Przejdź do treści

Odczuwasz drętwienie nóg? Sprawdź, co to może oznaczać

Odczuwasz drętwienie nóg? Sprawdź, co to może oznaczać Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zazwyczaj drętwienie nóg nie oznacza nic poważnego. Czasem jednak może być sygnałem groźnych chorób, dlatego – jeśli pojawia się szczególnie często – warto sprawdzić, czy w twoim organizmie nie dzieje się nic złego. W tym artykule opisano, jakie mogą być przyczyny drętwienia nóg oraz jak można je leczyć. 

 

Drętwienie nóg – co oznacza? 

Drętwienie nóg ma bardzo różne przyczyny, m.in. takie jak: 

 • siedzenie lub leżenie w nieodpowiedniej pozycji, 
 • kontuzje (np. złamanie kości), 
 • niedobory witamin i minerałów, 
 • choroba obwodowych naczyń krwionośnych, 
 • systemowe zapalenia naczyń, 
 • napad przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA), 
 • zawał serca, 
 • udar mózgu (w przypadku udaru wzgórza, drętwienie kończyn jest jedynym objawem), 
dłonie
 • stwardnienie rozsiane, 
 • epilepsja, 
 • migrena, 
 • neuropatia, 
 • dyskopatie, 
 • choroba zwyrodnieniowa stawów, 
 • reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • zespół Guillaina-Barrégo, 
 • zespół złego wchłaniania, 
 • toczeń rumieniowaty układowy (SLE), 
 • dna moczanowa, 
 • zespół cieśni nadgarstka, 
 • uszkodzenie przewodnictwa nerwowego (na skutek oparzenia i odmrożenia), 
 • zatrucie ołowiem. 

Drętwienie palców u nóg 

Drętwienie palców u nóg bywa czasem efektem pozostawania w jednej pozycji przez długi czas. Powoduje to ucisk naczyń krwionośnych lub nerwów. Wystarczy jednak, aby kończyny się rozruszały, żeby problem minął. Jeśli pojawia się on jednak bardzo często, może to być związane z zaburzeniami gospodarki potasowej, magnezowej czy też wapniowej, a także ze zbyt małą ilością witaminy B w organizmie. 

Drętwienie nóg od kolan w dół 

Podobnie jak w przypadku palców u nóg, drętwienie od kolan w dół najczęściej wynika ze zbyt niskiego stężenia witamin oraz mikroelementów w organizmie. Czasem przyczyną jest również zespół niespokojnych nóg. Nierzadko podłożem tej dolegliwości są także choroby układu kostnego. W niektórych przypadkach drętwienie dolnych części kończyn powodują problemy z kręgosłupem. Bóle odczuwalne poniżej kolan mogą świadczyć o miażdżycy, cukrzycy, chorobie Bürgera czy nadciśnieniu tętniczym. 

Drętwienie rąk i nóg 

Zauważyłaś u siebie drętwienie rąk i nóg? Często wskazuje to na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, obejmujące kręgi lędźwiowe lub krzyżowe. Może oznaczać ono również udary i zawały, a nawet toczeń oraz niewydolność żylną. Jego przyczyny mogą być jednak także mniej groźne – mamy tu na myśli niedobór magnezu czy witamin z grupy B. 

Drętwienie, obrzęki rąk i nóg. Czy to coś poważnego?

Drętwienie nóg od kręgosłupa 

Drętwienie nóg może być spowodowane problemami z kręgosłupem. Jeżeli zaobserwowałaś u siebie ten objaw, może to oznaczać dyskopatię, chorobę zwyrodnieniową stawów czy chorobę Pageta. W przypadku dyskopatii drętwienie nóg pojawia się w sytuacji objęcia krzyżowego i lędźwiowego odcinka zmianami zwyrodnieniowymi.  

Do drętwienia może prowadzić również przepuklina powstająca na skutek zbyt dużego nacisku kręgów i uwypuklenia pierścienia włóknistego. Jeśli chodzi o chorobę zwyrodnieniową stawów, w jej przebiegu dochodzi do niszczenia całego stawu, atakuje ona również kręgosłup. Choroba Pageta to przewlekłe schorzenie, które również dotyczy kręgosłupa.

Drętwienie kończyn a miażdżyca, cukrzyca lub zespół cieśni nadgarstka.

Drętwienie nóg w nocy 

Drętwienie nóg w nocy zazwyczaj spowodowane jest niewłaściwą pozycją ciała. Kiedy śpisz, istnieje większe ryzyko ustawienia kończyn w sposób zakłócający przepływ krwi, a to z kolei skutkuje odrętwieniem oraz mrowieniem. W takim ułożeniu może dojść również do przejściowego ucisku na nerw. Jeśli problem utrzymuje się przez długi czas, dobrze jest się skonsultować z ortopedą lub neurologiem. 

Drętwienie nóg w ciąży 

Drętwienie nóg w ciąży często ma związek z przebiegającymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Czasem jest to także efekt nacisku macicy na naczynia krwionośne. W jeszcze innych przypadkach chodzi o słabsze krążenie krwi, w wyniku czego dochodzi do obrzęków różnych partii ciała: kostek, rąk, palców, bioder, jak również miednicy. Przyczyną odrętwienia może być także gromadzenie się płynu w stawach, do którego dochodzi u niektórych ciężarnych kobiet. 

Kobieta z dyskopatią szyjną masuje szyje

Leczenie drętwienia nóg 

Jeśli przyczyną drętwienia nóg jest choroba, leczenie powinno być ukierunkowane właśnie na nią. W innych przypadkach warto wypróbować poniższe metody domowe sposoby na drętwienie nóg. Dlatego, zanim zasięgniesz porady lekarza, możesz poruszać kończyną, rozmasować ją oraz wykonać kilka ruchów stopą. W przypadku pojawienia się problemu, możesz również położyć się na łóżku i przez chwilę na nim odpocząć 

Jeżeli objaw wystąpił w wyniku urazu lub wysiłku można zastosować ciepłe lub zimne okłady. A jeżeli przyczyną są niedobory określonych pierwiastków lub witamin B6 czy B12, należy zacząć je suplementować. Jeśli szykujesz się z kolei na długą podróż samolotem lub samochodem, warto zaopatrzyć się w specjalne uciskowe podkolanówki, dzięki którym utrzymuje się prawidłowe krążenie w nogach, dzięki czemu nie pojawiają się obrzęki oraz drętwienie. 

Graficzne przedstawienie bólu kręgosłupa promieniującego do nóg

Ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa 

Oto przykładowe ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa. 

1. Przyciąganie kolan 

Ułóż się na macie i przyciągaj powoli kolana do piersi. Powtórz taką czynność 10 razy, a następnie wykonaj drugą serię. 

2. Rowerek 

Ułóż się na macie, unieś nogi do góry i zacznij nimi pedałować. Pamiętaj, że odcinek lędźwiowy powinien przylegać do maty. Powtórz tę czynność 10 razy, a następnie wykonaj drugą serię. 

3. Unoszenie ramion 

Ułóż się na macie i zadbaj o to, aby ręce leżały wzdłuż ciała. Unieś ramiona i powoli przenoś je za głowę. Później wróć spokojnie do pozycji początkowej. Powtórz tę czynność 10 razy. 

 

Bibliografia: 

 1. Gajewski P. i in., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2013. 
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531493/ [dostęp 11.08.23] 
 3. Kirkland A. E., Sarlo G. L., Holton K. F., The Role of Magnesium in Neurological Disorders, Nutrients. 2018,10(6), s. 730. 

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.