Przejdź do treści

Anna Lewandowska zmaga się z SIBO. Trenerka pierwszy raz o swojej uciążliwej chorobie i specjalnej diecie

Anna Lewandowska, fot. Getty Images
Anna Lewandowska, fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Anna Lewandowska podzieliła się na Instagramie informacją, że choruje na SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego. Przyznała też, że stosuje specjalną dietę, aby złagodzić objawy tego uporczywego schorzenia. Ta informacja jest dla jej fanów dużym zaskoczeniem, bo trenerka przez wielu odbierana była jako okaz zdrowia.

Trenerka pierwszy raz o chorobie

Regularne ćwiczenia, zbilansowana dieta, zdrowy styl życia, higiena snu- z tymi pojęciami kojarzy się Anna Lewandowska, najsłynniejsza polska trenerka fitness, prywatnie żona piłkarza Roberta Lewandowskiego. Swoimi nawykami pozwalającymi prowadzić zdrowy styl życia dzieli się z ponad 5 milionami osób na Instagramie. Fani trenerki korzystają z jej rad i tricków, żeby ulepszać swoje życie.

Wydawać by się mogło, że łatwo jest radzić Lewandowskiej: w końcu jest zdrowa, nic jej nie dolega, może wszystko. Dlatego też pytanie Lewandowskiej zadane w InstaStories zaskoczyło wielu:

„Co by tu zjeść słodkiego?” Póki co, trzymam low FODMAP, ze względu na SIBO… Kto z was zmagał się z tym problemem?” – zwróciła się do swoich fanów.

Z tej wiadomości można wywnioskować, że celebrytka boryka się ze Small Intestinal Bacterial Overgrowth, czyli SIBO. Jest to schorzenie, które występuje, kiedy w jelicie cienkim zaczynają pojawiać się bakterie, które zazwyczaj normalnie bytują w jelicie grubym. Przerost bakteryjny może wystąpić w jelicie, gdy bakterie z jednej części przewodu pokarmowego przemieszczają się do jelita cienkiego lub gdy naturalnie występujące bakterie w jelicie cienkim mnożą się za bardzo. Może pojawić się też, gdy aktywność mięśni jelita cienkiego jest zwolniona.

Oznacza to w praktyce, że osoby chorujące na SIBO zmagają się z różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego: ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunkę, odbijanie, zgagę.

Low FODMAP – co to za dieta?

Lewandowska, żeby zminimalizować te przykre dolegliwości, stosuje dietę low FODMAP  (Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols), czyli dietę o zmniejszonej zawartości fermentujących węglowodanów i alkoholi polihydroksylowych. Ta modyfikacja diety jest polecana także przy innych schorzeniach układu pokarmowego, tj. jelito drażliwe (IBS), choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dzięki jej zastosowaniu chory może korzystnie wpłynąć na zmianę składu swojej mikroflory jelitowej.

Dieta, którą stosuje Lewandowska, polega na ograniczeniu węglowodanów łatwo fermentujących, które są słabo wchłaniane przez organizm, tj. fruktoza, laktoza, fruktany, sztuczne środki słodzące, takie jak sorbitol, mannitol, maltitol, ksylitol.

Nie jest to dieta na całe życie. Składa się z dwóch etapów: w pierwszym eliminujemy na 6–8 tygodni produkty zawierające duże ilości FODMAP. W drugim powoli zaczynamy wprowadzać produkty o większej ilości FODMAP, zwracając uwagę na swoje reakcje i tolerancję organizmu. Kiedy chory przejdzie właściwie przez oba etapy, może zauważyć, że objawy zmniejszają się do tego stopnia, że może wrócić do swojego codziennego sposobu odżywiania (oczywiście zdrowego).

"Jem warzywa, ale mam po nich rewolucje jelitowe" - znasz to? Dietetyczka wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje / istock

SIBO – leczenie

Jednak odpowiednia dieta to nie wszystko. W leczeniu SIBO kluczowe miejsce zajmuje antybiotykoterapia. Leczenie trwa 2–4 tygodnie i opiera się na antybiotykach działających na tlenowe i beztlenowe bakterie Gram-ujemne. W leczeniu stosuje się również:

  • suplementację – ponieważ niedobory żywieniowe związane z SIBO wynikają z zaburzeń wchłaniania, konieczne może być suplementacja dożylna zamiast doustnej;
  • leczenie choroby, która jest przyczyną SIBO – jeśli zmagasz się z problemem, który czyni cię podatną na zachorowanie na SIBO, odpowiednie leczenie może zmniejszyć przerost bakterii w jelicie cienkim.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.