Przejdź do treści

Co zrobić, żeby nie chrapać – sprawdzone sposoby

Co zrobić, żeby nie chrapać - sprawdzone sposoby Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co zrobić, żeby nie chrapać? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom – zarówno tym chrapiącym, jak i ich partnerom. Chrapanie zakłóca spokojny sen, może także świadczyć o obecności niektórych schorzeń. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak przestać chrapać. Przetestuj wszystkie poniższe sposoby na chrapanie!

Co zrobić, żeby nie chrapać? Zadbaj o higienę snu

Chrapanie bardzo często wynika z niewłaściwej pozycji podczas snu. Dlaczego chrapiemy leżąc na wznak? Leżenie na plecach sprzyja cofaniu się języka w tył, co prowadzi do otwarcia ust i zwężenia kanału nosogardzieli. Jak spać, żeby nie chrapać? Sposób na to, jak nie chrapać jest bardzo prosty – wystarczy zasypiać na boku. Kolejny skuteczny sposób na chrapanie to sen na specjalnej poduszce na chrapanie, które zapewniają optymalne ułożenie głowy podczas snu na plecach. Wtedy język nie cofa się, a drożność dróg oddechowych zostaje zachowana.

Jak pozbyć się chrapania? Pij wodę, nie pij alkoholu

Chrapanie może nasilać się wtedy, gdy błona śluzowa jamy ustnej i gardła jest przesuszona. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawilżanie organizmu. Co zrobić, żeby nie chrapać? Wystarczy regularnie pić wodę, nie zapominając o szklance przed snem. Śluzówkę nosa można natomiast nawilżyć solą morską w sprayu. Ograniczyć należy spożycie alkoholu. Po pierwsze dlatego, że może odwadniać, a po drugie – sprzyja wiotczeniu mięśni i nasila chrapanie.

Pozostałe domowe sposoby na chrapanie

Co zrobić, żeby nie chrapać w czasie infekcji czy alergii? Należy dbać o oczyszczanie nosa, stosować sposoby na zredukowanie kataru (krople do nosa, inhalacje). Gdy przyczyną zatkanego nosa i chrapania jest alergia, zmieniaj pościel co najmniej raz w tygodniu. A przynajmniej poszewkę poduszki. Kurz, który się na niej zbiera, podrażnia błony śluzowe w nosie, ten się przytyka i śpisz z otwartymi ustami. Spanie z otwartymi ustami równa się chrapanie.

Koniecznością jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała – nadwaga i otyłość stanowią jedną z najczęstszych przyczyn chrapania. A gdy powyższe sposoby na chrapanie nie poskutkują? To bardzo wyraźny sygnał, że należy zgłosić się do lekarza. Możesz mieć poważne problemy z drogami oddechowymi. Możesz cierpieć na bezdech senny, a wtedy prawdopodobnie będzie potrzebować zabiegu. Jednego i drugiego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Zresztą zaczęcie od takiej wizyty też nie jest głupim pomysłem. Pomoże wykluczyć poważniejsze przypadłości. I pozwoli spokojnie wypróbować powyższe metody.

Profesjonalne leczenie chrapania

Gdy nie sprawdzą się domowe sposoby na chrapanie, leczenie może być koniecznością. Co na chrapanie można kupić w aptece? Można sięgać po rozmaite preparaty na chrapanie – plastry na chrapanie czy leki na chrapanie w sprayu. Jak działa taki środek na chrapanie? Nawilża błonę śluzową gardła i zwiększa napięcie ścian gardła. Leczenie chrapania może obejmować ponadto takie małoinwazyjne zabiegi, jak fale radiowe zwiększające napięcie ścian gardła. Niekiedy konieczna jest plastyka podniebienia bądź operacja przegrody nosa. Lekarz dopasowuje metodę leczenia do każdego pacjenta. Dzięki takiemu profesjonalnemu doradztwu wiadomo będzie, co zrobić, żeby nie chrapać.

Dlaczego chrapiemy? Przyczyny chrapania

Wiele osób dotkniętych problemem chrapania zastanawia się, co zrobić, żeby nie chrapać. Równie istotne jest jednak to, dlaczego pojawia się chrapanie. Przyczyny są bardzo zróżnicowane. Mężczyźni chrapią częściej od kobiet. To nie mit. To powód, dla którego nie wiedzą, jak bardzo bywa to dolegliwe dla tych, z którymi śpią. Nie wiedzą, bo są sprawcą, a nie ofiarą. Budzą, a nie są budzeni. Powodem jest to, że mamy nieco inaczej zbudowane drogi oddechowe. U kobiet są one szersze i z tego powodu jest dużo mniejsza szansa, że pojawienie się jakiejkolwiek przeszkody w przepływie powietrza doprowadzi do chrapania. U nas, mężczyzn – każda przeszkoda doprowadza do chrapania. Wliczając w to tłuszcz, który odkłada się w okolicach szyi i ściska „przewody” oddechowe.

Nie wiemy, jak bardzo to jest dolegliwe, ale nie wiemy jeszcze czegoś – jak bardzo niezdrowe jest chrapanie, bo zwykle traktujemy je jako coś w 100 proc. naturalnego. Jednak jest to częste, ale sygnalizuje poważniejsze problemy. I nie należy chrapania lekceważyć. Zwykle jest ono wynikiem problemów wewnątrz dróg oddechowych. W kilku lub kilkunastu procentach przypadków jego genezą jest zespół bezdechu sennego. To przypadłość, która polega na tym, że podczas snu na krótkie okresy tracimy oddech (lub ulega on spłyceniu) i ustaje wentylacja płuc.

Efekt jest taki, że mężczyźni, którzy nieustannie chrapią, są bardziej narażeni na ryzyko wylewu oraz choroby serca. Ale też przypadłości mniej dramatyczne, a bardzo uciążliwe:

  • bóle głowy
  • chroniczne zmęczenie i niewyspanie
  • otyłość
  • problemy z erekcją.

Chrapanie u dziecka – dlaczego dziecko chrapie?

Chrapanie nie musi być kojarzone wyłącznie z dorosłymi – dzieci także mogą chrapać. Może pojawić się chrapanie u niemowlaka czy starszego dziecka. Przyczyną chrapania dzieci jest przede wszystkim zatkany nos i oddychanie przez usta. Infekcje górnych dróg oddechowych często przebiegają z chrapaniem. Kolejna przyczyna to przerost trzeciego migdałka oraz alergie. U najmłodszych chrapanie może być spowodowane fizjologiczną wiotkością krtani. Jak wyleczyć chrapanie u dziecka? Przede wszystkim konieczne jest określenie przyczyny i jej wyeliminowanie. Mowa o wyleczeniu infekcji czy stosowaniu leków przeciwalergicznych lub wycięciu trzeciego migdałka.

Chrapanie w ciąży – jak zapobiec chrapaniu?

Chrapanie w ciąży może wynikać z fizjologicznego zwężenia dróg oddechowych, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Ponadto estrogen sprzyja obrzękowi śluzówki nosa i gardła. Jak zwalczyć chrapanie w ciąży? Należy zadbać o odpowiednią pozycję do spania, jak również o utrzymanie odpowiedniej masy ciała oraz stosować nawilżające spraye do nosa i gardła.

Bibliografia:

Kaur S. i in., Snoring: an annoyance or a serious health problem; Indian J Community Med, 2015, Apr – Jun, 40(2)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.