Przejdź do treści

Nie daj się biegunce

Nie daj się biegunce
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Wyobraź sobie, że jesteś na wymarzonych wakacjach. Sięgasz właśnie po pysznego drinka na plaży. Nagle czujesz, że z twoim żołądkiem coś jest nie tak. Biegniesz do toalety i już wiesz, że dopadła cię… biegunka. Piszemy, co zrobić, żeby ten scenariusz nie stał się prawdą i jak sobie poradzić z problemem jelitowym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku biegunka dotyka aż 1,7 miliarda osób na całym świecie. Jak pokazują powyższe dane, rozwolnienie to powszechny problem i prędzej czy później może dopaść również ciebie. Zanim to jednak się stanie, upewnij się, czy wiesz, czym jest biegunka, bo choć może wydawać się to oczywiste, to wcale takie nie jest. Przede wszystkim nie myl biegunki ze zwykłym luźnym stolcem. Wiele osób biegunką określa każdą pojedynczą rozwodnioną formę kału. A to duży błąd.

Jak podaje WHO, biegunka to wodnisty, płynny lub półpłynny stolec występujący trzy i więcej razy na dobę, o łącznej masie przekraczającej 200 gramów.

Skąd się bierze biegunka?

Przyczyn biegunki może być wiele, np.: infekcje bakteryjne lub wirusowe, pasożyty, zaburzenia pracy jelit, nietolerancja i wrażliwość na określone składniki pożywienia, a także reakcja na leki czy nawet stres. ‒ Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki są niewątpliwie zakażenia ‒ mówi ekspert Hello Zdrowie lek. Ewa Witkowska-Patena. Biegunka szczególnie chętnie atakuje podczas wakacyjnych wyjazdów, zyskując określenie „biegunki podróżnych”. Dzieje się tak dlatego, że zmienia się nasze otoczenie (w którym nie zawsze jest czysto), nasz jadłospis oraz woda, którą pijemy, a rozwolnienie często bywa konsekwencją tych zmian. Na ogół biegunka podróżnych przydarza się w krajach, w których standardy higieny są o wiele niższe niż w Polsce, jak np. Turcja czy Egipt (teraz już wiesz, że to twój żołądek, a nie faraon zafundował ci słynną biegunkę ‒ „zemstę faraona”).

Biegunka ‒ jak się bronić?

Powodów biegunki jest tak wiele, że niestety nie ma złotej rady, która uchroni cię przed spędzeniem urlopu w toalecie. Można jednak zmniejszyć to ryzyko, stosując się do kilku prostych zasad.

‒ Na wyjazdach do krajów o niższym standardzie higieny niż Polska radziłabym unikać picia wody
z ogólnodostępnych ujęć na rzecz wody butelkowanej ‒ pochodzi z pewnych źródeł, jest więc bezpieczniejsza. Kluczowe jest też zachowanie higieny, zarówno w toalecie, jak i w kuchni. Częste mycie rąk to podstawa ‒ zaleca lek. Ewa Witkowska-Patena. Unikać należy również jedzenia surowych warzyw, nieobranych ze skórki owoców i potraw w temperaturze pokojowej ‒ dania gorące są mniej ryzykowne.

Warto wspomnieć, że bakterie odpowiedzialne za biegunkę mogą znajdować się np. w kostkach lodu. Daruj więc sobie dodawanie go do napojów i drinków. Wiedz, że jeśli będziesz miał pecha, to nawet podczas mycia zębów może dojść do zakażenia ‒ myjesz je przecież wodą z kranu…

Letnia biegunka to nie tylko wyjazdy do Egiptu – może się przytrafić również w czasie wakacji w Polsce, dlatego należy uważać przy wyborze gastronomii w miejscach turystycznych, zwłaszcza że panujące latem wyższe temperatury sprzyjają psuciu się jedzenia. Dodatkowo należy pamiętać o zasadach higieny – w tym o częstym myciu rąk ‒ a także dokładnie myć spożywane owoce oraz wystrzegać się kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych (szczególnie w wodach stojących). 

Nie daj się biegunce

Ilustracja: shutterstock

Biegunka ‒ jak się leczyć?

