Przejdź do treści

Ból gardła – jak go zwalczyć naturalnie?

Ból gardła – jak go zwalczyć naturalnie?
Zdjęcie: Pordán Krisztián / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pierwsze drapanie w gardle, pierwsze uczucie kłucia przy przełykaniu śliny to właśnie ten moment, w którym powinniśmy szybko dostarczyć broń na pole walki organizmu z infekcją. Im szybciej, tym lepiej – nieleczony ból gardła jest niebezpieczny i naprawdę uprzykrza życie.

Ból gardła jest jednoznacznym sygnałem, że w twoim organizmie zaczyna się toczyć nierówna walka z infekcją. Może się to zdarzyć o dowolnej porze roku, a szczególnie przy niskiej i zmiennej temperaturze. Pogoda nie sprzyja, w komunikacji miejskiej część pasażerów beztrosko rozdaje wirusy, a zbyt aktywny tryb życia wcale nie pomaga. Kiedy więc zacznie boleć, działaj szybko, ale mądrze.

Miej w zapasie kaszę jaglaną

Kasza jaglana ma niezwykłe właściwości antywirusowe, przeciwgrzybicze, zasadotwórcze i osuszające nadmiar wydzieliny, dzięki czemu zmniejsza stan zapalny błon śluzowych i nadmiar wydzieliny produkowany podczas infekcji. Można powiedzieć, że w kaszy jaglanej znajdziemy wszystko, co najlepsze: witaminy B1, B2, B5 i B6, kwas foliowy oraz mangan, magnez, żelazo, miedź, cynk, potas i selen. Ma ogromny wpływ na zdrowie. Obszerne badania na ten temat opublikowane zostały w piśmie „American Journal of Clinical Nutrition”.

 

Zaufaj korzennej mocy imbiru

Jeśli prócz jaglanki w swojej kuchni znajdziesz imbir, jesteś na dobrej drodze do zwycięstwa. Działa rozgrzewająco, antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie. To zasługa zwłaszcza zawartych w korzeniu gingeroli – naturalnych substancji o działaniu przeciwkaszlowym. Imbir ułatwia też odkrztuszanie, ponieważ powoduje rozszerzenie oskrzeli i zmniejsza stan zapalny w ich nabłonku. Możesz dodać go do herbaty lub wody z miodem i cytryną – wówczas poznasz jego rozgrzewającą moc. Jeśli jednak chcesz zadziałać miejscowo, wyciśnij sok z imbiru (wykorzystaj do tego nawet zwykłą tarkę do warzyw) i zażywaj go co pół godziny po małej łyżeczce. Prawdziwi śmiałkowie mogą rzuć plasterek imbiru – ale to level dla wielu nieosiągalny.

Nie żałuj cynamonu i kurkumy

Cynamon poza niezwykłym aromatem, który niezmiennie kojarzy nam się z piernikami, ma też właściwości antybakteryjne i rozgrzewające. Jego moc od lat wykorzystują mieszkańcy Azji. Dlaczego i my nie mielibyśmy z tego skorzystać? Tak samo zresztą jak kurkuma, którą Hindusi wykorzystują od tysięcy lat jako roślinę leczniczą. Kurkumina obecna w kłączach rośliny stymuluje system immunologiczny. Wymieszaj przyprawę z miodem, dodaj do herbaty, pij z imbirem.

 

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Sięgnij po słodki klasyk

O miodzie można pisać książki, wiersze i chwalebne pieśni. Ale przy bólu gardła najważniejsze są jego właściwości bakteriobójcze. I tylko jedna, choć najistotniejsza uwaga: miód musi być prawdziwy! Dodaj go do ciepłej wody, imbiru, pij z sokiem z cytryny.

Przy bólu gardła możesz też wspomóc się lekami z apteki, ale wybierając je, uważnie czytaj ulotkę. Najlepsze będą te na bazie roślin, ziół i olejków eterycznych. Łagodzą podrażnienia gardła, ułatwiają oddychanie i dodatkowo nawilżają śluzówkę górnych dróg oddechowych. Pamiętaj też, że o wiele lepsze działanie mają tabletki do ssania ‒ ze względu na dłuższy kontakt z błoną śluzową.

Jednak nawet najbardziej magiczna mikstura czy niezwykła moc korzeni nie pomoże, jeśli nadal będziesz w biegu albo źle ubrana. Zatrzymaj się na chwilę. Kiedy ty będziesz odpoczywać, twój organizm będzie walczył z infekcją. Pomóż mu, nie przeszkadzaj.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.