Przejdź do treści

Nie daj się biegunce. Co jeść i pić w trakcie rozwolnienia? Kiedy udać się do lekarza?

Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Red flag: ból pleców
Ból pleców. Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę?
Zazdrość to stan umysłu
Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?
Fakty i mity: Przeziębienie pęcherza
„Nie siadaj na betonie, bo złapiesz wilka”, czyli przeziębienie pęcherza. Czy to prawda?
5 powodów, dla których warto dbać o mleczaki
5 powodów, dla których warto dbać o mleczaki
5 przykładów na to, że sabotujesz siebie, będąc w związku
5 przykładów na to, że sabotujesz siebie, będąc w związku

Wyobraź sobie, że jesteś na wyczekiwanym weekendowym wypadzie w góry. Sięgasz właśnie po pyszne grzane winko. Nagle czujesz, że z twoim żołądkiem coś jest nie tak. Biegniesz do toalety i już wiesz, że dopadła cię… biegunka. Piszemy, co zrobić, żeby ten scenariusz nie stał się prawdą i jak sobie poradzić z problemem jelitowym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku biegunka dotyka aż 1,7 miliarda osób na całym świecie. Jak pokazują powyższe dane, rozwolnienie to powszechny problem i prędzej czy później może dopaść również ciebie. Zanim to jednak się stanie, upewnij się, czy wiesz, czym jest biegunka, bo choć może wydawać się to oczywiste, to wcale takie nie jest. Przede wszystkim nie myl biegunki ze zwykłym luźnym stolcem. Wiele osób biegunką określa każdą pojedynczą rozwodnioną formę kału. A to duży błąd.

Jak podaje WHO, biegunka to wodnisty, płynny lub półpłynny stolec występujący trzy i więcej razy na dobę, o łącznej masie przekraczającej 200 gramów.

Skąd się bierze biegunka?

Przyczyn biegunki może być wiele, np. infekcje bakteryjne lub wirusowe, pasożyty, zaburzenia pracy jelit, nietolerancja i wrażliwość na określone składniki pożywienia, a także reakcja na leki czy nawet stres. ‒ Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki są niewątpliwie zakażenia ‒ mówi nam ekspert lek. Ewa Witkowska-Patena. Biegunka szczególnie chętnie atakuje podczas wakacyjnych wyjazdów, zyskując określenie „biegunki podróżnych”. Dzieje się tak dlatego, że zmienia się nasze otoczenie (w którym nie zawsze jest czysto), nasz jadłospis oraz woda, którą pijemy, a rozwolnienie często bywa konsekwencją tych zmian. Na ogół biegunka podróżnych przydarza się w krajach, w których standardy higieny są o wiele niższe niż w Polsce, jak np. Turcja czy Egipt (teraz już wiesz, że to twój żołądek, a nie faraon zafundował ci słynną biegunkę ‒ „zemstę faraona”).

kupa

Biegunka ‒ jak się bronić?

Powodów biegunki jest tak wiele, że niestety nie ma złotej rady, która uchroni cię przed spędzeniem urlopu w toalecie. Można jednak zmniejszyć to ryzyko, stosując się do kilku prostych zasad.

‒ Na wyjazdach do krajów o niższym standardzie higieny niż Polska radziłabym unikać picia wody z ogólnodostępnych ujęć na rzecz wody butelkowanej ‒ pochodzi z pewnych źródeł, jest więc bezpieczniejsza. Kluczowe jest też zachowanie higieny, zarówno w toalecie, jak i w kuchni. Częste mycie rąk to podstawa ‒ zaleca lek. Ewa Witkowska-Patena.

