Przejdź do treści

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Pacjentka siedzi na fotelu u dentysty
Czego dentysta dowie się o tobie, gdy otworzysz buzię?/ fot. Cedric Fauntleroy/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie tylko próchnicę, plomby i ubytki dostrzeże dentysta, kiedy zajrzy ci do buzi. Wygląd jamy ustnej zdradza więcej o nawykach i zdrowiu niż myślisz. Marta Bik-Tavares wyjaśnia, dlaczego nie warto kłamać na fotelu u dentysty.

Co dentysta wie o tobie, gdy otwierasz buzię?

Dentysta może dowiedzieć się wielu informacji o tobie. Wystarczy, że zajrzy do twojej jamy ustnej. Zagadnienie to wzięła na tapet dentystka Marta Bik-Tavares na swoim profilu na Instagramie. Stomatolożka wyjaśnia, co o zdrowiu zdradza twoja buzia. Nie chodzi jedynie o brak uzębienia, wypełnienia czy próchnicę.

Co od razu widać, kiedy siadasz na fotelu? Jak tłumaczy ekspertka, dentysty nie oszukasz, że regularnie myjesz i nitkujesz zęby. Będzie wiedział, że wyszczotkowałeś porządnie zęby dopiero przed wizytą.

Zmineralizowana płytka, liczne przebarwienia i kamień nazębny mówią same za siebie. Dodatkowo, chociaż bardzo polecam szczotkowanie przed wizytą, to zbyt mocna próba doczyszczenia zębów może prowadzić do podrażnienia i krwawienia dziąseł, co zaburzy ocenę zdrowia jamy ustnej” – wyjaśnia.

Bik-Tavares podkreśla też, że dentysta nie tylko od razu zorientuje się, że palisz. Kiedy zajrzy do twojej jamy ustnej, będzie potrafił określić, jak dużo i jakiej jakości palisz papierosy.

„Palenie tytoniu prowadzi do suchości jamy ustnej, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy i zapalenia dziąseł. Dodatkowo nikotyna i chemikalia (także w e-papierosach!) przebarwiają zęby i język” – tłumaczy.

Stomatolog po stanie zębów i dziąseł zauważy także, czy jesteś narażony na regularny stres. Zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami czy obgryzanie paznokci nie pozostają obojętne na stan zębów.

„Starte powierzchnie zębów, mikropęknięcia na szkliwie, nadwrażliwość zębów i przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego będą świadczyć o bruksizmie, którego najczęstszą przyczyną jest właśnie stres” – dodaje.

Natalie Lacasse

Mama Dentystka – kto stoi za tym profilem?

„Mama Dentystka” to profil na Instagramie prowadzony przez Martę Bik-Tavares, dentystkę mieszkającą na Maderze. Ekspertka pisze o swoim życiu na wyspie, międzynarodowej rodzinie oraz o pracy stomatologa. Profil „Mama Dentystka” obserwuje obecnie ponad 47 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.