Przejdź do treści

Agata Głyda: Masz prawo do zmęczenia. Okna nie muszą być myte na święta, dań nie musi być 12, teściowa nie musi być tobą zachwycona

Kobieta
Agata Głyda: Masz prawo do zmęczenia/ Pexels, fot. Maria Orlova
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Kult pracy zwany ostatnio kulturą zapie*d0lu wymusza na nas produktywność ponad siły!! Możesz więcej, możesz bardziej: w domu, na macie, w pracy. Można też łagodniej” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka i psychodietetyczka Agata Głyda i zachęca do odpoczynku. 

Masz prawo do zmęczenia

Święta za pasem i wiele z nas staje na głowie, by w domu wszystko lśniło, prezenty były idealne, a potraw na wigilijnym stole nie zabrakło. Warto jednak się zatrzymać i… odpocząć. Z tym niestety często mamy problem, jak zaznacza na swoim profilu na Instagramie psycholożka Agata Głyda.

„Bardzo często piszecie… 'nie umiem odpoczywać’, 'jak odpoczywać?'” – pisze ekspertka.

Autorka profilu „Psycholog na diecie” wyjaśnia, że w pierwszej kolejności należy uznać, że mamy prawo do zmęczenia.

„Po pierwsze uprawomocnić swoje zmęczenie! Nie tylko górnik po pracy w kopalni ma prawo być zmęczony!

– mama „siedząca” w domu z dzieckiem też;

– kobieta bez dzieci też;

– dziecko też

Każdy, kurde, każdy!!” – wyjaśnia.

Kobieta ziewa

„Kult pracy wymusza na nas produktywność ponad siły”

Jak tłumaczy Głyda, żyjemy w kulturze pracy, która wymusza na nas bycie w ciągłym ruchu. Przyswajanie tysiąca informacji każdego dnia, a oprócz tego nastawienie na kolejne zdania i osiąganie celu bywa bardzo przytłaczające.

„Kult pracy zwany ostatnio kulturą zapie*d0lu wymusza na nas produktywność ponad siły!! Możesz więcej, możesz bardziej: w domu, na macie, w pracy

PS. Można też mniej i łagodniej!” – dodaje.

I zaznacza, że musimy dać sobie prawo do odpoczynku, by działać efektywnie. Natłok zadań i obowiązków może doprowadzić do chronicznego zmęczenia i problemów ze zdrowiem psychicznym.

„Zacznij od tego, że spojrzysz w lustro w oczy i powiesz 'jestem zmęczona do cholery!!’. I nawet jeśli ten wewnętrzny głos od razu odpowie 'a niby po czym?’, to nie będziesz szukała uzasadnienia. Uznasz swoje zmęczenie i odpoczniesz bez wyrzutów sumienia!

Ps. Okna nie muszą być myte na święta, dań nie musi być 12, teściowa nie musi być tobą zachwycona” – podsumowała.

Zmęczona kobieta leży na łóżku

Agata Głyda, czyli „Psycholog na diecie”

Za profilem na Instagramie „Psycholog na diecie” stoi Agata Głyda – psychodietetyczka, psycholożka i terapeutka pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jest autorką książki „Równowaga”, szkolenia „Ogarnij podjadanie” oraz podcastów, w których porusza zarówno tematy psychologiczne, jak i psychodietetyczne. Profil Agaty Głydy na Instagramie @psycholog_na_diecie obserwuje 56 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.