4 min.
Wypadanie włosów po ciąży. Kiedy to poważny problem, którego nie możemy bagatelizować?

Wypadanie włosów po ciąży / ArthurHidden/Freepik
23.05.2022
Czy Polskę czeka epidemia małpiej ospy? Ministerstwo Zdrowia uspokaja
23.05.2022
Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości
23.05.2022
Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja
23.05.2022
Pink: „Miałam objawy udaru, to było przerażające”. Diagnoza była zupełnie inna
23.05.2022
Gdyby nie wizyta w salonie fryzjerskim, nie wiedziałaby, na co choruje. Teraz chce uświadamiać innych
Jesteś po porodzie i zmagasz się z wypadaniem włosów? To dotyczy większości kobiet. Problemem może być też wygląd włosów. Po ciąży mogą być matowe i łamliwe. – Niestety, to co dała nam ciąża w postaci bardziej gęstych włosów, tracimy po rozwiązaniu. Po ciąży tracimy włosy, które wypadałyby w różnym czasie, ale proces ten został zahamowany na skutek wzrostu poziomu estrogenów – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka. Kiedy wypadania włosów nie powinnyśmy bagatelizować?
Spis treści
Ciąża – jak wpływa na włosy?
Zmiany hormonalne w ciąży wpływają na kondycję włosów przyszłej mamy. W większości przypadków stają się one gęstsze i mocniejsze. To efekt intensywnego wzrostu poziomu estrogenów w ciąży, które powodują przedłużenie tzw. fazy anagenu, czyli wzrostu włosów.
Po porodzie stężenie estrogenów spada, a mieszki włosowe przechodzą w tzw. fazę telogenu, inaczej nazywaną fazą wypadania włosa. Właśnie dlatego często po porodzie używa się sformułowania „przejściowego łysienia poporodowego”. To naturalny proces. Jest jednak jeden warunek – nie powinien trwać dłużej niż siedem miesięcy od porodu. Jeśli dzieje się inaczej, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Warto także wiedzieć, że wypadanie włosów po porodzie nie pojawia się natychmiast po narodzinach dziecka. Najczęściej można je zaobserwować w trzecim miesiącu po porodzie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przejściowe łysienie poporodowe
– Niestety, to co dała nam ciąża w postaci bardziej gęstych włosów, tracimy po rozwiązaniu, gdyż poza okresem ciąży około 80 proc. mieszków włosowych jest aktywowana, a kolejne około 20 proc. pozostaje stale w stanie wymiany. Oznacza to, że po ciąży tracimy także włosy, które wypadałyby w różnym czasie, ale proces ten został zahamowany na skutek wzrostu poziomu estrogenów – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.
Na stan włosów kobiety w ciąży wpływa dieta i przyjmowanie suplementów, m.in. z żelazem, ferrytyną, witaminą B12, witaminą D3 czy z kwasem foliowym. Nie warto rezygnować z nich jednak zaraz po porodzie. Po ciąży zbilansowana dieta jest równie ważna.
Wypadanie włosów – kiedy powinno nas zaniepokoić?
Minęło więcej niż 8-10 miesięcy od porodu, a włosy nadal wypadają? Wykonaj badanie w kierunku eliminacji anemii i chorób tarczycy. Na kondycję włosów wpływa niedobór żelaza.
– Ferrytyna, potocznie nazywana “magazynem żelaza” odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa, gdyż wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa, a także wpływa na kondycję łodygi. Dlatego warto, aby osoby borykające się z problemem wypadania włosów, na początek wykonały podstawowe badania: morfologię krwi, poziom witamin, poziom żelaza, poziom hormonów tarczycy, do których należy badanie TSH, ft3, ft4, Anty TPO, Anty Tg oraz najważniejsze – poziom ferrytyny – dodaje trycholożka.
Utrata nawet kilkudziesięciu, maksymalnie 100 włosów dziennie, jest całkowicie normalna. Pod jednym warunkiem: na miejsce utraconego włosa pojawia się nowy.
Wypadanie włosów – przyczyny
Jednym z najczęstszych powodów nadmiernego wypadania włosów są zaburzenia hormonalne. Po urodzeniu dziecka następuje bowiem gwałtowny spadek hormonów ciążowych. Zmniejsza się natomiast stężenie hormonów płciowych – progesteronu i estrogenu.
Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych Instytutu Trychologii.
Zobacz także

Selen a tarczyca. Jak działa na Hashimoto i inne choroby?

„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę

„Zaniedbana skóra głowy latem to wypadanie włosów jesienią”. Trycholożka radzi, jak dbać o włosy
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022
„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

18.05.2022