Przejdź do treści

Wrzody żołądka

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał
płaczące dziecko
Zimne powietrze na obrzęk krtani. 31-letnia matka uratowała swoje dziecko za pomocą zamrażarki
Sałatka: sałata, burak, fiołek trójbarwny
Jadalne kwiaty, które mogą być trujące
mężczyzna w koszulce z kieszenią na piersi, w której siedzi dziecko
T-shirt, który ułatwia ojcom zajmowanie się dzieckiem
Uczestniczki kampanii Rimmel #iwillnotbedeleted
Red Lipstick Monster, Rita Ora i Cara Delevingne w światowej kampanii przeciwko hejtowi

Choroba wrzodowa jest schorzeniem ogólnoustrojowym, objawiającym się ubytkami błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy o średnicy do kilkunastu milimetrów. W krajach uprzemysłowionych zapada na nią 5–10 proc. populacji. Choroba występuje w każdym wieku, u obu płci, ale szczyt zapadalności przypada na okres między 20. a 50. rokiem życia. Wśród chorych dominują mężczyźni.
Przyczyny choroby wrzodowej nie są do końca znane. Przyjmuje się, że ubytek w błonie śluzowej powstaje na skutek zachwiania równowagi między trawiącą siłą soku żołądkowego a zdolnością błony śluzowej do obrony przed nią. Wrzody żołądka występują rodzinnie, często u osób palących tytoń, przyjmujących leki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę), cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, reumatoidalne zapalenie stawów, marskość wątroby oraz narażonych na stres.
Głównym i często jedynym objawem choroby jest okresowy ból w nadbrzuszu. Przy owrzodzeniu żołądka ból nie jest związany z posiłkami. Dla owrzodzenia dwunastnicy charakterystyczny jest tzw. ból głodowy, który pojawia się w nocy oraz dwie­–trzy godziny po posiłku. Przyjęcie pokarmu często przynosi ulgę.
Choroba wrzodowa ma charakter przewlekły i nawracający. Jej powikłania mogą być groźne dla życia. Krwotok i przedziurawienie ściany żołądka lub dwunastnicy (perforacja wrzodu) objawiające się gwałtownym, silnym bólem rozprzestrzeniającym się z nadbrzusza na całą jamę brzuszną, krwawymi wymiotami, bladością skóry i smolistymi stolcami wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.

Innym powikłaniem jest zwężenie odźwiernika utrudniające przejście treści pokarmowej z żołądka do jelita cienkiego, co objawia się postępującym chudnięciem oraz silnymi wymiotami zawierającymi niestrawiony pokarm.
Postawienie diagnozy wymaga badania radiologicznego i/lub gastroskopii.
Leczenie choroby wrzodowej polega na opanowaniu objawów i wyleczeniu ubytku w śluzówce. Leczenie farmakologiczne polega na zmniejszeniu wydzielania ilości kwasu żołądkowego, co przyspiesza gojenie błony śluzowej, do którego dochodzi najczęściej w ciągu miesiąca.
W przypadku wrzodów opornych na leczenie farmakologiczne stosuje się leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu uszkodzonego fragmentu żołądka i (lub) przecięciu odpowiednich nerwów, co powoduje zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego. Perforację wrzodu i zwężenie odźwiernika leczy się wyłącznie chirurgicznie.
Pacjentom zaleca się unikanie picia kawy, palenia tytoniu, stosowania ostrych przypraw.

Przyczyną wrzodów żołądka może być także bakteria – Helicobacter pylori, która stanowi przyczynę 80 proc. przypadków wrzodów żołądka. Jej obecność w żołądku można sprawdzić prostym testem dostępnym w aptekach. U osób z rozwiniętą chorobą wrzodową, u których stwierdzono obecność Helicobacter, stosuje się antybiotykoterapię, co zapobiega nawrotom wrzodów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Dieta eliminacyjna

Dieta bogatoresztkowa

Dieta lekkostrawna

Dieta bezlaktozowa

Dieta bezglutenowa

Odwrócona piramida

Odwrócona piramida