Unikać należy również jedzenia surowych warzyw, nieobranych ze skórki owoców i potraw w temperaturze pokojowej ‒ dania gorące są mniej ryzykowne. Warto wspomnieć, że bakterie odpowiedzialne za biegunkę mogą znajdować się np. w kostkach lodu. Daruj więc sobie dodawanie go do napojów i drinków. Wiedz, że jeśli będziesz miał pecha, to nawet podczas mycia zębów może dojść do zakażenia ‒ myjesz je przecież wodą z kranu…

Letnia biegunka to nie tylko wyjazdy do Egiptu – może się przytrafić również w czasie wyjazdów na urlopy w Polsce, dlatego należy uważać przy wyborze gastronomii w miejscach turystycznych, zwłaszcza że panujące latem wyższe temperatury sprzyjają psuciu się jedzenia. Dodatkowo należy pamiętać o zasadach higieny – w tym o częstym myciu rąk ‒ a także dokładnie myć spożywane owoce oraz wystrzegać się kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych (szczególnie w wodach stojących).

Biegunka ‒ jak się leczyć?

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności dostałaś biegunki, musisz się nawadniać. ‒ Najlepiej pić doustne płyny nawadniające o zwiększonej zawartości elektrolitów, tzw. DPN-y. Można je kupić
w aptece, na ogół bez recepty. Sama woda, szczególnie ta niskozmineralizowana, nie dostarczy organizmowi potrzebnych składników ‒ radzi nasz ekspert. Jeśli jednak nie masz akurat dostępu do apteki, powinnaś pić to, czego nie zwrócisz, ponieważ u niektórych ludzi wraz z biegunką występują wymioty.

Lek. Ewa Witkowska-Patena przypomina, że w przypadku braku dostępu do DPN-ów można zrobić własny płyn nawadniający, np. do wody dodać kilka kropel soku z cytryny oraz odrobinę soli. Nie poleca się picia mleka, kawy i czystych soków, które dodatkowo nasilają objawy rozwolnienia. Warto jednak dodać, że woda najefektywniej wchłania się z jelita w obecności jonów sodu, potasu i glukozy zmieszanych w odpowiednich proporcjach. Dlatego właśnie zaleca się picie DPN-ów, a nie stosowanie domowych metod, tj. kompotów czy marchwianki. Bardzo ważne jest, aby zacząć jak najszybciej jeść.

‒ Podczas biegunki nie można się głodzić! Organizm musi mieć dostarczoną odpowiednią ilość energii. W miarę ustępowania objawów, już na drugi dzień po wystąpieniu rozwolnienia, zaleca się jedzenie lekkostrawnych posiłków, jak np. kleik, sucharki czy jogurt z żywymi kulturami bakterii ‒ mówi nasz ekspert.

Biegunka często przechodzi sama, ale wiadomo, że jeśli jesteś w podróży, to czas ma największe znaczenie i będziesz chciała pozbyć się jej jak najszybciej. Możesz wspomóc się lekami przeciwbiegunkowymi zawierającymi np. loperamid ‒ substancję, która zwalnia perystaltykę jelit, zmniejsza wydalanie wody i elektrolitów oraz zmniejsza natychmiastową potrzebę wypróżniania. Należy pamiętać, że loperamid można zastosować, gdy ma się pewność, że biegunka nie jest krwista. Innymi słowy – że bakterie poważnie nie uszkodziły śluzówki jelit (ma to miejsce w czerwonce i salmonellozach). Loperamid możesz zastosować jednorazowo w sytuacjach, gdy biegunka znacznie obniża jakość życia, gdy nie ma dostępu do toalety, gdy występują szczególnie dolegliwe objawy, jak bóle brzucha, duża utrata wody itp.

https://www.istockphoto.com

Biegunka – kiedy do lekarza?

‒ Jeżeli masz biegunkę bez objawów nadmiernego osłabienia, dajesz radę jeść i pić, nie musisz od razu biec do lekarza. Należy się do niego zgłosić, gdyby po 3‒4 dniach objawy nie zaczęły ustępować ‒ mówi ekspert lek. Ewa Witkowska-Patena.

