Przejdź do treści

Z aptek w zastraszającym tempie znika płyn Lugola. „Aktualnie przyjmowanie go nie ma sensu” – podkreśla lekarka

Z aptek w zastraszającym tempie znika płyn Lugola. "Aktualnie przyjmowanie go nie ma sensu" - podkreśla lekarka
Z aptek w zastraszającym tempie znika płyn Lugola. "Aktualnie przyjmowanie go nie ma sensu" - podkreśla lekarka / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po informacji o przejęciu elektrowni w Czarnobylu przez Rosjan Polki i Polacy zaczęli obawiać się promieniowania Gamma. W efekcie na potęgę zaczęli kupować płyn Lugola. Lekarka Katarzyna Woźniak zdecydowanie przestrzega przed piciem preparatu i wyjaśnia, dlaczego to zły pomysł.

Dlaczego nie powinno się pić płynu Lugola?

Jak informuje portal gdziepolek.pl, do tej pory około 6 proc. aptek sprzedawało co najmniej jedno opakowanie płynu Lugola dziennie. Natomiast 24 lutego, kiedy Rosja przejęła kontrolę nad elektrownią w Czarnobylu, zainteresowanie kupnem znacznie wzrosło – tego dnia sprzedało go aż 31 procent aptek.

„Płyn Lugola, czyli roztwór wodny jodu, dostępny w aptekach to preparat nieoczyszczony do stosowania na skórę! Nie do picia. Do picia zastosowano go tylko jeden raz – w Polsce po awarii elektrowni w Czarnobylu” – zaznacza lekarka Katarzyna Woźniak na swoim profilu na Instagramie.

Ekspertka wyjaśnia, że tak naprawdę nie jest to środek do takiego rodzaju spożycia. Jak pisze, w 1986 roku wybrano go ze względu na łatwą dostępność i prosty sposób podania. Niestety podejrzewa się, że przyczyniło się to do wystąpienia wielu nowotworów tarczycy. 

Niestety wiele osób chce również wykonać płyn Lugola samodzielnie i szukają informacji w sieci, jak go zrobić w domu. W internecie dostępna jest receptura konieczna do wykonania płynu Lugola. Jednak jej samowolne stosowanie może pociągać za sobą poważne skutki uboczne. Dlaczego jod w zbyt dużej ilości może być tak niebezpieczny?

Czujesz lęk przed wojną? "Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna" - podkreśla Mama Psychiatra

„Przyjmowanie płynu Lugola nie ma sensu”

„Tarczyca wychwytuje go [jod – przyp. red.] z krwi i używa do produkcji hormonów. Przyjęcie jednorazowo dużej dawki jodu na około 7 do 10 dni 'blokuje’ tarczycę przed jego pochłanianiem. Stosuje się to w medycynie np. w leczeniu przełomu tarczycowego, ale wykorzystuje się inny preparat!” – podkreśla Woźniak. „Aktualnie przyjmowanie płynu Lugola i innych preparatów z jodem nie ma sensu. Nie bierzemy tego też na wszelki wypadek! Efekt działania jest krótki i należałoby to powtarzać, a wtedy narażamy się na wywołanie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy” – podkreśla Woźniak.

Jednak to nie jedyna możliwa konsekwencja picia płynu Lugola. Jego stosowanie może powodować liczne skutki uboczne, takie jak:

Nie ma zagrożenia promieniowaniem

Po informacjach dotyczących robieniu zapasów płynu Lugola całą sytuację postanowiła skomentować nawet Polska Agencja Atomistyki.

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami na temat wzrostu promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju” – napisała w komunikacie.

Agencja zapewnia, że nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Mama i stetoskop na Instagramie

Kasia Woźniak to lekarka pracująca w szpitalu. Oprócz tego pisze bloga o zdrowiu i prowadzi kanał na YouTube, gdzie pokazuje swoją pracę od kuchni. Jej medyczny profil na Instagramie Mama i stetoskop obserwuje ponad 144 tys. użytkowników. 

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.