4 min.
Czym zajmuje się lekarz balneolog? Czy leczenie minerałami jest skuteczne?

Czym zajmuje się lekarz balneolog? Czy leczenie minerałami jest skuteczne? Istock.com
Lekarz balneolog nie jest tworem współczesnym, a raczej posiadającym dość długą tradycję w medycynie. Zajmuje się leczeniem metodami dostępnymi powszechnie w naturze. Lekarza balneologa spotkać można przede wszystkim w miejscach takich jak sanatoria i szpitale uzdrowiskowe oraz zakłady przyrodolecznicze.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Lekarz balneolog zajmuje się przede wszystkim leczeniem, rehabilitacją oraz profilaktyką różnego rodzaju chorób z wykorzystaniem naturalnych surowców mineralnych w kąpielach oraz za pomocą inhalacji różnego rodzaju.
Historia balneologii
Balneologia swoimi początkami sięga starożytności. Już w Egipcie, Grecji i Rzymie stosowano lecznicze kąpiele w źródłach występujących na tych terenach. Do dziś turyści tłumnie korzystają z licznych gorących źródeł na terenie Grecji. Ta niezwykła gałąź medycyny straciła swoją popularność w okresie średniowiecza, a ponowny jej rozkwit datuje się między XVII a XIX wiekiem, kiedy to zaczęto powszechnie stosować kuracje polegające na piciu wód mineralnych.
Za prekursora polskiej balneologii powszechnie uważa się Wojciecha Oczko, który w 1578 roku w dziele pt. „Cieplice”, opisał liczne wody mineralne i lecznicze występujące na terenie ówczesnej Polski również pod kątem ich działania i metody leczenia. Za twórców polskiej balneologii poza Wojciechem Oczko uważa się Józefa Dietla oraz Jana Żniniewicza, którzy prowadzili własne badania na tym polu oraz rozpowszechniali wiedzę na temat tego zagadnienia.
Czym zajmuje się lekarz balneolog?
Balneolog za pomocą naturalnych zabiegów pomaga w procesie leczenia chorób układu krwionośnego takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Jest w stanie również poprawić stan zdrowia pacjenta po przebytym zawale serca.
Lekarz balneolog zajmuje się również pomocą w leczeniu schorzeń układu nerwowego lub łagodzeniem objawów chorób takich jak stwardnienie rozsiane, rwa kulszowa, migrena czy choroba Parkinsona. Pomaga również przy łagodzeniu objawów oraz bólu towarzyszącego chorobom reumatologicznym oraz ortopedycznym (również pourazowym) takim jak osteoporoza, skrzywienia kręgosłupa czy dna moczanowa i reumatoidalne zapalenie stawów.
Inhalacje zalecane przez balneologa pomagają w łagodzeniu objawów schorzeń układu oddechowego takich jak astma czy przewlekły nieżyt oskrzeli. Pomagają również w zwykłym lub alergicznym nieżycie nosa.
Balneolog pomaga również w przypadku chorób skórnych m.in. zapalenie skóry atopowej czy łuszczyca, które są niezwykle dokuczliwymi chorobami, uniemożliwiającymi codzienne normalne funkcjonowanie. Wykazano również pozytywne skutki stosowania kąpieli, inhalacji oraz okładów zalecanych przez balneologów w leczeniu otyłości ze względu na ich pozytywny wpływ na przemianę materii.
Co do zasady balneolog zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem testów oraz badań. Wypisuje skierowania na leczenie oraz dobiera odpowiednie do chorób pacjenta zabiegi. Zadaniem lekarza balneologa jest również przekazanie pacjentowi informacji na temat wskazań oraz przeciwwskazań do wykonania konkretnego zabiegu.
Balneologia – zabiegi
Balneologia to pojęcie ogólne, które ze względu na nazwę kojarzy się przede wszystkim z kąpielami zdrowotnymi. W rzeczywistości jednak jego zakres obejmuje także różnego rodzaju zabiegi. Na jakie zatem zabiegi może skierować lekarz balneolog? Wachlarz opcji jest bardzo szeroki.
Najbardziej popularnymi zabiegami są inhalacje, okłady borowinowe oraz zawijanie w okłady z pasty borowinowej czy też kąpiel borowinowa (takiej kąpieli nie trzeba szukać w specjalnych ośrodkach, wystarczy wybrać się do zwykłego SPA). Zabiegi borowinowe poleca się szczególnie w procesie leczenia schorzeń reumatycznych, ortopedycznych oraz ginekologicznych i laryngologicznych.
Zobacz także
Rodzaje kąpieli
Balneolog może skierować pacjenta na następujące rodzaje kąpieli:
- kąpiele kwasowęglowe – polecane przy chorobach serca oraz nadciśnieniu i przy problemach z krążeniem, zwłaszcza kończyn dolnych,
- kąpiele solankowe – polecane w przypadku chorób reumatoidalnych, neurologicznych, ginekologicznych oraz ortopedycznych,
- kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe – zalecane w przypadku schorzeń reumatologicznych, ortopedycznych oraz ginekologicznych i przy problemach z krążeniem,
- kąpiele radoczynne – stosowne w przypadku chorób naczyniowych, chorobach układu oddechowego oraz przy schorzeniach reumatycznych i ginekologicznych.
Balneologia – przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań do stosowania zabiegów lekarz balneolog może wymienić następujące:
- padaczka,
- nowotwory,
- schorzenia zakaźne,
- choroby psychiczne,
- choroby wynikające z uzależnień takich jak alkoholizm czy narkomania,
- zaawansowana niewydolność krążenia,
- zaawansowane nadciśnienie tętnicze i zaburzenia rytmu serca.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023