Przejdź do treści

Fonoforeza – wskazania i przeciwwskazania

Fonoforeza – wskazania i przeciwwskazania
Fonoforeza – wskazania i przeciwwskazania
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Fonoforeza jest jedną z bardzo skutecznych terapii rehabilitacji. Z powodzeniem przeprowadzana jest na osobach, które borykają się z przewlekłymi stanami zapalnymi, chorobami i zwyrodnieniami stawów. Wysoka skuteczność fonoforezy to efekt innowacyjnego sposobu wprowadzania leków do organizmu, pobudzającego krążenie mikromasażu oraz zastosowania wspomagających regenerację komórkową ultradźwięków. Kiedy stosuje się fonoforezę i jakie są przeciwwskazania?

Czym jest fonoforeza?

Fonoforeza to zabieg rehabilitacyjny wykorzystujący właściwości ultradźwięków, czyli fal dźwiękowych niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Dzięki małej częstotliwości – mieszczącej się w zakresie od 1 do 3 MHz – mogą one z łatwością penetrować tkanki ludzkiego ciała i wprawiać je w drgania. Można więc uznać, że fonoforeza jest rodzajem masażu. Ze względu jednak na siłę i rozmiar oddziaływania nazywa się go mikromasażem. Porusza on bowiem tkanki, do których podczas tradycyjnej fizykoterapii nie sposób dotrzeć. Dociera głęboko, a dzięki możliwości regulacji częstotliwości ultradźwięków można tę głębokość dowolnie regulować i dotrzeć prosto do problematycznego miejsca, nawet do 8 cm w głąb ciała. Według potrzeb możliwe jest także stosowanie drgań ciągłych lub impulsowych.

Podobnie jak tradycyjny masaż, fonoforeza rozgrzewa masowane miejsce, a przez to poprawia metabolizm komórkowy i przyspiesza regenerację dzięki stymulacji wytwarzania kolagenu. Dodatkowo, podczas zabiegu zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych i możliwe jest skuteczniejsze wprowadzenie leków do organizmu.

Jak wygląda leczenie z użyciem fonoforezy?

Zabieg fonoforezy jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje żadnego dyskomfortu u pacjenta. Stosowany jest tylko miejscowo i bez znieczulenia. Wykonać go możemy praktycznie w każdym gabinecie fizykoterapii, który posiada odpowiedni sprzęt. Także sam przebieg fonoforezy jest bardzo prosty. Pacjent eksponuje tylko tę część ciała, na której będzie wykonywany zabieg. Następnie skóra w newralgicznym miejscu pokrywana jest żelowym lekiem, a rehabilitant przykłada do niej głowicę emitującą ultradźwięki. Rodzaj użytego leku zależy od problemu zdrowotnego pacjenta, ale najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, żel borowinowy, czy środki zmiękczające blizny. Całość zabiegu nie powinna zająć więcej niż 10 minut.

Warto jednak pamiętać o tym, że fonoforeza przynosi efekty tylko wtedy, gdy opiera się na systematycznym stosowaniu. Standardowe skierowanie lekarskie zazwyczaj wystawiane jest na 10 sesji, a dalsze leczenie zależy od stanu zdrowia pacjenta.

Fonoforeza – wskazania i działanie lecznicze

Terapia z wykorzystaniem fonoforezy sama w sobie nie jest zabiegiem leczącym, a jedynie wspomagającym i przyspieszającym leczenie. Przyspiesza ona bowiem regenerację tkanek i gojenie się ran, usprawnia się krążenie i niwelują napięcia mięśniowe. Fonoforeza działa także przeciwbólowo i potęguje działanie leków bez dodatkowych skutków ubocznych (np. silnego oddziaływania tych substancji na wątrobę).

Wskazania do fonoforezy są bardzo szerokie, ale zwykle obejmują dolegliwości i urazy związane z układem kostnym i mięśniowym. Na zabiegi warto zdecydować się w przypadku:

  • dolegliwości związanych z przebytymi urazami kończyn
  • stanów zapalnych stawów i ich okolic
  • nerwobóli
  • chronicznych bólów kręgosłupa, stawów oraz mięśni
  • zwyrodnienia stawów
  • chorób ścięgien
  • zwapnień tkankowych
  • szczękościsku
  • halluksów
  • bólów poamputacyjnych
  • przykurczów mięśni

Fonoforeza – przeciwwskazania

Fonoforeza nie jest zabiegiem wysoce inwazyjnym, ale ze względu na dość liczne przeciwwskazania wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej i pisemnego skierowania. Najczęściej występującymi przeciwwskazaniami do przeprowadzania są:

W gruncie rzeczy, przeciwwskazaniem są jakiekolwiek schorzenia związane z układem kostnym i mięśniowym. Eliminować mogą nawet tak błahe rzeczy jak zmiany skórne pozostałe po chorobie. Krótko mówiąc, fonoforeza jest skierowana do osób dorosłych znajdujących się w ogólnym, dobrym stanie zdrowia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.