Przejdź do treści

Borelioza – leczenie – najnowsze metody

Lekarz wyjmuje kleszcza, żeby zapobiec boreliozie
Fot. andriano_cz / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raw bars - zdrowe mrożone batony
Raw bars – zdrowe mrożone batony
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie

Leczenie boreliozy jest procesem zależnym od stadium infekcji. Wczesne wykrycie choroby umożliwia wprowadzenie antybiotykoterapii, która cechuje się dużą skutecznością. Późniejsze stadia infekcji nie są już tak proste do wyleczenia.

Boreliozę (zwaną również chorobą z Lyme) wywołują krętki borrelia, które dostają się do organizmu poprzez ukłucie zainfekowanego kleszcza. Choroba we wczesnym stadium może dawać liczne mało swoiste objawy, z których jedynym typowym jest rumień wędrującyNajnowsze metody leczenia boreliozy opierają się na celowanej farmakoterapii skierowanej przeciw krętkom, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza.

Stadia boreliozy i ich leczenie

Objawy boreliozy i leczenie są ze sobą ściśle związane. Choroba ma swój początek, gdy obecności krętków w organizmie zaczynają towarzyszyć dolegliwości. Po ukłuciu przez kleszcza ważna jest obserwacja. Leczenie boreliozy rozpoczyna się dopiero po wystąpieniu objawów. Wyjątek stanowią mnogie ukąszenia przez kleszcze osoby dorosłej, która przebywa w rejonie endemicznym dla boreliozy. Profilaktyka w takim przypadku polega na jednorazowym doustnym podaniu dawki doksycykliny.

Stadium wczesne choroby polega na występowaniu nieswoistych objawów grypopodobnych (gorączka, bóle mięśniowe, bóle głowy, rozbicie, etc.). Bardzo charakterystycznym symptomem jest obecność rumienia wędrującego. Pojawia się on od 3 do 30 dni od ukłucia kleszcza. Rumień wędrujący jest jedyną postacią kliniczną boreliozy, która upoważnia do jej natychmiastowego leczenia z pominięciem badań serologicznych na obecność krętka w organizmie. Leczenie boreliozy antybiotykami najczęściej stosowaną formą terapii.

Leczenie boreliozy antybiotyki

Kolejnym, bardzo rzadkim objawem wczesnego stadium boreliozy jest obecność chłoniaka limfocytowego skóry. Jest to niebolesny, czerwony guzek, który najczęściej występuje na małżowinie ucha (rzadziej na skórze moszny lub brodawki sutkowej).

To objawy, które wskazują na leczenie boreliozy antybiotykami. Dorośli otrzymują doustnie antybiotyk ‒ najczęściej doksycyklinę przyjmowaną przez okres 14-21 dni. Leczenie boreliozy u dzieci w tym przypadku polega na podaniu amoksycyliny.

Zobacz także

Borelioza bóle stawów – leczenie

Stadium wczesne rozsiane (narządowe) rozwija się po kilku tygodniach lub miesiącach po zakażeniu. Jednym z najczęstszych objawów boreliozy, które wymagają leczenia w tej fazie  choroby, jest zapalenie stawów. Borelioza bóle stawów najczęściej obejmują duże stawy, np.: kolanowy, skokowy i łokciowy, przebiegając jako nawracające stany zaostrzenia dolegliwości bólowych. Zapaleniu zazwyczaj towarzyszy obfity wysięk w jamie stawowej.

Kolejnym, rzadkim objawem wczesnego stadium narządowego jest zapalenie mięśnia sercowego (występuje u ok. 5% chorych). Zazwyczaj jest to nagły blok impulsów przedsionkowo-komorowych, który objawia się zaburzeniami rytmu. W przypadku tej formy boreliozy, leczenie szpitalne może być koniecznością. Innym charakterystycznym objawem dla tego stadium choroby jest zapalenie w obrębie układu nerwowego (neuroborelioza). Wczesnym symptomem mogą być bóle głowy.

Wytyczne w leczeniu boreliozy wymagają podania tych samych antybiotyków co w fazie ograniczonej. Ich dawka i czas stosowania ulega jednak zwiększeniu, np. doksycyklinę w pierwszym rzucie zapalenia stawów podaje się doustnie nawet do 28 dni.

Borelioza leczenie szpitalne

Leczenie szpitalne neuroboreliozy i zapalenia mięśnia sercowego wymaga dożylnego podania ceftriaksonu (ewentualnie cefotaksymu lub penicyliny benzylowej) przez okres 14-28 dni. To antybiotyk, który cechuje się dobrą przenikalnością do układu nerwowego. U dzieci dawki leku są dobierane na podstawie wieku i masy ciała.

Stadium późne charakteryzuje się występowaniem przewlekłego zanikowego zapalenia skóry kończyn. Najpoważniejszym powikłaniem późnej fazy choroby jest zaawansowana neuroborelioza, której towarzyszą zapalenie wielu nerwów i przewlekłe zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego.

Leczenie szpitalne boreliozy w tej fazie nie różni się od opisanego wcześniej. Objawy są jednak na tyle dolegliwe, że wymagają częstych hospitalizacji. Jeżeli antybiotykoterapia nie przynosi poprawy, to stosuje się leczenie objawowe (przeciwzapalne, przeciwbólowe).

Naturalne metody leczenia boreliozy

Należy pamiętać, że naturalne leczenie boreliozy nie przynosi zadowalających efektów. Antybiotykoterapia wprowadzona we wczesnej fazie choroby wykazuje wysoką skuteczność (>90%) w eliminacji krętków z organizmu. Niestety, im bardziej zaawansowana postać boreliozy, tym mniejsza szansa na wyleczenie pacjenta.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

istockphoto.com

6 par chorób, które łatwo ze sobą pomylić

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

pexels.com

Czy kleszcza wyjętego z ciała zawsze należy badać? Odpowiedź może cię zaskoczyć

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

https://www.istockphoto.com/

Jak pozbyć się kleszcza? „Insta Pediatra”, czyli lekarka Anna Ratajczak wyjaśnia

https://www.istockphoto.com

Złapałaś kleszcza? Sprawdź, jakie niebezpieczne choroby może przenosić

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą

Komar azjatycki dotrze do Polski? Już jedno ukłucie tego owada może zabić. Entomolog wyjaśnia, jak go rozpoznać

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

jak nie zarazić się od dziecka

Jesteś młodą matką i często zarażasz się od swojego dziecka? Sprawdź, jak tego uniknąć

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

Spocona kobieta siedzi na kanapie

Brzydki zapach potu to duży problem. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?