy hydroksykwasów. Kwas mlekowy powstaje u ludzi w procesie beztlenowej glikolizy, czyli spalania glukozy, będącej głównym źródłem energii dla pracujących mięśni. Cały proces odbywa się podczas niedoboru tlenu – kiedy jest go za mało, dochodzi do fermentacji mlekowej, w wyniku której powstaje kwas mlekowy. Jego stężenie wzrasta po spożyciu kofeiny. Tak właśnie było w przypadku Liama Neesona.

Damian Parol / Archiwum prywatne

Skurcze mięśni nóg

Skurcze mięśni nóg to dolegliwość polegająca na nagłej zmianie długości i napięcia mięśni kończyny dolnej. Najczęstsze są skurcze mięśni łydkiBolesne skurcze nóg często występują w towarzystwie skurczów palców stóp. Wówczas oprócz wyraźnie napiętej i twardej łydki obserwuje się zgięcie podeszwowe stawu skokowego z jednoczesnym zgięciem grzbietowym palców. Bolesne skurcze palców u nóg i podudzia utrzymują się od kilku do kilkudziesięciu sekund i występują najczęściej podczas odpoczynku i w nocy. Przyczyny skurczów nóg są bardzo różne. Częste skurcze mogą stanowić objaw chorób lub zaburzeń na tle neurologicznym, krążeniowym, ruchowym i metabolicznym.

Bolące mięśnie - co robić?

Objawy przedawkowania kofeiny

Nadmiar kofeiny sprawia, że możemy poczerwienieć na twarzy, a mięśnie zaczną drgać. W parze z tym mogą iść bóle żołądka a także:

Jeżeli po wypiciu kawy pojawi się u ciebie minimum pięć z tych objawów, to najprawdopodobniej chodzi o zatrucie kofeiną.

Żeby doszło do zatrucia kofeiną, nie trzeba dużo. Uznaje się, że zdrowy człowiek może bez obaw przyjąć zaledwie 200 do 300 mg kofeiny dziennie. A to oznacza około czterech espresso (od 40 do 75 mg), jedną lub dwie „zalewajki” (do 200 mg), najwyżej dwie latte z sieciówki (ok. 100-150 mg) lub dwie cappuccino (ok. 150 mg). Ten poziom jest jeszcze niższy u osób starszych, kobiet w ciąży i cierpiących z powodu problemów z sercem oraz cukrzycy typu II.

Dawka śmiertelna kofeiny to 10 do 13 gramów, czyli mniej więcej 23 litry kawy wypite w krótkim czasie. Rzecz trudna do zrobienia. Nadużywanie kawy koreluje z większą śmiertelnością i wg. Mayo Clinic osoby pijące ponad cztery filiżanki dziennie są o 21 proc. bardziej narażone na zgon przed 55. rokiem życia. Tu jednak nie musi chodzić o samą kofeinę, ale też o styl życia, który się często z jej nadużywaniem wiąże.

źródło:express.co.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.