Do lekarza należy niezwłocznie udać się również wtedy, kiedy zauważysz choć jeden z poniższych objawów:

‒ oznaki odwodnienia (m.in. silne pragnienie, rozdrażnienie, zapadnięte oczy, rzadkie oddawanie moczu)
‒ silna biegunka utrzymująca się ponad 2 dni
‒ silny ból w jamie brzusznej lub odbytnicy
‒ gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza
‒ stolec z krwią
‒ czarny smolisty stolec

Przed biegunką trudno się uchronić, a czasem jest to po prostu niemożliwe. Przede wszystkim nie daj się zwariować ‒ zachowuj higienę i stosuj się do rad naszego eksperta. Nawet jeśli dopadnie cię rozwolnienie, będziesz wiedzieć, jak zareagować, aby nie spędzić całego urlopu w toalecie. Tymczasem ciesz się wakacjami i nie martw na zapas ‒ lato jest tylko raz w roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta zmeczona po biegu, chwilę odpoczywa

Niedobór sodu w organizmie – czy jest groźny? Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Wyjaśnia lekarka

Środki przeczyszczające? Tylko w ostateczności! Ostrzega Młody Farmaceuta

damska toaleta

Problemy z wypróżnianiem? Pani Fizjotrener mówi, na co trzeba zwrócić uwagę

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Jesteś toaletową czytaczką? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener

Śluz w kupce niemowlaka – czego może być objawem?

Śluz w kupce niemowlaka – czego może być objawem?

Czy zielona kupka u niemowlaka to coś poważnego?

Czy zielona kupka u niemowlaka oznacza coś poważnego?

Kobieta z dzieckiem siedzą przy stole w kuchni. Mama pije kawę a dziecko je z dwóch salaterek śniadanie

Podajesz dziecku rosół na rozwolnienie? Uważaj! Sprawdź, co pisze lek. med. Róża Hajkuś

Magnez i wapno – bierzesz je razem? Farmaceutka tłumaczy, dlaczego to niekoniecznie dobry pomysł!

Jesteś osłabiona, masz problemy z koncentracją, drętwieją ci nogi i ręce? To może być niedobór witaminy B12! Kto jest zagrożony? Tłumaczy farmaceutka

Jak prawidłowo robić kupę? Poznaj kilka wskazówek od pani doktor

Składniki dla aktywnych

Potas, magnez, wapń i sód ‒ elektrolity w akcji

Istockphoto

7 problemów zdrowotnych, które częściej atakują latem

elektrolity

Dopadają cię zawroty głowy albo skurcze mięśni? To sygnały, że możesz mieć problem z elektrolitami

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Upały? Myj ręce! Okazuje się, że wiele z nas robi to niepoprawnie

Mama siedzi z ciedzkiem. Dziecko - chłopiec siedzi na nocniku i patrzy na mamę

Gdy w nocniku pusto, czyli jak pomóc dziecku w zaparciach?

węgiel aktywny

Węgiel aktywny – ratunek przy biegunce i zatruciu. Jakie ma inne właściwości?

kobieta smutna siedzi na kanapie

Nie byłaś w toalecie od kilku dni? To nie jest normalne. Dowiedz się, czym to może grozić

Kobieta w toalecie

Być może do tej pory źle robiłaś kupę. Sprawdź, gdzie popełniasz błąd

kupa

Kupa – zostaw wstyd i przyjrzyj się jej. Powie ci sporo o twoim zdrowiu!

Wpływ stresu na gospodarkę pokarmową. Dietetyczka: jelita to nasz drugi mózg

Kobieta w ciąży z biegunką

Biegunka w ciąży – na początku i przed porodem. Czy biegunka może być objawem ciąży?

Kobieta z biegunką przyjmuje leki

Biegunka u dorosłych – przyczyny i leczenie. Co jeść przy biegunce?

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Kobieta z grypą hiszpanką leży w łóżku

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.