3 min.
Serce masz tylko jedno. Jak o nie zadbać?

Zdjęcie: iStock
Najnowsze
26.02.2021
Wdowi garb – przyczyny, objawy, ćwiczenia, jak się pozbyć
26.02.2021
„Maseczka okazała się wystarczającym zabezpieczeniem!”. Adam Niedzielski komentuje negatywny wynik testu na koronawirusa
26.02.2021
Jak wyglądają skutki wychowywania dziewczynek w duchu „grzeczności”? Wyjaśnia Magda Korczyńska
26.02.2021
Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień. „Powinniśmy myśleć raczej o innych ludziach niż o sobie” – uważa
26.02.2021
W USA pojawił się nowy wariant koronawirusa. Jedna mutacja szczepu szczególnie niepokoi naukowców
Większość osób na pytanie dotyczące dbania o układ krążenia, uśmiecha się i odpowiada to o serce można dbać? A jednak, dbanie o układ sercowo-naczyniowy zaczyna się w codziennych nawykach. Jedni powiedzą, że nie warto, gdy nie ma się zwiększonego ryzyka występowania chorób tego układu, lekarze jednak zalecają dbanie o swoje serduszko, nawet ze względu na jakość własnego życia.
Serce: fakty
- Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów w populacji polskiej oraz ważną przyczyną inwalidztwa, co zwiększa koszty wydatkowane na ochronę zdrowia.
- Miażdżyca – choroba przewlekła, rozwijająca się wiele lat, często bezobjawowo, jest podstawowym procesem patologicznym chorób sercowo-naczyniowych.
- Niestety, zawał serca, udar mózgu czy nawet zgon pojawiają się nagle – często zanim przybędzie pomoc medyczna.
- Bazując na wcześniejszych publikacjach naukowych, główne czynniki ryzyka tych chorób można modyfikować, tym samym zmniejszamy chorobowość i umieralność.
Serce: czynniki ryzyka
Zacznijmy od niepodlegających modyfikacji czynników ryzyka, do których możemy zaliczyć wiek, płeć oraz występowanie w rodzinie. Wraz z wiekiem zapadalność wzrasta, u mężczyzn granicą jest wiek 45 lat, a u kobiet 55 lat. Dodatkowo, to właśnie mężczyźni są bardziej narażeni niż kobiety przed menopauzą. Niemodyfikowalnym czynnikiem jest również wczesne występowanie w rodzinie choroby niedokrwiennej serca, a także choroby tętnic na podłożu miażdżycowym.
Do czynników ryzyka podlegających modyfikacji możemy zaliczyć:
- Nieprawidłowe żywienie, czyli spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu oraz nieprawidłowy stosunek makroelementów w diecie. Warto zastąpić pokarmy bogate w tłuszcze (szczególnie trans) w zdrowsze, roślinne. Zbyt duża ilość cukrów prostych w diecie, również jest niekorzystna, ponieważ doprowadza do hiperglikemii (powoduje uszkodzenie tkanki poprzez procesy tj. glikooksydacja, aktywacja kinazy białkowej C oraz ubytek mioinozytolu i komórkach – jest to dodatkowy czynnik uszkodzenia dużych naczyń i serca).
- Palenie tytoniu
- Mała aktywność fizyczna – rekomendowany jest umiarkowany wysiłek fizyczny minimalnie 3 razy tygodniowo trwający nieprzerwanie 45 minut.
- Podwyższone ciśnienie tętnicze, czyli ciśnienie skurczowe powyżej lub równe 140, a rozkurczowe powyżej lub równe 90 mm Hg. Nowoczesne aparaty służące do pomiaru ciśnienia są łatwe w użyciu, automatyczne, dlatego nie warto o nich zapominać.
- Profil lipidowy: zwiększone stężenie cholesterolu LDL w osoczu, małe stężenie HDL w osoczu (czyli tego dobrego cholesterolu), zwiększone stężenie triglicerydów w osoczu.
- Nadwaga lub otyłość
- Stan przedcukrzycowy lub cukrzyca, dlatego warto przy każdym badaniu kontrolnym i morfologii dorzucić pomiar glukozy na czczo we krwi żylnej.
Do nowszych czynników ryzyka zaliczamy zwiększone stężenie w osoczu białka C-reaktywnego (CRP), homocysteiny, lipoproteiny (a) i fibrynogenu.
Największy wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy mają nasze codzienne zachowania. Warto każdego dnia dbać o zdrowie, a w szczególności o swoje serduszko, które w każdej chwili może „wybuchnąć” z przemęczenia. Monitorowanie profilu lipidowego, stężenia glukozy w osoczu czy BMI (Body Mass Index) jest niezwykle ważne w świadomości własnego ryzyka. Nie zapominajmy o tym, że na niektóre czynniki wpływu nie mamy, dlatego tym bardziej warto dbać o czynniki podlegające naszej kontroli.
Bibliografia:
Goldberg, R. B. (2000). CARDIOVASCULAR DISEASE IN DIABETIC PATIENTS. Medical Clinics of North America, 84(1), 81–93. doi:10.1016/s0025-7125(05)70208-x
Zdrojewski T., Jankowski P., Bandosz P. i wsp.: System oceny ryzyka sercowo-naczyniowego dla populacji Polski – Pol-SCORE 2015. Kardiol. Pol. 2015; 73:958-961.
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, wytyczne.
Poleć ten artykuł najbliższym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.02.2021
SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

24.02.2021
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

23.02.2021
Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka

23.02.2021