Przejdź do treści

Jak przetrwać upał? Osiem nieoczywistych sposobów na ochłodę

Jak przetrwać upał? Osiem nieoczywistych sposobów na ochłodę Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Te sposoby na przetrwanie upałów znamy wszyscy: weź letni prysznic, zjedz lody, włącz klimatyzację… Dlatego tym razem mniej znane, niebanalne, ale przede wszystkim skuteczne i zdrowe sposoby na to, jak przetrwać upał.

Zrób przerwę na… gorącą herbatę

Tak, to wbrew prawom logiki, ale w upalny dzień prędzej schłodzimy się, pijąc gorący napój niż zimny. Receptory umieszczone na języku (a konkretnie receptor TRPV1) odbierają sygnały, że robi się nam gorąco, a następnie wysyłają je nerwami do mózgu. Stamtąd informacja trafia do skóry – zaczynamy się pocić. Wraz z parującą wodą uruchamiana jest naturalna wentylacja organizmu. W ten sposób ciało broni się przed upałem.

Chilluj z chili

To, co jemy, naturalnie ma znaczenie dla naszego samopoczucia również w upalne dni. Po pierwsze nie powinniśmy wcale unikać ostrych potraw. Na przykład z dodatkiem chili. Zawarta w nich kapsaicyna działa na ten sam receptor na języku, co gorące potrawy, w rezultacie wyzwalając wewnętrzny mechanizm chłodzący. Druga ważna zasada – kurczakowi i innym daniom wysokobiałkowym zdecydowanie powiedzmy nie! A przynajmniej nie przesadzajmy z nimi. Podnoszą metabolizm i wyzwalają więcej energii cieplnej.

Na rower w poliestrze

Jeśli z nieba leje się żar i mimo to wybierasz się na rower, załóż podkoszulkę ze sztucznego materiału. Mogłoby się wydawać, że w poliestrze prędzej się zagrzejemy, ale w rzeczywistości poprawimy nasz komfort. Bawełna wchłania pot, staje się ciężka, niewygodna i nie schnie tak szybko jak poliester. W rezultacie naturalny materiał zakłóca funkcję fizjologiczną potu, jaką jest chłodzenie ciała. Pamiętajmy też, że lepszy przepływ powietrza zapewni nam luźna odzież.

Przed spaniem szklanka wody

Wypicie szklanki wody przed snem powinno wystarczyć, by przez noc organizm pozostał nawodniony. Gdy termometry biją rekordy, również w czasie snu tracimy sporą ilość płynów, którą trudno nadrobić.

Paulina Górska

Idź w góry

Na większych wysokościach temperatura jest niższa niż w dolinach. Bo choć ciepłe powietrze jest rzadsze od chłodnego i unosi się ku górze, to jednak po drodze schładza się. W związku z tym wycieczka w góry wcale nie jest złym pomysłem na spędzanie letniego, wolnego czasu. Jeszcze lepiej, gdy wcześniej zaplanujemy trasę wzdłuż potoków i lasów – będzie towarzyszyć nam więcej cienia.

Unikaj owoców cytrusowych na słońcu

Choć smakowanie soczystej pomarańczy na plaży z pewnością mogłoby być przyjemne, to wiele wskazuje na to, że jest groźne. Niestety, naukowcy odkryli związek między spożywaniem cytrusów a rozwojem czerniaka (publikacja wJournal of Clinical Oncology). Uczeni nie wiedzą dokładnie, jaki mechanizm za to odpowiada, jednak przypuszcza się, że jest to wina zawartych w cytrusowych owocach związków uczulających na słońce o nazwie furokumaryny.

slonce

Jeśli w domu, to najlepiej na parterze

Czasem upalne dni wolimy po prostu spędzić w domu. W tym przypadku gorące powietrze kumuluje się na górze, bliżej dachu. Stąd fachowcy radzą, aby przebywać jak najniżej. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej na parterze.

Schłodź miejsca z wyczuwalnym tętnem

Kark i nadgarstki – to miejsca, gdzie naczynia krwionośne przebiegają blisko powierzchni skóry, dlatego ochłodzenie ich zimnym ręcznikiem lub lodem przyniesie ogólną ulgę w upalny dzień. Chłodne okłady będą absorbować ciepło z organizmu, w zamian dając nam większe uczucie chłodu.

A Wy, jakie macie sprawdzone sposoby na upały?

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.