Przejdź do treści

Melancholia, czyli projekty Torda Boontje

Melancholia, czyli projekty Torda Boontje
Melancholia w desginie wygląda jakoś tak; karafki i wazony autorstwa Torda Boontje, TordBoontje.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
matka trzymająca dłoń dziecka
Coraz większa ilość cesarek
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

Melancholia to od pewnego czasu hasło, które określa już nie tylko stan umysłu, ale także pewien kierunek estetyczny. To oczywiście sprawka Larsa von Triera i jego bardzo sugestywnego wizualnie filmu, pełnego kontrastów między jasnością i mrokiem.

Tak postrzegana melancholia wydaje mi się nieodległa od estetyki reprezentowanej przez holenderskiego projektanta i szefa katedry designu produktowego w Royal College Of Art w Londynie, Torda Boontje. Jego studio z siedzibą w Londynie liczy sobie już 18 lat, a projekty wciąż zachwycają młodzieńczą świeżością. Tak jak np. wystawa siedzisk i foteli z 2004 roku zrealizowana dla włoskiego producenta Moroso, która urzekła zblazowanych bywalców mediolańskich targów Salone di Mobile, otwierając Holendrowi drogę na właściwe salony.

melancholia

Melancholia to hasło, które ciśnie mi się na usta, gdy oglądam projekty foteli z serii Happy Ever After, źródło: TordBoontje.com

Tord Boontje tworzy projekty bajkowe, które zadziwiają i wzruszają, w ich pięknych liniach i organicznych często kształtach jest jednak coś niepokojącego. Pewna melancholia właśnie jest obecna w delikatnych i pięknych karafkach,

np. Droplet Carafe,

melancholia

Skończenie piękna Droplet Carafe, źródło: TordBoontje.com

zestawie naczyń do gotowania Witches’ Kitchen

melancholia

Widelce i łyżki z „wiedźmowego” zestawu Witches’ Kitchen, źródło: TordBoontje.com

czy w kosmicznie gwiaździstym żyrandolu Night Blossom.

melancholia

Gwiaździste niebo nade mną…, źródło: TordBoontje.com

Nim powstało wiele z tych wyszukanych form, Boontje zaczynał od zabawy z bardzo prostymi materiałami, które poddawał recyklingowi. W ten sposób we współpracy z Emmą Woffenden stworzył kolekcję tranSglass (na głównym zdjęciu), która obejmuje dekoracyjne wazoniki, szklanki, karafki i świeczniki stworzone z odzyskanego szkła – szkła, które w poprzednim życiu było butelką po piwie lub różnych gatunkach wina. Dzisiaj, po 16 latach od zaprojektowania, tranSglass powstaje w warsztatach w Gwatemali, gdzie do recyklingu szklanych butelek przyuczani są tamtejsi młodzi pracownicy.

Podobną ideologię eksploruje projekt Rough & Ready z 1998 roku, czyli zestaw mebli do samodzielnego wykonania przy pomocy instrukcji zapewnionych przez projektanta. Wytworzenie fotela, ławy, stołu lub regału wymaga tylko znalezienia lub pozyskania odpowiedniej długości drewnianych listewek, taśmy, plastikowych obręczy i elementów siedziska, czyli kocy lub derek.

melancholia

Stół, ława i krzesełko z odzysku, czyli seria Rough & Ready, źródło: TordBoontje.com

Na szczęście ta specyficzna melancholia i ekologiczne zacięcie czasem także spotykają się w nowych pracach Torda Boontje. Świeżutka (ubiegłoroczna) lampa Lightweight łączy w sobie zainteresowanie odnawialnymi, prostymi materiałami, takimi jak zadrukowany Tyvek (można go łatwo recyklować!), trzcina bambusowa uprawiana w Szkocji (niedaleko od Londynu) i druty czy kable lokalnej produkcji, z unikatową formą odpowiadającą na zapotrzebowania globalnego transportu.

melancholia

Wersja stojąca lampy Lightweight z zadrukowanym kloszem, źródło: TordBoontje.com

By uniknąć zwiększania kosztów logistycznych poprzez tworzenie ciężkiej podstawy do lampy, projektant przerzuca odpowiedzialność za jej odpowiednie dociążenie na konsumenta. W drucianym koszyczku możemy więc umieścić ulubione książki czy cięższe świece, doniczkę z kwiatem lub kilo jabłek, a nawet surrealistycznie wyglądające kamienie… W ten abstrakcyjny sposób Tord Boontje łączy swoje zamiłowanie do dziwnych zderzeń i bajkowych kształtów z rozsądnym zarządzaniem surowcami.

melancholia

Wersja stołowa z fantazyjnym obciążnikiem, źródło: TordBoontje.com

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Dizajn dla zmysłów

Sól z Islandii

Sól z Islandii

Zielone smoothie

Zielone smoothie

Dizajn na jesień

Dizajn na jesień

Marmolada dla oczu

Marmolada dla oczu

Dizajnerska iluzja

Dizajnerska iluzja

Ostatni piknik lata

Ostatni piknik lata

Must Have eko dizajnu

Must Have eko dizajnu

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Rzecz dla miejskiego ogrodnika

Meblowy azyl

Meblowy azyl

Panda i papier

Panda i papier

Własna piekarnia

Własna piekarnia