Jeśli mimo zachowania środków ostrożności dostałeś biegunki, musisz się nawadniać. ‒ Najlepiej pić doustne płyny nawadniające o zwiększonej zawartości elektrolitów, tzw. DPN-y. Można je kupić 
w aptece, na ogół bez recepty. Sama woda, szczególnie ta niskozmineralizowana, nie dostarczy organizmowi potrzebnych składników ‒ radzi nasz ekspert. Jeśli jednak nie masz akurat dostępu do apteki, powinieneś pić to, czego nie zwrócisz, ponieważ u niektórych ludzi wraz z biegunką występują wymioty. 

Lek. Ewa Witkowska-Patena przypomina, że w przypadku braku dostępu do DPN-ów można zrobić własny płyn nawadniający, np. do wody dodać kilka kropel soku z cytryny oraz odrobinę soli. Nie poleca się picia mleka, kawy i czystych soków, które dodatkowo nasilają objawy rozwolnienia. Warto jednak dodać, że woda najefektywniej wchłania się z jelita w obecności jonów sodu, potasu i glukozy zmieszanych w odpowiednich proporcjach. Dlatego właśnie zaleca się picie DPN-ów, a nie stosowanie domowych metod, tj. kompotów czy marchwianki.

Bardzo ważne jest, aby zacząć jak najszybciej jeść. ‒ Podczas biegunki nie można się głodzić! Organizm musi mieć dostarczoną odpowiednią ilość energii. W miarę ustępowania objawów, już na drugi dzień po wystąpieniu rozwolnienia, zaleca się jedzenie lekkostrawnych posiłków, jak np. kleik, sucharki czy jogurt z żywymi kulturami bakterii ‒ mówi nasz ekspert.

Biegunka często przechodzi sama, ale wiadomo, że jeśli jesteś w podróży lub na wakacjach, to czas ma największe znaczenie i będziesz chciał pozbyć się jej jak najszybciej. Możesz wspomóc się lekami przeciwbiegunkowymi zawierającymi np. loperamid ‒ substancję, która zwalnia perystaltykę jelit, zmniejsza wydalanie wody i elektrolitów oraz zmniejsza natychmiastową potrzebę wypróżniania. Należy pamiętać, że loperamid można zastosować, gdy ma się pewność, że biegunka nie jest krwista. Innymi słowy – że bakterie poważnie nie uszkodziły śluzówki jelit (ma to miejsce w czerwonce i salmonellozach). Loperamid możesz zastosować jednorazowo w sytuacjach, gdy biegunka znacznie obniża jakość życia, gdy nie ma dostępu do toalety, gdy występują szczególnie dolegliwe objawy, jak bóle brzucha, duża utrata wody itp. 

Kiedy do lekarza?

‒ Jeżeli masz biegunkę bez objawów nadmiernego osłabienia, dajesz radę jeść i pić, nie musisz od razu biec do lekarza. Należy się do niego zgłosić, gdyby po 3‒4 dniach objawy nie zaczęły ustępować ‒ mówi ekspert lek. Ewa Witkowska-Patena.

Do lekarza należy niezwłocznie udać się również wtedy, kiedy zauważysz choć jeden z poniższych objawów:

‒ oznaki odwodnienia (m.in. silne pragnienie, rozdrażnienie, zapadnięte oczy, rzadkie oddawanie moczu)
‒ silna biegunka utrzymująca się ponad 2 dni
‒ silny ból w jamie brzusznej lub odbytnicy
‒ gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza
‒ stolec z krwią
‒ czarny smolisty stolec 

Przed biegunką trudno się uchronić, a czasem jest to po prostu niemożliwe. Przede wszystkim nie daj się zwariować ‒ zachowuj higienę i stosuj się do rad naszego eksperta. Nawet jeśli dopadnie cię rozwolnienie, będziesz wiedzieć, jak zareagować, aby nie spędzić całego urlopu w toalecie. Tymczasem ciesz się wakacjami i nie martw na zapas ‒ lato jest tylko raz w roku.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Upały? Myj ręce!

Probiotyki dobre na wszystko?

Probiotyki dobre na wszystko?

Red flag: biegunka

Red flag: biegunka

Biegunka

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania