Przejdź do treści

Red flag: biegunka

Red flag: biegunka
Chwilowa biegunka może oznaczać błąd dietetyczny, zatrucie pokarmowe albo wystąpić w wyniku stresu. Ilustracja: Julia Szostak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii

Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę? „Czerwone flagi” (z angielskiego „red flags”) to sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm, gdy sytuacja z błahej robi się poważna i wymaga postawienia diagnozy. Sprawdź, kiedy możesz spać spokojnie, a kiedy konsultacja ze specjalistą jest koniecznością.

Chwilowa biegunka może oznaczać błąd dietetyczny, zatrucie pokarmowe albo wystąpić w wyniku stresu. Są jednak takie sytuacje, kiedy dolegliwość może oznaczać coś więcej.

Niezwłocznej konsultacji z lekarzem wymaga obecność krwi w stolcu – tak może objawiać się choroba nowotworowa. Czerwona krew (zazwyczaj w formie śluzowatej) pojawia się także przy zapaleniach jelit. To ciężkie, przewlekłe schorzenie, które znacznie obniża komfort życia i wyniszcza organizm, dlatego ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Gdy krew jest świeża i żywoczerwona, najprawdopodobniej pochodzi z uszkodzonych żylaków odbytu, powszechnie nazywanych hemoroidami. Problem pomoże rozwiązać wizyta u gastrologa.

Fachowej pomocy potrzebujesz także wtedy, gdy dolegliwość trwa co najmniej cztery tygodnie. Trzy najczęstsze przyczyny tzw. przewlekłej biegunki to: zespół jelita drażliwego, nowotwór jelita grubego oraz nieswoiste zapalenia jelit. Dwie ostatnie stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, dlatego im szybciej skontaktujesz się z lekarzem, tym lepiej. Szybkiej konsultacji potrzebujesz również wtedy, gdy luźnym stolcom towarzyszy nienaturalna utrata wagi, masz objawy niedożywienia, dolegliwości bólowe oraz stany podgorączkowe. Szarawy, przypominający glinę kał oznacza problemy z wątrobą. Stolec smolisty może być powodowany przez krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Gdy najpierw pojawiają się nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu (pod żebrami), gorączka, a na końcu biegunka, to najprawdopodobniej przyczyną jest gronkowiec, Escherichia coli, zatrucie toksynami (np. alkoholem) lub błąd dietetyczny. Odwrotna kolejność wystąpienia objawów – najpierw biegunka, potem ból, wymioty i ewentualnie gorączka – świadczy najczęściej o zakażeniu salmonellą.

Istotne jest nawadnianie organizmu, a interwencja lekarza jest konieczna tylko wtedy, gdy objawy utrzymują się dłużej niż sześć godzin.

Jak szybko odzyskać siły po biegunce? Warto pić dużo płynów i zadbać o uzupełnienie elektrolitów – w czasie biegunki następuje szybka ich utrata, a to powoduje osłabienie. 

Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Odpowiadają za transport i wchłanianie wody, funkcjonowanie nerwów i pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego. Znajdują się w każdej komórce ciała i w każdym płynie. Najważniejsze dla człowieka elektrolity to sód, potas i chlorki. Obniżenie ich poziomu skutkuje odwodnieniem, powoduje zmęczenie i gorsze samopoczucie, przyspieszony oddech, bóle i skurcze mięśni  czy zaburzenia  akcji serca.  

Tylko odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie gwarantuje jego nawodnienie, dlatego picie wody nie zawsze wystarczy. Warto więc sięgnąć po specjalne płyny doustne, zawierające elektrolity i glukozę w ściśle określonych proporcjach, przywracające równowagę wodno-elektrolitową organizmu, jak np. Elektrolity. Stosowanie płynów nawadniających w trakcie dolegliwości może także ograniczyć intensywność samej biegunki.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!