Przejdź do treści

Ból w piersiach a menopauza. Jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Na zdjęciu zrelaksowana kobieta przed oknem, rozciąga się- HelloZdrowie
Ból piersi jest powszechną dolegliwością u kobiet w czasie klimakterium źródło: AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bolesne, tkliwe i obrzmiałe piersi to częsta dolegliwość występująca u kobiet w okresie menopauzy. Zjawisko to jest całkowicie naturalne i fizjologiczne, jednak bolesność piersi może znacznie obniżać komfort życia i wpływać na codzienne funkcjonowanie. Na szczęście są sposoby, by temu zaradzić. Jak złagodzić ból piersi? Kiedy udać się do lekarza? Jakie czynniki wywołują ból piersi?

Menopauza a ból piersi

Podczas menopauzy zachodzą zmiany hormonalne, których efektem są różne objawy i dolegliwości dokuczające kobietom w codziennym życiu. Skarżą się one na wzrost masy ciała, niepokój, rozdrażnienie, uderzenia gorąca, spadek libido. Jednym z symptomów związanych z menopauzą jest ból piersi, często kojarzony z napięciem przedmiesiączkowym, ciążą albo owulacją, o czym możesz się przekonać, zaglądając do Krótkiej Instrukcji. O Menopauzie i czytając historie innych kobiet, które przeszły klimakterium.

Występowanie tego objawu podczas menopauzy jest całkowicie naturalne i fizjologiczne. Dlaczego podczas klimakterium bolą piersi? To wszystko za sprawą hormonów, które w organizmie przekwitającej kobiety robią prawdziwą rewolucję. Obniża się poziom estrogenu, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności i grubości tkanki piersi. Następstwem tych zmian jest właśnie ból.

Dojrzała kobieta

Menopauza a zmiany w piersiach

Bolesność piersi w menopauzie ma różne oblicza. Kobiety uskarżają się na:

  • uczucie ciężkości,
  • napięcie w okolicach piersi,
  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • tkliwość.

Czasem występuje ból sutków, które przez zmiany hormonalne są szczególnie wrażliwe. Czujesz wtedy nieprzyjemne mrowienie albo podrażnienie, kiedy ich dotykasz. Często ból obejmuje całe piersi i promieniuje aż do szyi, ramion oraz pleców. Niekiedy bolą też całe gruczoły sutkowe, innym razem wyłącznie brodawka.

Jak można sobie pomóc na ból w piersiach?

Na szczęście można złagodzić ból w piersiach podczas menopauzy. Żeby wyrównać stężenie estrogenów, trzeba sięgnąć po hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Kiedy uda się to wyregulować, dolegliwość stanie się mniej uciążliwa.  Nie wszystkie kobiety chcą jednak korzystać z leczenia hormonalnego. Jeżeli jesteś jedną z nich, sięgnij po inne metody.

Ulgę mogą przynieść maści lub kremy, w których znajdziesz mentol lub kamforę. Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z tą uporczywą dolegliwością jest masaż piersi. Dzięki niemu poprawi się krążenie krwi i zmniejszy napięcie biustu. Zwolenniczki medycyny niekonwencjonalnej decydują się na akupunkturę, polegającą na wykonywaniu nakłuć w określonych punktach ciała. Ból piersi złagodzą także żelowe kompresy – naprzemiennie zakładaj raz zimne, raz ciepłe opatrunki. Kiedy ból jest silny, warto sięgnąć po bezpieczne leki przeciwbólowe takie jak paracetamol. Oto co jeszcze możesz zrobić, żeby złagodzić ból w piersiach:

  • dobierz odpowiedni dla siebie stanik – w tej kwestii nie kieruj się modą, tylko wygodą;
  • postaw na wygodne ubrania, żeby zminimalizować ucisk piersi;
  • ogranicz spożycie soli,
  • rzuć palenie,
  • uważaj na wahania wagi,
  • unikaj stresu,
  • zrezygnuj z produktów zawierających kofeinę.

Pamiętaj też o regularnych badaniach, żeby wykluczyć czynniki chorobowe bólu piersi. Ten objaw jest naturalnym zjawiskiem podczas menopauzy, ale może także świadczyć o chorobie, np. o rozwijającym się nowotworze. Wszelkie zmiany w rozmiarze czy kształcie piersi, guzki, zgrubienia oraz zmiany w wyglądzie sutków powinny być skonsultowane z lekarzem.

Kobieta stoi nago i trzyma się za piersi

Bibliografia:

  1. https://www.health.harvard.edu/pain/breast-pain-not-just-a-premenopausal-complaint [dostęp 18.12.2023].
  2. Garwacka-Czachor E., Maciejczyk A., Bębenek M., Samobadanie piersi w grupie kobiet biorących udział w przesiewowych badaniach mammograficznych, Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Nowotwory, tom 1, nr 3, 2016.
  3. Pertyński T. , Stachowiak G., Mastalgia – poważny problem u kobiet w wieku przedmenopauzalnym, Przegląd Menopauzalny, tom 1, 2013.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.