4 min.
Włókniak w piersiach – najczęstszy guz o łagodnej postaci

Fot. okrasyuk / stock.adobe.com
Włókniak to najczęstsza zmiana, która pojawia się u młodych kobiet. Choć wyczucie pod palcami guzka w piersi może zaniepokoić, w tym wypadku nie ma powodu do paniki. Często włókniak piersiowy nie kwalifikuje się nawet do usuwania, wystarczy obserwować, czy nadmiernie nie rośnie.
Spis treści
Włókniak w piersiach w większości przypadków nie jest groźny – ryzyko jego zezłośliwienia występuje jedynie w 1–2% przypadków. Jednak kobiety, w których bliskiej rodzinie pojawiały się przypadki zachorowań na raka, powinny wykazać się szczególną czujnością i badać się częściej, ściśle według zaleceń lekarza.
Włókniak piersi czym jest?
Włókniak w piersiach nie powinien być mylony z gruczolakowłókniakiem w piersiach. Włókniak piersiowy jest zmianą włóknisto-torbielowatą, którą kobiety mogą wyczuć pod palcami. Z tych zmian może, chociaż nie jest to regułą, wytworzyć się guzek. Przyczyną włókniaka w piersiach jest aktywność estrogenów, stąd najczęściej pojawia się u osób między 35. a 55, rokiem życia (nie występują po menopauzie, chyba że kobieta poddana jest zastępczej terapii hormonalnej). U niektórych kobiet włókniaki mogą występować licznie i w obu piersiach, a szczególnie wyczuwalne są przed menstruacją.
Włókniak w piersiach a antykoncepcja hormonalna są powiązanymi ze sobą zagadnieniami. Przyjmowanie leków ma może sprzyjać powstawaniu włókniaków. Podobnie jak ciąża i wspomniana już hormonalna terapia zastępcza.
Objawem włókniaka piersiowego jest przede wszystkim wyczuwalna zmiana w obrębie piersi. Jeśli jest duża, może być wrażliwa na dotyk i powodować ból, w takich przypadkach warto ją skonsultować ze specjalistą. Często dolegliwości, które przypisuje się mniejszym torbielom, wynikają z cyklu miesięcznego, kiedy kobiece piersi stają się z reguły bardziej wrażliwe na dotyk i bodźce zewnętrzne.
Włókniak w piersiach – diagnostyka
Włókniak w piersiach – jak wygląda wykrywanie tego typu zmian? Ponieważ najczęściej nie daje on żadnych objawów, dobrą metodą diagnostyki jest samobadanie, które można wykonać w domu np. przed kąpielą lub pod prysznicem. W przypadku podejrzenia zmian w piersiach, zwłaszcza jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki raka piersi, zawsze należy skonsultować ze specjalistą.
Po zebraniu wywiadu lekarz ocenia zmianę, a zwłaszcza jej wielkość. Ocena zawsze dotyczy obu piersi, aby wykluczyć możliwość pojawienia się torbieli w związku z cyklem miesięcznym. Ginekolog bierze pod uwagę wielkość piersi, również zmiany w obrębie brodawek, ich tkliwość czy wrażliwość. Badaniu podlegają również okoliczne węzły chłonne.
Po badaniu palpacyjnym kolejnym etapem powinno być wykonanie USG piersi, które daje dokładny obraz zmian w tkankach miękkich. U kobiet po 25. roku życia, u których podejrzewany jest nie włókniak w piersiach, ale guz biopsja cienkoigłowa lub gruboigłowa (według zaleceń lekarza) jest koniecznością.
Zobacz także
Włókniak w piersiach – leczenie
Jeśli chodzi o leczenie włókniaka piersi, to nie ma wskazania do przeprowadzenia konkretnej terapii. Wskazana jest dalsza obserwacja – samobadanie i wykonywanie badania USG piersi co pół roku. Trzeba pamiętać, że włókniaki piersiowe są zmianą łagodną, której w zdecydowanej większości przypadków nie grozi zezłośliwienie.
Jednak każdą poważniejszą zmianę w piersiach, należy systematycznie kontrolować i w razie konieczności dalej diagnozować. W przypadku podejrzenia zmiany złośliwej lekarz zleci wykonanie biopsji, czyli nakłucia w celu pobrania próbki do badań histopatologicznych.
Usuwanie włókniaka w piersiach nie jest zalecane, chyba że jest on duży i powoduje ból, bądź szybko się rozrasta. Obecnie stosuje się kilka metod krioterapię (zamrażanie zmiany ciekłym azotem), elektrokoagulację (wypalanie w znieczuleniu miejscowym), usuwanie laserowe lub wycięcie chirurgiczne – najczęściej wybierane przez lekarzy w Polsce.
Włókniaki w piersiach a ciąża
Włókniak w piersiach a ciąża często wywołują niepokój przyszłych mam. W większości przypadków wynikają ze zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Lekarz powinien oczywiście wykonać badanie palpacyjne, ultrasonograficzne (USG), a w niektórych przypadkach biopsję.
Trzeba pamiętać, że włókniak piersiowy jest jedną z najczęstszych zmian, którą można wyczuć w postaci guzków. Co najważniejsze – ma postać łagodną, dlatego nie warto wpadać w panikę. Większą wartość będzie miała dokładna diagnostyka, która pozwoli wykluczyć obecność innych niepokojących zmian w piersiach.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023